banner51

Cumhurbaşkanı ile Ne Konuştu?

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, CHP İzmir Milletvekili Erdal Aksünger'i, Çankaya Köşkü'nde kabul etti ve görüşme yaklaşık 1 saat sürdü.

Cumhurbaşkanı ile Ne Konuştu?
DENİZ ÖLGÜN - BENTV 
 
CHP İzmir Milletvekili Erdal Aksünger, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'le önemli bir görüşme gerçekleştirdi. Görüşme yaklaşık 1 saat sürerken  Aksünger, Devlet Denetleme Kurulu'nun (DDK) "Kişisel Verilerin Korunmasına İlişkin Ulusal ve Uluslararası Durum Değerlendirmesi ile Bilgi Güvenliği ve Kişisel Verilerin Korunması Kapsamında Gerçekleştirilen Denetim Çalışmaları" raporuyla ilgili itirazları olduğunu, daha önce de üyesi olduğu TBMM Yasadışı Dinlemeleri Araştırma Komisyonunda ilgili konulara ilişkin tahliller yaptığını söyledi.
 
"Sayın Cumhurbaşkanı, bizden görüş almak üzere bir davette bulundu. Bizde seve seve gittik, düşüncelerimizi anlattık" diyen Aksünger, "Bu memlekette demokrasi,  özgürlük olacaksa hukuk ile olacak" diye konuştu.  
 
Kişilerden ziyade kurumların dinlendiğini dile getiren Aksünger, sorunun  buradan kaynaklı olduğuna dikkat çekti. Özellikle MİT, Emniyet İstihbarat, Jandarma İstihbarat, Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı (TİB) ve Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumunda (BTK) çok büyük bilgi güvenliği sorunları olduğunu söyleyen Aksünger, bu görüşleri Cumhurbaşkanı Gül'e ilettiğini ve raporlarını sunduklarını, Cumhurbaşkanı'nın bu yasayı veto etmesi gerektiğini ve bunu da kendisine aktardıklarını söyledi.
 
Torba Kanunu içerisinde yer alan, 'internet düzenlemesi'nin aslında "sansür" niteliğinde olduğunu dile getiren Aksünger, sosyal medya ve internet iletişiminin üzerine çok ciddi baskılar bulunduğunu ifade etti.
 
Cumhurbaşkanı Gül'ün bu  değerlendirmeleri nasıl bulduğunu sorduğumuzda Aksünger; "Devletin kademeleri tarumar ediliyor ve devletin bu doğrultuda sağlıklı bir şekilde yönetilemeyeceğine inanıyorum. Bunu da Sayın Cumhurbaşkanı'na aktardım. Kendisi de bu açıklamalarımı dikkatle dinledi. Sunduğum tahlilleri olumlu ve haklı bulduğunu düşünüyorum. Önümüzdeki süreçte bu yönde bir çalışma yapılıp yapılmayacağını hep birlikte göreceğiz" dedi.
 
Güncelleme Tarihi: 04 Şubat 2014, 14:06
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER