Destici: Şaibe Altındaki Kurumlar Kapılarını Özel Yetkili Savcılığa Açmalıdır

BBP Genel Başkanı Mustafa Destici, partinin eski genel başkanı merhum Muhsin Yazıcıoğlu'nun hayatını kaybettiği kazayla ilgili, '''Türk Silahlı Kuvvetleri, ihmal ve kasıtları kuvvetli delillerle ortaya konulmuş olan Sivil Havacılık Kurumu, diğer ilgili kurumlar bugün hala şaibe altındadır. Bu kurumlar kapılarını sonuna kadar özel yetkili savcılığa açmalıdır.''dedi.

Destici: Şaibe Altındaki Kurumlar Kapılarını Özel Yetkili Savcılığa Açmalıdır

 

Destici, partisinin genel merkezinde düzenlediği basın toplantısında, soruşturma sürecinde bugüne kadar ortaya çıkan somut gelişme, bilgi ve belgelerin kendisi, parti yetkilileri ve Yazıcıoğlu'nun ailesince ortaya konduğunu aktardı.
        Destici, ''Fakat ilgili kurumlar, elde ettiğimiz son bilgiler ve iddiaların araştırılmasıyla alakalı kamuoyunun ve bizlerin beklentilerini karşılamamıştır. Özellikle kamuoyunda 'Muhsin Yazıcıoğlu öldürüldü' algısını derinleştiren kuvvetli şüpheler ortadan kalkmamış, sorular cevabını bulmamıştır." diye konuştu.
        Destici, şöyle konuştu: "Türk Silahlı Kuvvetleri, ihmal ve kasıtları kuvvetli delillerle ortaya konulmuş olan Sivil Havacılık Kurumu, diğer ilgili kurumlar bugün hala şaibe altındadır. Bu kurumlar kapılarını sonuna kadar özel yetkili savcılığa açmalıdır. Bu süreçte savcılar yasadan aldığı tüm yetkileri sonuna kadar kullanmalıdır. Dosyada ismi geçen sivil ve askeri kurumlar, bugüne kadar takındıkları korumacılık tavrını terk etmelidirler. Ancak bu şekilde kendileriyle ilgili kamuoyunda oluşan şaibeden bir nebze kurtulabilirler. Bu kişi ve kurumların, bu sürecin bu kadar gündemde kalmasından, soruşturma sürecinin devamından, özellikle de özel yetkili savcılık tarafından soruşturulmasından büyük endişe ve rahatsızlık duyduklarını biliyoruz. İnşallah bu endişe ve rahatsızlık, hukuka bir müdahaleye dönüşmez."
 
        Destici, bir gazetecinin, ''Son iki tahliyenin Adalet Bakanının özel yetkili savcılarla görüşmesi sonucunda gerçekleştiği yönünde iddialar var. Bunu nasıl değerlendiriyorsunuz'' şeklindeki soru üzerine, ''Sayın Bakan beni sabah aradı. Bugün de basına yansıyan iddiaların olduğunu ve kendilerinin bu iddiaları yalanladığını söyledi. Dava sürecine kesinlikle bir müdahalesinin olmadığı, sadece bu sürecin daha olumlu gitmesi açısından bizim kendisinden dönem dönem taleplerimizi karşılama noktasında girişimleri dışında bir girişimi olduğunu söyledi." karşılığını verdi.
        Destici, Adalet Bakanı Sadullah Ergin'in bu görüşmede kendisinin il dışında olduğunu, dönüşte görüşmek istediğini ilettiğini dile getirerek, Bakan Ergin ile görüşeceğini ifade etti.
 
         BBP Genel Başkanı Destici, ''Konuşmanızdan dava sürecinin birileri tarafından engellenmeye çalışıldığını anlıyoruz, tehdit edildiğinizi söylüyorsunuz. Acaba sizi kim tehdit ediyor?" sorusu üzerine de süreçle ilgili tüm yaşananları, kendilerine gelen bütün bilgi ve belgeleri savcılarla paylaştıklarını söyledi.
        Destici, ''Yani kim tehdit edildi, kimler tarafından nasıl yapıldı bu işler, hangi uyarılarla karşılaşıldı, bütün bunları savcılarla anında paylaşıyoruz." dedi.
        ''Bunları kamuoyuyla da paylaşacak mısınız?'' sorusuna da Destici, ''Yok çünkü dava süreci devam ediyor." karşılığını verdi.
        ''Biz bekleyeceğiz makul bir süre, eğer süreçle ilgili somut bir gelişme yaşanmadığını görürsek, kamuoyu desteği alma adına bunu kamuoyuyla, basınla paylaşacağımızı ben bildirdim zaten." diyen Destici, bu belgelerin kaza öncesinde iki helikopterin kaza bölgesinde olduğuna dair olup olmadığına yönelik soruya da ''Evet, tabii. Bu belgeler o belgelerdir." yanıtını verdi.
        Destici, ''Konuşmanızda, 'biz her şeyi yaparız' diye bir ifade kullandınız. Bunu biraz açar mısınız, neyi kastettiniz'' sorusu üzerine de ''Muhsin Yazıcıoğlu bizim sadece genel başkanımız değildi. Allah'ın gücüne gitmesin her şeyimizdi, ağabeyimizdi, kardeşimizdi, dava arkadaşımızdı, liderimizdi. Onun için de bunu bir kez daha altını çizerek söylüyorum, süreç bizi, aileyi, büyük Türk milletini tatmin etmeyecek, 'Muhsin Yazıcıoğlu öldürüldü' algısını ortadan kaldırmayacak şekilde sonuçlanırsa biz şehit liderimiz Muhsin Yazıcıoğlu için her şeyi yaparız. Kim nasıl anlıyorsa öyle anlasın." dedi.
Güncelleme Tarihi: 25 Mayıs 2012, 16:08
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER