banner51

Davutoğlu'ndan Büyükelçilere Ayar!

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, dış politika vizyonunu, “Alışkanlıkları kıracağız, ezberleri bozacağız, hiç görünmediğimiz yerlerde görüneceğiz” gibi sözlerle anlatırken “Pasif büyükelçi görmek istemiyorum” mesajı verdi. Davutoğlu, “Küresel güçler de biliyor ki tarih artık Ankara’dan akıyor. Ankara’yı göz ardı eden tarihi anlayamaz” dedi.

Davutoğlu'ndan Büyükelçilere Ayar!

Ahmet Davutoğlu, Ankara JW Marriott Otel’de düzenlenen Beşinci Büyükelçiler Konferansı’nın açılışında yaptığı konuşmada dış politika vizyonunu dile getirirken büyükelçilerin aktif olmaları gereğini “Pasif büyükelçi görmek istemiyorum. Çünkü bu dış politikanın arkasında çok güçlü bir siyasi irade var” sözleriyle vurguladı. Davutoğlu şöyle devam etti:

“On yıllık bir birikim var. Sayın Yakış ile başlayan ve daha önceki senelerde Sayın Cumhurbaşkanımız, Sayın Başbakan Yardımcımız ile devam eden ve benim de nacizane şekilde katkıda bulunduğum bir köklü gelenek ve Sayın Başbakanımızın liderliğindeki bir siyasi irade var. 10 yıllık bir birikimden bahsediyoruz. Herkes hevesle dolu gelecek Büyükelçiler Konferansı’na. Yeni perspektif getirecek gerekirse en sert eleştiriler getirecek. Ama buraya gelirken dolu gelecek buradan giderken dolu gidecek. Bizim yeni perspektifimiz ve Büyükelçiler Konferansı’ndan beklediğimiz vizyon budur.”
 
TÜRKİYE ETKİSİNİ GÖSTERMEYE DEVAM EDECEK”
Ahmet Davutoğlu, 2012 yılı yapılan çalışmalardan dolayı bütün Dışişleri camiasını kutlarken geçen yıl çok önemli toplantılara evsahipliği yapıldığını, Türkiye’nin geleneksel dış politika içerisinde önem taşıyan, birçok önemli inisiyatifler içinde yer aldığını, etkisini gösterdiğini ve göstermeye devam edeceğini anlattı.
 
Bu çerçevede Türkiye’nin NATO’daki aktivitesini artırdığını, KEİ Dönem Başkanlığını yürüttüğünü, G-20 gibi birçok önemli forumda ya evsahipliğini veya dönem başkanlığını yaptığını ya da katkıda bulunduğuna dikkat çeken Davutoğlu, geçen yıl Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın ABD Başkanı Barack Obama ile, kendisinin de ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton ile sürekli istişare içerisinde olduklarını, ittifak ilişkilerinin güçlendirildiğini belirtti.
 
“ULUSLARARASI PLATFORMLARDA AĞIRLIĞIMIZ ARTACAK”
Davutoğlu, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Türkiye ziyaretiyle Rusya ile ilişkilerin daha da taçlandığını vurguladığı konuşması sırasında Çin ile stratejik ortaklığı geliştirdiklerini kaydetti. Türkiye’nin tüm küresel güçlerle ilişkilerin güçlenerek devam edeceğini vurgulayan Davutoğlu, şunları da söyledi:
 
“Birini diğerinin alternatifi olarak görmüyoruz Çünkü bu küresel güçler de biliyor ki tarih artık Ankara’dan akıyor. Ankara’yı göz ardı eden tarihi anlayamaz. Ankara ile ilişkilerini riske sokacak olan bütün bölgesel politikalarda da riski üstlenmiş olur. Bundan sonra hem uluslararası platformlarda ağırlıklarımız artacak hem de bütün bu güçlerle ilişkilerimiz daha da kökleşerek, zenginleşerek, çeşitlenerek devam edecek.”
 
Ancak bunların geleneksel, süregelen ilişkilerin olduğuna işaret eden Davutoğlu, “Biz Bakanlık olarak değerlendirmelerimizde hep Türkiye’yi farklılaştıran hamlelere odaklanmaya çalıştık” derken “Öyle hamleler yapacaksınız ki Türkiye’nin varlığı hissedilecek. Herkes diyecek ki evet Türk diplomasi farklı bir seyir takip ediyor” dedi.
 
'BİR EFSANE OLUŞACAK”
Dışişleri Bakanı Davutoğlu, “Alışkanlıkları kıracağız, ezberleri bozacağız, hiç görünmediğimiz yerlerde görüneceğiz” dediği konuşmasında şu ifadeleri de kullandı:
 
“Ve bir sabah insanlar Afrika’da kalktığında Başbakanımızın uçağını, 20 yıl sonra ilk Mogadişu’ya inen ilk Başbakan uçağı olarak görecekler. Ve bir efsane oluşacak. Bir efsanedir Türkiye’nin Somali politikası. Yapacağınız milyarlarca dolar yatırımlarla ulaşamayacağınız bir kamu diplomasi başarısı aynı zamanda, çünkü bütün Afrika o resimle bütünleşti, sadece Somali değil.”
Güncelleme Tarihi: 02 Ocak 2013, 16:27
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER