Davutoğlu, Engelliler Sarayı'nı Ziyaret Etti

Başbakan Ahmet Davutoğlu, eşi Sare Davutoğlu ile birlikte Bağcılar Belediyesi’nin "Bağcılar Engelliler Sarayı"nı ziyaret etti.

Davutoğlu, Engelliler Sarayı'nı Ziyaret Etti
 
Davutoğlu, ziyarette yaptığı konuşmada, AK Parti olarak siyasetlerinin esasının insan olduğunu vurgulayarak, "Bütün sosyal politikalarımızda, sosyal adeleti, engelli haklarını ve engellilerin hayat kalitelerinin iyileştirilmesi için gayret gösterdik" dedi.
 
Kendisinin de 2 engelli yeğeninin olduğunu belirten Davutoğlu, büyük reformlarla dünya ölçeğinde işler yaptıklarını, istihdam, maaşların iyileştirilmesi ve ulaşabilirlik açısından engellilerin hayat kalitesini artırdıklarını söyledi.
 
Türkiye’nin ilk Engelliler Yasası’nı 2005 yılında çıkardıklarını kaydeden Başbakan Davutoğlu, "Korumacı bir yaklaşım yerine, hak temelli bir bakış açısını esas aldık" dedi.
 
Engellilerin başarısı için ailelere de büyük görev düştüğünü dile getiren Davutoğlu, engellilerin başkalarına muhtaç olmadan, kendi ayakları üzerinde durabilmeleri için ailelerin özgüven kazandırması gerektiğini belirtti.
 
Davutoğlu, 467 binin üzerinde engelliye evde bakım desteği sağladıklarını, mevzuat, teknik altyapı ve personel politikalarında da hep engellilerin durumunu gözettiklerini ifade ederek, halen 101 Umut Evi’nde 512 engelliye hizmet sunulduğunu söyledi.
 
Kamuda istihdam edilen engelli sayısının 41 bini aştığını anlatan Davutoğlu, "İddia ediyorum bunun dünyada başka bir örneği yoktur" dedi.
 
Davutoğlu, engelli aylığının 458 liraya yükseltildiğini belirterek, "Tek amacımız, engelli vatandaşlarımızın ve ailelerimizin yüzünün biraz daha gülmesi" diye konuştu.
 
Engellilere bir müjde vermek istediğini vurgulayan Davutoğlu, "Engelli Yaşam Merkezleri" kurulacağını, yakınlarının engelli kişileri belli bir süre buralara bırakabileceğini söyledi.
 
Programın sonunda, Başbakan Davutoğlu, Senem adlı bir engelli kızın şiirini okudu.
Güncelleme Tarihi: 26 Ekim 2015, 20:16
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER