'Cumhurbaşkanı'na Bu Halk Direnişi Öğretti'

Diyarbakır’da Kobani’ye insani yardım koridoru açılması talebiyle düzenlenen yürüyüşte konuşan DBP İl Başkanı Zübeyde Zümrüt, "Biz ebetteki herkese serhildanı (başkaldırı) öğrettik. Bugün AKP hükümetine de polisine de Türkiye’nin Cumhurbaşkanı’na da bu halk direnişi öğretti, serhildanı öğretti" dedi.

'Cumhurbaşkanı'na Bu Halk Direnişi Öğretti'
 
Diyarbakır DBP’liler, IŞİD’in saldırdığı Kobani’ye insani yardım koridoru açılması için yürüyüş düzenledi. DBP’nin merkez Sur, Yenişehir Bağlar ve Sur ilçelerindeki parti binları önünde toplanan kalabalıklar kent merkezindeki Demokratik Toplum Kongresi (DTK) binası önünde toplandı. Burada, Türkçe ve Kürtçe, ’İşbirlikçi devlet istemiyoruz’, ’Kadınız sokaktayız’ dövizleri taşıyan kalabalık sık sık, ’Her yer direniş her yer Kobani’ sloganı attı.
 
IŞİD’in saldırdığı Kobani’ye insan koridoru açılması gerektiğini söyleyen DBP Diyarbakır İl Başkanı Zübeyde Zümrüt, defalarca bunu dile getirdiklerini söyledi. Zümrüt, "IŞİD’in arkasında hangi güçler var. Biz bu güçleri de açığa çıkarttık. Bu halk kendi direnişleriyle açığa çıkardı. AKP hükümeti açık, aleni, IŞİD’e lojistik destek verdi ve destek sundu. Bunu bir kez daha teşhir ediyoruz. Lojistik destek verdiği yetmedi direnen halka saldırdı, halkı karşısına aldı. Ama bu halk hiçbir zaman boyun eğmedi, eğmeyecekte. Çünkü bu halk birçok bu tür süreçleri geride bıraktı, bunu da geride bırakacaktır. Direnen bir halkın karşısına asla hiçbir zulüm direnemedi ve başaramadı, sonuç ta alamadı. Sonuç alacak tek yer halkın direnişidir. AKP’nin polisi, askeri sınırdan tutalım kuzey cephesine kadar bir bütün olarak IŞİD’in yapmak istediği gibi kendisi de bu halkın üzerinde terör estirmeye çalışıyor. Kimse bunların terörünü tanımaz. Biz ebetteki herkese serhildanı (başkaldırı) öğrettik. Bugün AKP hükümetine de, polisine de, Türkiye’nin Cumhurbaşkanı’na da bu halk direnişi öğretti, serhildanı öğretti. Şunu çok iyi bilsinler ki bu halk bu zulmümün önünde diz çökemeyecek, zulüm yapana çöktürecektir" dedi.
 
’KEPENK KAPATMA YOK’
 
Konuşmadan sonra yarın kentte kepenk kapatma eylemi olup olmayacağı sorulan Zümrüt, "Biz bütün planlamamızı, eylem ve etkinliklerimizi halkla, basın aracılığıyla paylaşıyoruz. Bizim yarınki planlamamız da kepenk kapatma eylemimiz yoktur. Bizim il örgütü olarak üzerinde duyurduğumuz planlama sınıra kitlenin akışını sağlamak. Bizim yaptığımız eylem planlarında kepenk kapatma eylemi gündemimizde açıkçası yoktur" dedi.
Güncelleme Tarihi: 14 Ekim 2014, 19:12
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER