'Destici:Erken Seçim Şart Oldu'

Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Başkanı Mustafa Destici, meclisin yürütmenin vesayeti altında olduğunu, milletvekillerinin milleti temsil edemediğini ve yeni anayasayı yapamadığını belirterek, "Şu an erken seçim kararı alma gibi bir zorunluluk hasıl olmuştur" dedi.

'Destici:Erken Seçim Şart Oldu'
Manavgat İlçesi’nde partisinin belediye başkan adayı Hacı Çayır’ın seçim bürosunun açılışına katılan Destici, önümüzdeki yerel seçimleri çok önemsediklerini belirterek, partililere adaylarına sahip çıkma çağrısı yaptı. Konuşmasında erken seçimin kaçınılmaz olduğunu aktaran BBP Genel Başkanı Destici, bunu üç gerekçeye dayandırdığı konuşmasında şunları söyledi:
 
"Aslında mecliste şu an erken seçim kararı alma gibi bir zorunluluk hasıl olmuştur. Bunun 3 sebebi var. Birincisi, bu meclis yürütmenin vesayeti altındadır. Meclis bağımsız değildir. Meclisteki milletvekilleri de bağımsız değildir. Liderlerin iki dudağı arasında seçilmişlerdir. İkincisi, meclisteki milletvekillerimize baktığınızda uçan tekmeler, küfürleşmeler, yumruklu kavgalar cereyan etmektedir. Bu meclisteki milletvekilleri bu milletin vekili olamaz, bu milleti temsil edemezler. Üçüncüsü ise bu meclis millete yeni sivil anayasa sözü verdi. Bu meclis, iktidarı ile muhalefeti ile yeni anayasayı birlikte yapacağız dediler ama yapmadılar. Bu meclis anayasa meclisiydi. Komisyon kurdular. Ben iki yıl önce ’Bu anayasa yapma değil yapmama komisyonu’ dedim ve bugün haklı çıktık. Seçim barajı olmayan, Hazine yardımının adil dağıtıldığı, liderlerin iki dudağı arasından seçilmeyen, milletin tercihini seçtiği milletvekillerini istiyoruz. Bu yüzden erken seçim şart oldu diyoruz."
 
BAŞBAKAN VE BAKANLARA SEÇİLME SINIRI
 
Yürütme tarafından meclise bir sınırlama getirildiğini belirten Destici, BBP olarak bununla ilgili önerileri olduğunu, iktidara geldiklerinde yürütmeyi sınırlandıracaklarını kaydetti. Destici, "Bu ülkede başbakan da bakanlar da aynen cumhurbaşkanı gibi en fazla iki dönem seçilebilecekler. İki dönemden fazla seçilemeyecek. Çünkü bu iş üçüncü, dördüncü ve beşinci döneme doğru gittiğinde herkes mülkün kadıya baki olduğu gibi bir hissiyata kapılıyor ve vazgeçilmez oldukları noktasında bir düşünce içine giriyorlar" diye konuştu.
Güncelleme Tarihi: 08 Şubat 2014, 18:17
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER