'Demokrasi İçin Teröre Sahip Çıkmayalım'

Başbakan Binali Yıldırım, "Sayın Kılıçdaroğlu diyor ki; ’demokrasiye sahip çıkalım.’Ey Kılıçdaroğlu, demokrasiye elbette sahip çıkacağız. Demokrasiye birlikte sahip çıkacağız, ama demokrasiye sahip çıkmak için teröre sahip çıkmayalım. Demokrasiye sahip çıkmak, teröre sahip çıkmamakla olur" dedi. 

'Demokrasi İçin Teröre Sahip Çıkmayalım'
Başbakan Binali Yıldırım, Başbakan Yardımcısı Veysi Kaynak, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Betül Sayan Kaya, Gençlik ve Spor Bakanı Çağatay Kılıç, Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Genel Başkan Yardımcısı Hayati Yazıcı, Grup Başkan vekili Mustafa Elitaş bugün saat 10.30’da ’Ana’ uçağı ile Erzincan’a geldi. Başbakan Binali Yıldırım’ı havalimanında Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, Vali Ali Arslantaş, 3’üncü Ordu Komutanı Orgeneral İsmail Serdar Savaş, Belediye Başkanı AK Partili Cemalettin Başsoy, partililer ve çok sayıda kişi karşıladı. 
 
Başbakan Binali Yıldırım ve beraberindekiler Organize Sanayi Bölgesi’ndeki Et ve Süt Kurumu’na ait Erzincan Tavuk Kombinası’nın açılışı ve genç çiftçi projesi kapsamında hayvan dağıtımı törenine katıldı. Açılışı yapılan tesis hakkında bilgi veren Başbakan Yıldırım, Türkiye’yi tarımla kalkındıracaklarını belirtti. Açılışını yaptıkları tavuk kombinasında her hayvanın İslami kurallara uygun olarak kesileceğini vurgulayan Başbakan Binali Yıldırım, şöyle dedi:
 
"Et ve Süt Kurumu Erzincan Tavuk Kombinası’nın yıllık 10 milyon ton kapasitesi var. Eskiden burada özel sektörün yaptığı bir kesimhane vardı ancak iflas etti. Dedik ki; Yerine daha güzel, daha büyük, modern tesis yapalım. Hemşehrilerimize kazandıralım, sadece Erzincan’a hizmet etmesin bu bölgedeki bütün tavuk yetiştiricilerine, çiftlik sahiplerine hizmet etsin.’ Bu tesis tam olarak çalışmaya başladığında en az 500 bin tavuk kesimi yapacaktır. Bu civarda Erzincan içinde 200’den fazla tavuk çiftliği faaliyet gösterecek, buradaki hemşehrilerimiz iş aş sahibi olacak. Yüzün üzerinde hemşehrimiz çalışacak iş sahibi olacak." 
 
Göreve geldikleri 14 yılda 79 milyon vatandaşın derdini dert ettiklerini, dev eserlerle ülkeyi baştan başa donattıklarını, yoları bölüp hayatları, milleti ve gönülleri birleştirdiklerini anlatan  Başbakan Binali Yıldırım, "Yolları, ekmeğimizi böler, birlikte yeriz. Ama ülkemizi böldürtmeyiz. Bunu herkes bilmeli; Türkiye’yi böldürtmeyiz. Şimdi sayın Kılıçdaroğlu diyor ki; ’Demokrasiye sahip çık’. Ey Kılıçdaroğlu; demokrasiye elbette sahip çıkacağız. Demokrasiye birlikte sahip çıkacağız. Ama demokrasiye sahip çıkmak için teröre sahip çıkmayalım. Demokrasiye sahip çıkmak, teröre sahip çıkmamakla olur. Biz gece rüyasında görüp sabah meydanlarda üfürenlerden değiliz.  Üreterek, çalışarak milletin gönlüne tahtlar kurarak onların hayallerini gerçeğe dönüştürerek, 14 yıldır ülkeye birbirinden güzel eserler kazandırdık. Mazotu ucuzlatalım derken siyaseti ucuzlatanlardan olmadık. Türkiye’nin gerçekleri neyse ondan ayrılmadık."
 
Başbakan Binali Yıldırım, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik ile birlektekısa süre önce İzmir’de düzenlenen milli tarım stratejisi ve projesini açıkladıklarını hatırlattı. Başbakan Yıldırım, şöyle dedi:
 
"Bu projenin özü şudur; Tarım ve hayvancılık Türkiye için vazgeçilmezdir. Her şeyden vazgeçilir, tarımdan hayvancılıktan vazgeçilmez. Çünkü dünyada hala tarım ve hayvancılık en gelişmiş ülkelerde bile birinci sıradadır. Can boğazdan gelir. İnsanların ihtiyacını görmek, onların her türlü ihtiyaçlarını karşılamak için üretmek lazım. Alın teri dökmek lazım, akıl teri dökmek lazım. Toprağı suyla bollukla bereketle buluşturmak lazım. Hayvancılığı ülkemizin yaylalarında, ovalarında, dağlarında geliştirmemiz lazım. İşte onun için tarım sektörüne, hayvancılık sektörüne çok önem veriyoruz. Geçtiğimiz 14 yıl içinde tarım ve hayvancılığa verilen destek 90 milyar lira.Yani 90 katrilyon helali hoş olsun. Bu ülke, bu milet, siz hemşehrilerimiz daha fazlasını hakediyorsunuz. Çünkü siz 15 Temmuz gecesi alçaklara geçit vermediniz. 15 Temmuz gecesi o karanlık geceyi, ülkemizin geleceğini karartmak isteyenleri, bu millet, meydanlara inerek göğsünü siper ederek, canını ortaya koyarak alçaklara gereken dersi verdi. Bayrağı yere düşürmediniz, teşekkür ediyorum, şükranlarımı sunuyorum."
 
Başbakan Binali Yıldırım, Erzincan için yaptıkları hizmetleri anlatırken 14 yılda 6 milyar liranın üzerinde yatırım yaptıklarını söyledi. 30 Haziran’da Osmangazi Köprüsü’nü İzmir-İstanbul otoyolunun bir kısmını açılışını yaptıklarını belirten Yıldırım, şunları söyledi:
 
"Hemen arkasından Yavuz Sultan Selim Köprüsü ve otoyollarını açtık. Şimdi de 20 Aralık’ta denizin 106 metre altından geçen boğazın altından geçen Avrasya Tüneli’nin açılışını yapacağız. Dedemiz Fatih İstanbul’u fethederken gemileri karadan denize indirdi, onun torunları Recep Tayyip Erdoğan ve arkadaşları şimdi tren, arabaları denizin altından geçiriyor. Size de yakışan budur. Bir proje bitmeden diğerini yapıyoruz."
 
Konuşmasında 14 Ekim’de açıkladıkları Milli Tarım Projesiyle ilgili bilgiler veren Yıldırım, Türkiye olarak artık kimyasal gübreden vazgeçeceklerini açıklayarak, şöyle dedi:
 
"Gübre için KDV ve vergiyi kaldırdık. Fiyat yüzde 18 düştü. Yetmez, Bakanlık, Tarım Kredi Kooperatifi Genel Müdürlüğü ve Gübretaş bir karar aldı. Gübre fiyatları yüzde 23 daha ucuzladı. Toplam yüzde 40’a varan bir ucuzlama oldu. Ama yetmez şimdi başka bir şey daha yapıyor Bakanlık. Kimyasal gübrenin verime faydası oluyor ama toprağı çoraklaştırıyor. Onun için biyolojik gübreye yöneliyoruz. Yani kimyasal fosfat, nitrat ve amonyum gibi patlayıcı gübreden vazgeçiyoruz. Bu gübreleri alçak terör örgütleri, çiftçi gibi alıyorlar, terörist olarak insanların üzerine bomba yapıp duruyorlar. Yavaş yavaş kimyasal gübre işinden çıkacağız. Organik, biyolojik gübreye döneceğiz. Bu gübre direkt toprağın ve ürünün verimliliğini artırıyor." 
 
25 ilde hayvancılık yetiştiricilik bölgeleri kuracaklarını, 184 ovanın da sit alanı ilan edileceğini ve buralara bir çivi dahi çaktırılmayacağını bildiren Başbakan Binali Yıldırım, 2023’e kadar hedeflerinin 7 milyon hektar araziyi sulu tarıma açmak, tarlada ziyan olan ürün değerini lisanslı depoculukla önlemek olduğunu kaydetti. Türkiye’nin Mustafa Kemal Atatürk’ün hedef gösterdiği muasır medeniyetler seviyesine Cumhuriyetin 100’üncü yılında mutlaka ulaşacağını ifade eden Yıldırım, konuşmasını şöyle sürdürdü:
 
"Tarımda gelişmeyi sağlamak için tarım bakanlığımız genç kadın ve erkek çiftçi kardeşlerimize her zaman farklı muamele yaptı. Bugün de genç çiftçilerimizin 30 bin liraya kadar hibe desteği devam ediyor. 2016 yılı içinde bu desteklerden toplam 440 bin vatandaşımız genç girişimcimiz başvuru yaptı. Bunların bir kısmına küçük ve büyükbaş hayvan desteği verildi. Kabul edilen projeler için 51 bin baş sığır 80 bin oyun ve keçi dağıtılmasına karar verildi. Bu açılışı yaparken Erzincan 103 tane genç çiftçiye girişimciye 618 büyük baş, 24 genç çiftçiye 960 küçük baş destek hibe desteği dağıtılacak. Gençler bizim göz bebeğimiz, geleceğimiz bilin ki ne zaman yanındayız. 74 milyon TL’ye malolan bu tesis 105 bin metrekare alan içinde, 8 bin kesim, 2 bin 600 ton depolama kapasitesi var bu kombine ilçelerde, köylerde yaşayan geçimini tarımla sağlayan hemşehrilerimiz için önemli bir ekmek kapısı: Erzincan gibi ekonomisi tarımı dayalı ilerimiz için önemli bir tesis. Tesis sadece Erzincan’da değil 9 ilde tavukçuluğun gelişmesine de katkı sağlayacak. Yapılan kesimlerin tamamı İslami usullere göre helal kesim olacak. Tarımla 2023 hedefimiz 150 milyar dolar yıllık gelir. Yanı 500 trilyona yakın bir tarımsal hasıla elde etmeyi hedefliyoruz. İhracatçılarımızı da 40 milyar dolara çıkarmak istiyoruz. Şimdi 17 milyar dolar bu hedefleri hayata geçirmek vatandaşlarımızın gıda arz güvenliğini teminat altına almak için küresel alanda daha fazla söz sahibi olmak için elimizden gelen bütün gayretleri gösteriyoruz. Birinci olarak topraklarımızı koruyacağız, Tarım alanlarını inşaat için kullanmayacağız ayrıca tarım arazilerinin beton değil fidan dikeceğiz. Toplulaştırma ve sulamayı da bundan böyle ayrı ayrı bakanlıklar yapmayacak. Tamamını Tarım Bakanlığı yapacak. Böylece bu alandaki sorunları da ortadan kaldırmış olacağız. Aile işletmeciliğine özel bir önem vereceğiz. Çiftçimizin alın terine emeğine ürününe sahip çıkılacak. Bu bizim vatandaşlarımıza sözümüzdür."
 
Yıldırım konuşmasının sonunda terör örgütlerine değinerek, "Şunu bilmenizi istiyorum. Ülkenin her köşesinde bir FETÖ bir yandan BTÖ (bölücü terör örgütü), bir yandan DHKP/C bilumum şer odaklarıyla amansızca mücadele ediyoruz. Bu mücadelede her gün yeni başarılar elde ettikçe bazılarının nasırına bastığımızı biliyoruz, ciyak ciyak bağırıyor ses vermiyorlar. Ne derseniz deyin, ne yaparsanız yapın bu ülkede bir terörist kalmayana, ay-yıldızlı bayrak ülkenin her köşesinde dalgalanıncaya kadar bu mücadele devam edecek. Destekçilerin hevesini kursağında bırakacağız."
 
Başbakan Binali Yıldırım daha sonra genç 103 genç çiftçiye 618 büyükbaş, 24 genç çiftçiye ise 960 küçükbaş hibe desteği ile sağlanan hayvanları dağıtım törenin katıldı. Törenden sonra Yıldırım ve beraberindekiler helikopterle Bayburt’a hareket etti.
Güncelleme Tarihi: 06 Kasım 2016, 13:06
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER