banner51

Çıray'dan Erdoğan'a Ağır Eleştiri

14 Şubat 2014 Cuma günü HSYK ile ilgili görüşmelerde söz isteyen CHP İzmir Milletvekili ve PM üyesi Dr. Aytun Çıray HSYK’yı tamamen hükümete tabi kılacak olan yasal düzenlemenin hem yapılış şeklini hem de içeriğini şiddetli bir şekilde eleştirdi.

Çıray'dan Erdoğan'a Ağır Eleştiri
 Yasanın gecenin çok ileri saatlerinde çıkarılmaya çalışılmasını bir hekim olarak kınayan Çıray, aşırı yorgunluk ve baskı altında yapılan bir yasanın sağlıklı olmasının mümkün olmadığını belirtti. Çıray, bununla birlikte AKP Milletvekillerinin yolsuzlukları savunurken Başbakan ve suç ortaklarının masumiyetlerine samimiyetle inandıklarını söyledi. “AKP milletvekilleri vicdanlarının sesini duymamak için adeta kendi kendilerini hipnotize ettiler; bu yüzden yapmaları gerekeni yapıyorlar” diyen Çıray sözlerine şöyle devam etti:. 
 
“Bunun nedeni insanın psikolojik savunma mekanizmasıdır. Siz Başbakan ve suç ortaklarının yolsuzluklarını akla uygun hale getirerek aslında vicdanlarınızın sesini bastırmaya çalıyorsunuz. Eğer bir kişi yaptığı işi vicdanıyla tasdik edemiyorsa o işi akla uygun hâle getirir ki, akıl sağlığını korusun. Onun için, Sayın Başbakan ve onun suç ortaklarını savunma konusunda gösterdiğiniz gayreti bir hekim olarak gayet iyi anladığımı ifade etmek istiyorum.''
 
CHP İzmir Milletvekili Aytun Çıray tartışılmakta olan HSY kanunun hukuksuz olduğunu iddia etti.  Çıray, "Hukuksuz bir kanun olan HSYK tartışılırken sizden adalet isteyecek değilim ancak ben ve arkadaşlarım, aklı başında siyasiler, hukukçular Türkiye'de Atatürk'ün kurduğu bu yüce Meclisin ruhuna uygun bir adalet arıyoruz. Eğer siz, hiçbir demokratik iktidarın aklına dahi getiremeyeceği adalet mekanizmalarını kullanarak, kuvvetler ayrılığını yok etme peşindeyseniz bu gayrimeşru tutumunuzu sürdüremeyeceksiniz" dedi.
 
“Yolsuzlukları komploya bağlayarak AKP paralel devletini kuruyorsunuz”
 
"Paralel devletten söz ediyorsunuz. KCK paralel devleti sizin zamanınızda kuruldu. Şimdi yolsuzlukları komploya bağlayarak AKP paralel devletini kuruyorsunuz. Soruyorum asıl merkezî devlet nerede? Bakın, eğer meşru devletle çok oynarsanız bir gün gelir sizin başınıza göçer,” diyen Çıray, daha sonra Türkiye’nin adaletsizlik ve hukuksuzluk sorununa dikkat çekerek, adaletsizliğin ve hukuksuzluğun başta Başbakan olmak üzere iktidarın asli aktörlerini koruma altına alan yasal düzenlemeleri ve uygulamaları hatırlattı. HSYK’ya ilişkin bu yasal değişikliğin bu doğrultudaki hukuksuzluk dizaynlarının sonuncusu olduğunu ifade eden Çıray, bütün bunların bedelinin AKP iktidarı ve grubu için çok ağır olacağını belirtti. 
 
Çıray  konuşmasının sonunda  AKP Grubunu bugünkü güçlerine güvenmemeleri gerektiği konusunda uyarıda bulunarak, sivil darbeciler olarak Yassıada veya Silivri benzeri mahkemelerde değil, gerçek hukuk mahkemelerinde eninde sonunda yargılanacakları ve hesap vereceklerini dile getirdi.
 
Güncelleme Tarihi: 16 Şubat 2014, 11:47
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER