banner9

Davutoğlu'ndan Kadınlara Güvence

Başbakan Davutoğlu, ''Kadına Yönelik Şiddet'' konulu toplantıda konuştu. ''Savaşlardan krizlerden ilk etkilenen kadınlarımız, kızlarımız oluyor. Türkiye Cumhuriyeti adına ve milletimiz adına dünyanın neresinde olursa olsun bir kadının çığlığına ilk sesi her zaman biz vereceğiz'' dedi.

Davutoğlu'nun konuşmasından satırbaşları
 
Hepimizin sorumluluk alması gereken bir alan kadına karşı şiddet. Sosyal bir mesele olarak şiddeti, özelde de kadına yönelik şiddeti konuşmak gerçekten derin bir hüzün ve üzüntü vesilesi. Ancak biliyoruz ki bu meseleyi konuşmamız gerekiyor ve konuştukça değerler sistemimizdeki aşınmanın boyutları daha çok ortaya çıkıyor. Kadına karşı şiddet yeni bir olgu değil. Ancak modernleşmeyle birlikte sadece kadına karşı değil, tüm şiddet öğlelerinin ve çeşitlerinin bir davranış kalıbı haline dönüştüğünü, gelişen iletişim teknolojileri nedeniyle daha iyi görebiliyoruz ve daha farkında olabiliyoruz.
 
Maalesef dünyanın dört bir yanında kadınlarmağdur oluyor. Çoğu zaman erkeklerin aldığı kararlarla kadınlar daha çok mağdur oluyorlar. Kadın elinin değmediği yerde bazen merhametin, şefkatin, vicdanıneksik olduğunu hep görüyoruz.
 
Türkiye Cumhuriyeti adına ve milletimiz adına dünyanın neresinde olursa olsun bir kadının çığlığına ilk sesi her zaman biz vereceğiz. Savaşlardan krizlerden ilk etkilenen kadınlarımız, kızlarımız oluyor. Paris'teki son kanlı saldırıda camdan sarkan kadın hepimizin zihinlerine kazındı. O saldırıda Elif Doğan'ı da kaybettik. Kadınlar, çocuklar gençler teknelerde sulara dökülüyor. Çocukların bedenleri paramparça ediliyor. Kızlar canlı bomba olarak dağlara kaldırılıyor. Kadınlar vicdanın sembolüdür. Bu nedenle tarihin öznesi olmalıdırlar. Sevgili Özgecan kızımız benim yüreğim hala soğumadı. Bir daha kadına hiçbir el kalkmasın diye gereken önlemi alıyoruz. Eminim Türk yargısı da bu konuda önemli kararlar alacaktır. 
 
Bugün Türkiye'de 2 milyon 300 bin Suriyeli mülteci var. Bunların büyük bir çoğunluğu kadın ve çoğu da eşini, babasını kaybedip Türkiye'ye gelen kadınlar. Bunların çoğu genç kız, okumak, geleceğe bakmak isteyen genç kızlar. Hala Suriye'de bombardıman devam ediyor. Hala Suriye'de DAEŞ terör örgütü ve o terör örgütü ile birlikte kendi halkını katleden bir rejim hüküm sürüyor. Buradan BM Kadın Konferansı çerçevesinde dünyaya sesleniyorum; kadına karşı şiddetin en fazla cereyan ettiği Suriye'deki bu rejime ve bu zulme karşı artık bir 'dur' diyelim.
 
Kadına karşı şiddetle mücadeleye özel önem atfediyoruz. Hükümet programında da hükümet çalışmalarımızda da bu konu özel bir yer almakta, özel bir ilgiye mazhar olmaktadır. Kadına yönelik aile içi şiddet ile mücadelede en önemli mekanizmaların başında kadın sığınma evleri, konuk evleri gelmektedir. Türkiye'de toplam 135 konuk evi, sığınma evi bulunmaktadır.
 
Şiddet mağduru kadınlara destek amacıyla kurulan Şiddet Önleme ve İzleme Merkezleri (ŞÖNİM), 2015 Kasım ayı itibarıyla toplam 40 ilde hizmet vermektedir. Amacımız, 2016 yılı sonuna kadar tüm illerimizde ŞÖNİM'lerin açılmasıdır.
Güncelleme Tarihi: 09 Aralık 2015, 14:50
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER