Dev Anlaşma Pazartesi'ye

Enerji Bakanı Yıldız, Çinli firmayla 1 milyar dolarlık anlaşmanın Pazartesi günü imzalanacağını açıkladı.

Dev Anlaşma Pazartesi'ye

Enerji ve Tabii Kaynaklar BakanıTaner Yıldız, Kayseri Marina'da yapılan, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün de katılacağı brifing toplantısına gelişinde basın mensuplarının sorularının yanıtladı.
Yıldız, Başbakan Erdoğan ile Çin'e yaptığı seyahatteki görüşmelerin sonuçlarının alınmaya başladığını söyleyerek, yerli kömür ve yenilenebilir enerji kaynakları ile ilgili, çalışmalarının devam ettiğini belirtti. Yıldız, şöyle konuştu:

''Yerli kömürümüzde yapacak çok fazla işimiz var. Hazırlıklarını yaptık. Hem TKİ'nin hem EÜAŞ'ın hem de MTA'nın çalışmaları sürüyor. Adana Tufanbeyli'de yapılan ihalenin hızlıca kontratına geçiyoruz. 1 milyar doları aşacak olan bir yatırımı Çinli firma kazanmıştı. Bizim modelimiz yatırımcının yanında yer alacak bir model. 330 milyon ton civarındaki düşük kalorili kömürü yatırımcıya parayla satmıyoruz. Ciddi yatırımcımıza 30 yıllığına veriyoruz. Herhangi bir gerekçeyle yatırım yapamayacak olan yatırımcıdan 6 ay sonra kömürü geri alıyoruz. Burada ne devlet zarara uğramış oluyor, ne de yatırımcı kömüre para bağlamamış oluyor. Bu modelin çok tutarlı olduğunu özel sektörle beraber yaptığımız toplantılarda kendileri de bize söylediler.

Çin'in plase edilmeyi bekleyen çok ciddi yüksek miktarlarda parası var. Ve Türkiye'de yatırım yapılacak yerli kömürde 24-25 milyar dolarlık bir yatırım portföyümüz var. 2023 yılına kadar sayın Başbakanımızın önümüze koyduğu hedef doğrultusunda, yerli kaynaklara çok ağırlık veriyoruz, onlardan bir tanesinin anlaşmasının Pazartesi sabah 10.00'da inşallah yapmış olacağız. İşi de inşallah başlatmış olacağız Türkiye'miz adına da hayırlı uğurlu olsun.''
Suriye tarafından düşürülen askeri uçağının Kıbrıs açıklarında yürütülen petrol arama faaliyetlerini gözlediğinine ilişkin iddiaların hatırlatılması üzerine Yıldız, böyle durumlarda çok fazla şey konuşulduğunu söyledi. Yıldız, ''Bu toz dumanın arasında çok şey konuşulur. Yalnızca tek yerden yapılan açıklamaya dikkat etmek lazım'' dedi.

Güncelleme Tarihi: 23 Haziran 2012, 11:25
YORUM EKLE

banner47