'Çözüm İçin İran Olmalı'

CHP Genel Başkan Yardımcısı Faruk Loğoğlu, “Suriye konusunda İran’ın olmadığı bir ortamda varılacak herhangi bir çözüm kalıcı olmayabilir” dedi.

 

CHP Genel Başkan Yardımcısı Loğoğlu, Meclis’te düzenlediği basın toplantısında HSYK’nın yapısında değişiklik öngören kanun teklifinin gündemi değiştirmek amacıyla getirildiğini iddia ederek, “Yargıyı kontrol altına almak isteyebilirsiniz ama yolsuzluk ve rüşvetin üzerine gidecek hakimler ve savcılar her zaman olacaktır” ifadesini kullandı.
 
Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ile görüşmesine yönelik değerlendirmede bulunan Loğoğlu, “Paris’te Türkiye Büyükelçiliği de var. ABD Dışişleri Bakanı’nın söyleyeceği bir şey varsa bu konuda, bu görüşme Türkiye Büyükelçiliği’nde de olabilirdi. Ama normali, her iki bakan da üçüncü bir ülkede oldukları için daha nötr bir yerde buluşmalarıydı. Sayın Bakan ve Sayın Başbakan, günlerdir ABD’yi, İsrail’i ve bazı batılı ülkelerini Türkiye’ye komplo yapmakla suçluyorlardı. Ama Sayın Dışişleri Bakanı’nın yüzünden mutluluk akıyordu görüşmede. Demek ki Kerry’nin yaptığı açıklamadan memnun olmuş. O zaman Sayın Davutoğlu ve Başbakan’ın günlerdir savundukları, ’Bunun arkasında dış güçler var’ tezi çöküyor” şeklinde konuştu.
 
Loğoğlu, Cenevre’de yapılacak Suriye ile ilgili toplantının önemine dikkat çekerek, CHP olarak Cenevre Konferansı’nın başarıya ulaşmasını istediklerini kaydetti. İran’ın söz konusu toplantıya katılmasını önemsediklerini de ifade eden Loğoğlu, “Suriye konusunda İran’ın olmadığı bir ortamda varılacak herhangi bir çözüm kalıcı olmayabilir” diye konuştu.
Güncelleme Tarihi: 13 Ocak 2014, 15:49
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER