banner51

Delege Seçimi Heyecanı Aralıksız Sürüyor

Delege seçimi heyecanı aralıksız sürüyor. Haftanın ilk iş günü bu kez 2 ilçede sandıklar kurulacak.

Delege Seçimi Heyecanı Aralıksız Sürüyor
AK Parti ile CHP arasındaki koalisyon görüşmelerinin olumsuz sonuçlanmasının ardından erken seçim ihtimali güçlenirken, ‘ana muhalefet’ belirsizlik ortamında sandık başına gitti.
 
CHP’de geride kalan yıl yapılan Cumhurbaşkanlığı seçimleri nedeniyle ertelenen kongre ve kurultaylar bu yıl yapılacak. Kongre takvimi delege seçimleriyle start aldı.
 
CHP İzmir Örgütü de 136 bin 969 üyesiyle 15 Ağustos ile 6 Eylül tarihleri arasında yeni delegelerini seçecek.
 
Partide ilk iki gün heyecan 4 metropol ilçeye odaklanırken Buca, Bornova, Karabağlar ve Konak’ta sandıklar kuruldu. Çok sayıda mahallede önemli isimler delege seçilirken, çift listeyle gidilen sandıklarda heyecan tavan yaptı.  Pazar günü ise 6 ilçede seçim mesaisi yaşandı. Buca, Bornova, Çiğli, Karabağlar, Bayraklı ve Konak’ta örgüt yeni delegelerini seçti.
 
İŞTE O MAHALLELER 
 
Buca: Karağaç, Doğancılar, Kırıklar, Kaynaklar Merkez, 29 Ekim, Yıldızlar, Zafer,
Bornova: Yeşilçam, Gökdere, Kavaklıdere
 
KÖYLERDEKİ SANDIK CHP’NİN OYUNU ARTTIRACAK
 
Buca’da ilk iki gün merkez mahallelerin ağırlıkta olduğu bir seçim gerçekleşti. Üçüncü gün ise yeni yasa ile köy statüsünden mahalleye geçen Karağaç, Doğancılar, Kırıklar, Kaynaklar Merkez’de sandıklar kuruldu. İlçe Başkanı Bektaş Gül, “ Önceden köylerde sandık kurulmuyordu. Biz bu kez köylere de sandık kurduk. Böylece belediye başkanı ve ilçe başkanının oralara gitmesi sonucu CHP’nin oyu artacak” dedi.
 
BORNOVA’DA ÇİFT LİSTE BİRLEŞTİ
 
Yeşilçam’da çift liste yapılması beklenen seçimde Erkan Mansuroğulları ve Turgut Baş’ın oluşturdukları isimler birleşince tek listeyle sandığa gidildi.
 
‘DIŞ’ İLÇELERDEN SANDIK RAPORU 
 
Bergama’nın iki büyük mahallesi Bahçelievler ve Zafer’de seçim startı bugün veriliyor. Birden fazla listenin oluşturulduğu mahallelerde,  Akın Yasa, Mithat Barut, Veli Kiraz ve Ayşe Şimşek gibi isimler delege seçilmek için yarışacak.
 
Dikili’de merkezde çift liste yarışırken kırsaldaki mahallelerde genelde tek listenin oluştuğu belirtilirken Çandarlı, Yaylayurt, Gazipaşa’da seçimlerin yapıldığı öğrenildi. 
 
Çeşme’de katılım genelde yüzde 51 olurken mahalleler yarış tek liste olarak gerçekleşti.  Celal Bayar Mahallesi’nden eski ilçe başkanı Hüseyin Reşat Akbaykal ve meclis üyesi Abdullah Aküzüm seçilirken, Ardıç Mahallesi’nde muhtar Eyüp Odabaş, Çaka Bey Mahallesi’nde de muhtar Birnaz Koper delege seçildi.
 
Karaburun’da gerçekleşen seçimlerde İskele Mahallesi çift listeyi tek listeye dönüştürürken Merkez Mahallesinde Hatice Yıldır, Özkan Acar, Sedat Yetimler, Şükrü Umut Yılmaz, Halil Güngör’den oluşan liste, Ömer Ak, Refik Aksoy, Mustafa Güngör, Zafer İnce, Mustafa Ünsal’dan oluşan listeye 30-13 üstünlük sağladı.
 
Kemalpaşa’da mahallelerin çoğunluğu tek liste ile seçime giriyor. Atatürk Mahallesi’nden Hüseyin Genç, 8 Eylül Mahallesi’nden Hüsamettin Saydam, Soğukpınar’dan Rıdvan Karakayalı, Türkiz İlkcoşkun gibi isimler delege seçildi.  
 
İZMİR’DE TEK ÇARŞAF LİSTE FOÇA’DA
 
Foça blok listeyle gerçekleşen delege seçimleri için değişik bir uygulamaya imza attı. 21-22-23 Ağustos’ta gerçekleşecek mahalle delege seçimleri Foça’da çarşaf listeyle yapılacak. İlçe Başkanı Günal Biçer,  “Her yerde blok listeyle gerçekleşen seçim bizde çarşaf liste yapılacak. Daha demokratik olduğunu düşünüyoruz. Kişi bireysel olarak aday olabilmelidir. Biz büyüklerimizden böyle gördük. Diğeri gruplaşmaya sebep oluyor.  İzmir’de bir tek biz çarşaf liste yapıyoruz” dedi. 
 
DİĞER İLÇELERDE SEÇİM TARİHLERİ ŞU ŞEKİLDE:
 
Aliağa: 29-30 Ağustos
Balçova: 30 Ağustos
Beydağ: 23 Ağustos
Gaziemir: 22- 23 Ağustos
Menderes: 22 Ağustos
Ödemiş: 22-28 Ağustos
Seferihisar: 19-20-21 Ağustos
Selçuk: 29 Ağustos
Urla’da delege seçimi sadece İskele ve Kalabak Mahalleleri’nde çift listeyle gerçekleşti.
 
 
Güncelleme Tarihi: 17 Ağustos 2015, 13:05
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER