Davutoğlu'ndan Fransız Medyası Örneği

Başbakan Davutoğlu, "Ankara Garı saldırısı sonrasında devlete 'katil' diyen vicdansızlar şimdi Fransız muhalefetinin, aydınlarının, basınının gösterdiği tepkiden ders almak zorundalar" dedi.

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu, parti genel merkezinde, 26. Dönem AK Parti milletvekillerine hitap etti.
 
Ankara'daki katliamın ardından HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın "katil devlet" söylemini isim vermeden eleştiren Davutoğlu, şu ifadeleri kullandı:
 
''Katil devlet diyen o vicdansızlar var ya şimdi Fransa'daki olaydan sonra Fransız muhalefetinin, aydınlarının, basınının gösterdiği tepkiden ders almak zorundalar. Herhangi bir Fransız medyasında bir ceset gördünüz mü? Herhangi bir resim, video gördünüz mü? Herhangi bir muhalefet liderinin çıkıp Fransız hükümetine saldırdığını gördünüz mü?''
 
Davutoğlu özetle şöyle konuştu:
 
''1 Kasım Türkiye için hatta dünya için örnek olabilecek tarihi bir seçim oldu. AK Parti çizgisini hiç bozmadan olgun bir siyaset ortaya koydu. Zaferimiz mübarek olsun diyorum.
 
''MİLLETE HİZMETE ÇIKANLARIN ASLA YENİLMEYECEĞİNİ BİLİYORDUK, YENİLMEDİK''
 
İlk günkü aşkla bir kere daha yola çıkıyoruz. Önümüzde uzun bir yol var. Türkiye'ye hizmet yolunda yeni bir sayfa açıyoruz. AK Parti kurulduğu günden bu yana bütün seçimlerden açık ara birinci parti olarak çıktı. Millete hizmete çıkanların asla yenilmeyeceğini biliyorduk, yenilmedik.
 
''AK PARTİ AYAKTAYSA, TÜRKİYE DAİMA EMNİYET İÇİNDEDİR''
 
Zorlu süreçlerden geçerek 1 Kasım'da yeni bir destan yazdık. 7 Haziran'da AK Parti'nin sarsılmasını bekleyenler yine hayal kırıklığına uğradılar. 7 Haziran'da AK Parti kadrolarının duruşunu bozmak istediler ama biz hiçbir zaman eğilmedik, başımızı dik tuttuk. AK Parti ayaktaysa, Türkiye daima emniyet içindedir.
 
MUHALEFETE KONGRE TAVSİYESİ
 
AK Parti kongreleri, diğer partilerin kongrelerine benzemez, birlikle, beraberlikle başlar, birlik ve beraberlikle biter, yeni bir yola aynı kararlılıkla, aynı inançla devam eder. Bugün, seçim yenilgilerinden sonra kongre tartışması yapan muhalefet partilerine de tavsiyem; kongreden korkmasınlar. Eğer o kongreye katılanlar, dediğim gibi ahlaki bir özle ve millet aşkıyla o kongreye katılmışlarsa her türlü küçük hesap o kongrede bozulabilir. Ama kendi kongrelerinden çekinenler, kendi içlerinde istişare, muhasebe etmekten kaçınanlar Türkiye'ye, aziz milletimize de hiçbir yeni gelecek vaadinde bulunamazlar.''
 
PARİS'TEKİ IŞİD SALDIRILARI
 
Paris saldırıları açık şekilde gösterdi ki terör, dünyanın her yerinde, her toplum için tehdittir. Ankara Garı saldırısı sonrasında, biz daha yaralılarımızı hastanelere yetiştirme, cenazelerimizi toplama gayreti içindeyken, devlete 'katil devlet' diyen, Sayın Cumhurbaşkanımıza, bana 'bu terörün sorumlusu sizler' diye hitap eden o vicdansızlar var ya şimdi Fransa'daki olaydan sonra Fransız muhalefetinin, aydınlarının, basınının gösterdiği tepkiden ders almak zorundalar. Herhangi bir Fransız medyasında bir ceset gördünüz mü? Herhangi bir resim, video gördünüz mü? Herhangi bir muhalefet liderinin çıkıp Fransız hükümetine saldırdığını gördünüz mü?
 
''CEMEVLERİNİN STATÜSÜ DAHİL OLMAK ÜZERE BİRÇOK KONUDA SOMUT ADIMLAR ATACAĞIZ''
 
Önümüzdeki 3 ay içinde, seçim esnasında verdiğimiz her sözün gereği yapılacak. Yasal düzenleme gerektirmeyen adımlar hemen atılacak. Yasal düzenleme gerektiren adımlar için de gereken çalışmalar şimdiden başladı, bu adımlar da atılacak. 
Cemevlerinin irfan merkezlerinin statüsü de dahil olmak üzere birçok konuda somut ve adil adımlar atacağız. Dini mezhebi ırkı dili dini siyasi düşüncesi ekonomik seviyesi ne olursa olsun herkes kendini bu ülkenin birinci sınıf vatandaşı hissedecek.
Bizim siyasetimizde rehavete kapılmak, hele hele yorulmak gibi bir kavram yoktur, bundan sonra da olmayacaktır. Önceki AK Parti iktidarları başarı çıtasını hayli yüksekte tuttular. Bize düşen yeni bir gayret, yeni bir şevk ve azimle çıtayı daha yukarılara taşımaktır. AK Parti'nin rakibi yine AK Parti'dir. Görünen o ki bundan sonra da biz yine sadece kendi kendimizle yarışmaya devam edeceğiz. Geçmiş başarılarımızı aşmak için kendimizle yarışacağız.''
Güncelleme Tarihi: 16 Kasım 2015, 14:25
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER