Davutoğlu: Uluslararası Toplum Mülteci Akınıyla İlgili Çok Net Tutum Almalı

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, artık uluslararası toplumun Suriye'den gelen mülteci akınıyla ilgili olarak çok net bir tutum almasının önemli olduğunu belirterek, BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun'dan Birleşmiş Milletler'in bu konuda çok daha aktif bir rol üstlenmesi talebinde bulunduğunu bildirdi.

Davutoğlu, Esenboğa Havalimanı'nda İstanbul'a hareketinden önce Türkiye'ye gelen Suriyeliler konusunda yaptığı açıklamada, Türkiye'ye gelenlerle Suriye'deki operasyonların artmış olduğunun açık bir şekilde ortaya çıktığını, bu gelişmeler üzerine dün gece BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun ile görüştüğünü ifade etti.

Davutoğlu, şöyle devam etti: "Kendisine, özellikle Halep ve İdlib civarındaki tek tek çatışmaların olduğu alanları da zikrederek, buralarda sivil halka karşı yürütülen operasyonların ve bu operasyon korkusuyla kaçan halkın sınırımızda gittikçe artan bir yoğunluk oluşturmakta olduğunu söyledim. Bu konuda gerekli girişimlerin yapılmasını ve derhal bu çatışmaların durdurulmasını beklediğimizi ifade ettim. Şu anda bir BM heyeti Suriye'de bulunuyor. Kendisi de onlarla temas ederek bu konuda gerekli çalışmaları yapacaklarını söylediler."

Suriye'deki insanlık dramı karşısında Türkiye'nin seyirci kalmayacağını her zaman söylediğini vurgulayan Davutoğlu, şunları kaydetti: "Oradan gelen kardeşlerimize her türlü desteği vermeye hazırız, vereceğiz, veriyoruz. En iyi şartlarda onları ağırlayabilmek için, evlerini, barklarını, yurtlarını, köylerini terk edip canlarını korumak için ülkemize gelenlere her zaman kapımız açık oldu. Ancak uluslararası toplumun da artık bu gerçeği görmesi lazım. Onun için Sayın Ban Ki-mun'a, bu konudaki çabalarımızı aktardıktan sonra, uluslararası toplumdan beklentilerimizi ifade ettim. Artık uluslararası toplumun da bu mülteci akınıyla ilgili olarak çok net bir tutum alması önemli. Biz elimizden gelen bütün imkanlarımızla zaten Suriye halkının, kardeşlerimizin yanında yer almaya devam edeceğiz. Ancak Birleşmiş Milletler'in de bu konuda çok daha aktif bir rol üstlenmesi talebinde de kendisinden bulundum. Bu konuda teknik çalışmaları da BM ile birlikte yapmaya devam edeceğiz. Ümit ederiz ki en kısa zamanda vaat edildiği şekilde operasyonlara son verilir. Bütün şehirlerden ağır silahlar, askeri birlikler çekilir. Suriye halkının özlediği barış ortamına kavuşacağı ilk aşama gerçekleşir. Ama maalesef sınırımıza dönük olarak yaşanan bu son gelişmeler bu konuda hepimizin çok dikkatli olması ve gelişmelerin yakından takip edilmesini gerektiren bir durum ortaya çıkarmıştır. Bunları bütün zeminlerde yakından takip ediyoruz. BM daimi temsilcimiz de bu konuda gerekli girişimlerde bulunuyor."

Güncelleme Tarihi: 06 Nisan 2012, 18:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER