Cumhurbaşkanı GAP'ı Denetledi

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, GAP bölgesi ve Atatürk Barajı'nda incelemelerde bulundu.

Cumhurbaşkanı GAP'ı Denetledi

Kara Kuvvetleri Komutanlığı'na ait helikopterle GAP bölgesinde inceleme yapan Gül'e, uçuş sırasında İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Uğur Büyükhatipoğlu tarafından projeye ilişkin teknik bilgiler aktarıldı.

Cumhurbaşkanı Gül'ü taşıyan helikopter, Atatürk Barajı Yerleşkesi'nde bulunan DSİ 15. Bölge Müdürlüğü'ne indi. Gül'ü Bölge Müdürlüğü'ne gelişinde çok sayıda vatandaş sevgi gösterileriyle karşıladı. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'e burada DSİ 15. Bölge Müdürü Numan Doğan Gündüz tarafından brifing verildi. Gül ile beraberindekiler, daha sonra terasa çıkarak Atatürk Barajı'nı izledi. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, Şanlıurfa Valisi Celaleddin Güvenç, Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Mustafa İsen ve diğer ilgililerin eşlik ettiği Gül, daha sonra barajın gövde kısmına geçerek incelemelerde bulundu. Gül, incelemelerinin ardından kent merkezine gitmek üzere helikopterle yerleşkeden ayrıldı.

GAP kapsamında Fırat Nehri'nde kurulan Atatürk Barajı, 84.5 milyon metreküp kaya ve toprak dolgu alanı ile dolgu hacmi bakımından dünyada beşinci sırada yer alıyor. Yapımına 1983 yılında başlanan baraj, enerji ve sulama amaçlı kullanılıyor. Türkiye'nin en büyük barajı niteliğini taşıyan tesis, Türkiye'deki hidroelektrik santrallerinde üretilen enerjinin yüzde 20'sini tek başına karşılayacak kapasiteye sahip bulunuyor.

Güncelleme Tarihi: 12 Mayıs 2012, 09:05
YORUM EKLE

banner47