'Çözüm Sürecinde İşin Yüzde 90'ı Bitti'

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, Kobani’deki çatışma ortamı nedeniyle Türkiye’ye 3 günde 200 bin mültecinin alındığını belirterek, "Şu an itibariyle 1.5 milyon Suriyeli Türkiye’de ve büyük bir sosyal sorun çıkartmaya yatkın bir durum olduğunu biliyoruz" dedi.

'Çözüm Sürecinde İşin Yüzde 90'ı Bitti'
Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi’nin (MAKÜ) 2014- 2015 Akademik Yılı açılış töreninde ilk ders, Başbakan Yardımcısı Prof. Dr. Numan Kurtulmuş tarafından verildi. Çok az sayıda öğrencinin salona alındığı açılışta ilk dersi veren Prof. Dr. Numan Kurtulmuş’u dinleyenler arasında eşi Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Sevgi Kurtulmuş, Burdur Valisi Hasan Kürklü, MAKÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Saatçı, Ak Parti Burdur Milletvekili Bayram Özçelik ve çok sayıda bürokrat yer aldı. Burdur yöresi enstrümanları cura ve sipsiyle yöre türküleri ve halk oyunları gösterileri sunulan törende Vali Kürklü ve Rektör Prof. Dr. Saatçı birer konuşma yaptı.
 
’YANDAN ÇARKLI BURDURLUYUM’
 
Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, eşi Prof. Dr. Sevgi Kurtulmuş’un Burdur’un Gölhisar İlçesi’nden olduğuna değinerek, "Eşim dolayısıyla ben de yandan çarklı Burdurlu sayılırım" dedi.
 
Küresel medeniyet krizi, günümüzde yaşadığımız kaoslar, bu krizlerden nasıl bir çıkış noktası bulunabilir konularına değinen Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş, dünyanın büyük bir kriz yumağı içerisinden geçtiğini söyledi. Eğer böyle devam ederse önümüzdeki 10 yıllarda da krizler, kaoslar döneminin süreceğini belirten Kurtulmuş, "Felaket tellallığı yapmış gibi anlaşılmasın ama gıda, enerji, su krizleri gibi büyük krizlerle de karşı karşıya kalacağız. Mevcut durumu değiştirerek küresel ölçekteki bu krizlerden bir nebze de olsa kurtulmaya çalışmalıyız" diye konuştu.
 
FİLLER TEPİŞİYOR ÇİMENLER EZİLİYOR
 
Dünyanın her yerinde savaşlar ve çatışmaların sürdüğünü kaydeden Kurtulmuş, “Suriye’de o kadar acı bir gerçekle karşılaştık ki öylesine bölünmüş bir Suriye karşımızda, kasabanın bir mahallesinde IŞİD, bir mahallesinde PYD, bir mahallesinde Suriye rejimi, diğer mahallede Özgür Suriye güçleri... Köyleri, kasabaları, şehirleri bölünmüş bir Suriye. Aynı şekilde Irak ve birçok İslam şehrinde maalesef üzücü ve kahredici manzaralarla karşı karşıyayız. Filler tepişiyor ve maalesef çimenler eziliyor" dedi.
 
’İSLAM’IN İÇ SAVAŞINA MÜSAADE ETMEYECEĞİZ’
 
Dünyanın zor bir süreçten geçtiğini ve daha da zorlanacak bir süreçten geçileceğini anlatan Kurtulmuş, şöyle konuştu:
 
"Bugün maalesef tam bir asır önceki senaryo tıpa tıp aynı şekilde uygulanıyor. Balkanlarda arkasından Arap yarımadası, Hicaz ve Yemen’de etnik fitneler körüklenerek koskoca bir dünya devleti 10 yıl içinde çöküş süreci içerisine girdi. Elveda Rumeli dizisini hepiniz hatırlarsınız, birlikte aynı şarkıları söyleyen insanlardı. ’Sen Arnavut, sen Boşnak, sen şu busun’ diye etnik kimliklerini insanlara aşıladılar ve maalesef etnik fitne çökertti. Aynı oyunu bir asır sonra yeniden ortaya koymaya çalışıyorlar. 1990 yılından sonra İslam coğrafyasında uygulamaya çalışıyorlar. İnsanları hiç bilmedikleri etnik ve mezhep üzerinde ayırmaya çalışıyorlar. Türkiye’nin gücü olduğu sürece, biz İslam’ın iç savaşını çıkarmalarına asla müsaade etmeyeceğiz."
 
200 BİN KOBANİLİ MÜLTECİ TÜRKİYE’DE
 
Yaşanılan bu zor süreçte etrafımızdaki çemberin biraz daha daraldığına işaret eden Kurtulmuş, şöyle devam etti:
 
"Şimdi bir kilometre ötede Kobani’de atılan silahların barut kokusunu sınırımızda hissediyoruz. Onlar fitne tezgahlarını yaparken akılları var da, bu medeniyetin çocuklarında bu fitneleri aşacak akılları yokmu? Kimileri Türkiye’yi şu an Suriye’deki bataklığa çekmeye çalışıyor, harekata zorluyor. Mültecilerin de baskısı altında. IŞİD bastırınca Kobani’den mülteciler gelmeye başladı. Bizim hedefimiz sıfır noktasında ev sahipliği yapmaktı. 18 saatte Türkiye 70 bin Kobanili mülteciyi kabul etti. Dünyanın en büyük, zengin ülkesi hangi zenginlikte olursa olsun bunu yapamazdı. 3 günde 200 bin Kobanili geldi. Şuan itibariyle 1.5 milyon Suriyeli Türkiye’de ve büyük bir sosyal sorun çıkartmaya yatkın bir durum olduğunu biliyoruz. BM’den ziyaret ediliyor ve ’bu kampları nasıl yapıyor, nasıl düzeni sağlıyorsunuz’ deniliyor. Bizden çok daha zengin durumdaki ülkeler 10-15 bin mülteciyle karşılaştıklarında ’öldük bittik’ deniyor."
 
ÇÖZÜM SÜRECİNDE İŞİN YÜZDE 90’I BİTTİ
 
Son olaylardan sonra bazılarının karamsarlık içinde olabileceğini dile getiren Kurtulmuş, "Ortaya çıkan bu olaylardan hepimiz üzüldük. 41 yurttaşımızın hayatını kaybetmesi kabul edilebilir bir şey değil. Türkiye çözüm süreciyle ilgili olarak hassas bir noktadan geçiyor. Çözüm sürecinde muhatabımız çok açık söylüyorum şu yada bu örgüt değildir. Muhatabımız başta bölge halkı olmak üzere bütün Türkiye’dir. Bütün Türkiye barışı, kardeşliği bir kere daha yaşadı. Çok net söylüyorum, iki senedir Türkiye’de barı ortamını yaşayan insanlar bir daha hiçbir şekilde geriye gidilmesine müsaade etmez" diye konuştu.
 
Çözüm sürecini sürdürmekte sonuna kadar kararlı olduklarını kaydeden Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş, "Kim bitirmek isterse istesin, yüzde 90’ı zaten işin bitti. Nehrin yüzde 90’ını geçmişsiniz, geri dönemezsiniz. Az bir kısmı kaldı. Bunu yaparken de bizim muhatabımız dediğiz gibi hak ve özgürlüklerini genişleteceğimiz insanlarımızdır. Ama bunu yaparken kimse de şunu zannetmesin. ’Efendim çözüm süreci devam ediyor diye Türkiye’nin ulusal güvenliği ihmal edilecek. Güvenliğimiz de ihmal edilmeyecek" dedi.
 
İLAHİYAT FAKÜLTESİ TEMELİ ATILDI
 
Burdur’a bugün saat 10.00 sıralarında gelen Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş ve eşi Sevgi Kurtulmuş, ilk olarak Sevgi Kurtulmuş’un yeğeni Hilal Gür’ün evine ziyarette bulundu. Bir süre orada kalan Kurtulmuş ve eşi ardından akademik yıl açılış töreni ve sonrasında da İstiklal yerleşkesinde İlahiyat Fakültesi’nin temel atma törenine katıldı.
Güncelleme Tarihi: 16 Ekim 2014, 15:10
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER