'Doğru Olma İhtimali Zayıf'

Arınç, özel yetkili mahkemelerin kaldırılarak terör mahkemeleri kurulacağına ilişkin haberlere ilişkin, ''Bilgilendirilmiş değilim. Doğru olma ihtimali çok zayıf'' dedi.

'Doğru Olma İhtimali Zayıf'

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Başbakanlık Merkez Bina'da, Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Nail Olpak ve Yönetim Kurulu üyelerini kabul etti.
Kabulde, bir gazetecinin ''Özel yetkili mahkemelerin kaldırılarak yerine bölgesel terör mahkemeleri kurulacağı yönünde basına da yansımış bilgiler var. Böyle bir çalışma var mı'' sorusu üzerine Arınç, Meclis'in son gününde, 106 maddeden oluşan kanunu görüşerek tamamlamasını umduğunu belirterek, şöyle devam etti:
''Bu kanun içerisinde çok önemli hükümler var. Yargının hızlandırılmasından tutun da denetim sürelerine kadar. Özellikle basın yayın yoluyla işlenen veya fikir ve düşünce açıklamakla yakından ilgili bazı suçlardan dolayı verilen cezaların 5 yıla kadar üst haddi olanlar ertelenmiş olacak. Bu kanunun tasarısında vardı sonra komisyonda kısmen değiştirilerek gelmişti. Ama fikir ve düşünce özgürlüğünün daha da pekişmesi bakımından böyle bir maddenin de geçebileceğini düşünüyorum.
Sayın Başbakanımızın Adalet Bakanlığı'na talimat verdiği, Sayın Bakanımızı görevlendirdiği çalışmanın şu anda hangi aşamada olduğunu bilmiyorum. Dolayısıyla 3 ve 4. yargı paketlerinde olmadığı ifade edilen bu hususun, eğer bitmiş, olgunlaşmışsa bir şekilde bir ihtimal gelmesi mümkün olabilir. Ancak mevcut çalışma temposuna bakıldığında bunun bir başka şekilde değerlendirilmesi de söz konusu olabilir. Yani basına bir kulis haberi olarak düşen konuyla doğrudan bilgilendirilmiş değilim. Doğru olma ihtimali çok zayıf. Ancak üçüncü yargı paketinin sonuçlandığını hepimizin cumartesi günü takip etmemiz gerekiyor. Sayın Başbakanımızın özel yetkili mahkemelerin ve Türk Ceza Kanunu'nun, Ceza Muhakemesi Kanunu'nun 250, 251 ve 252. maddelerine yönelik yapılmasını istediği çalışmanın hangi noktada olduğunu şahsen bilmiyorum. Bu sorunuzu Adalet Bakanımıza sorarsanız belki daha iyi bir cevap alabilirsiniz.''

Güncelleme Tarihi: 27 Haziran 2012, 13:20
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER