banner51

Çıray'dan Sert Tepki

CHP İzmir Milletvekili ve PM üyesi Dr. Aytun Çıray, Ham petrol fiyatlarındaki düşüşe rağmen benzinin fiyatı 13, motorinin ise 15 kuruş düşürülmesine sert tepki gösteren CHP İzmir Milletvekili Dr. Aytun Çıray Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in cevaplaması istemiyle bir soru önergesi verdi.

Çıray'dan Sert Tepki
CHP İzmir Milletvekili Dr. Aytun Çıray Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in cevaplaması istemiyle bir soru önergesi verdi. Çıray, soru önergesinde, “2014 Yılı Ocak ayından bu yana ham petrol fiyatlarında % 36’lık düşüş yaşanmıştır. Yaşanan % 36’lık bu düşüş pompaya sadece % 7.5 indirim şeklinde yansıtılmıştır. Dolar kuru 1 Ocak 2014 tarihinde 2.177 lira iken, 4 kuruşluk artışla 18 Kasım 2014 itibariyle 2,218 lira  olmuştur. Benzinde yapılan 37 kuruşluk indirim ve ham petrol fiyatlarına göre olması gereken indirim dikkate alındığında vatandaşın adeta hakkı çalınmış, Hükümet sadece 37 kuruşluk indirim ile yetinmiştir. Dedi.
 
CHP İzmir Milletvekili Dr. Aytun Çıray, son 5 ayda petrol fiyatlarındaki yüzde 36’lık gerileme dikkate alındığında benzinin 3.3 liraya, motorinin ise 2.9 liraya satılması gerektiğini ifade etti.
 
İşte Çıray’ın Maliye Bakanı’na sorduğu o çarpıcı sorular:
 
1)  Ham petrol fiyatlarında yaşanan % 36’lık düşüşe rağmen benzinin pompa fiyatlarına yansıtılmayan indirim ile aradaki fark toplam ne kadardır? Bu fark nereye gitmiştir ve nereye harcanmıştır?
 
2)  Ham petrol fiyatları düşüp, dolar kurunda da çok cüzi bir artış olmuşken, bu yüzde 36’lık indirim neden benzin ve motorin fiyatlarına yansıtılmamıştır?
 
3)  Ham petrolde yaşanan düşüş oranında indirim yapmadığınız için benzine aslında % 28.5 zam yapmış olmuyor musunuz?
 
4) Bugün gerçek fiyat uygulaması yapılmış olsaydı eğer benzinin 3.3 liraya, motorinin ise 2.9 liraya satılması gerekmez miydi?
 
 
 
Güncelleme Tarihi: 29 Kasım 2014, 12:54
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER