Çıray O İddiayı TBMM'ye Taşıdı

(CHP İzmir Mv.-PM üyesi Dr. Aytun Çıray Basın Bürosu 10 Mayıs 2015) CHP İzmir Milletvekili ve PM Üyesi Dr. Aytun Çıray E. Genelkurmay İstihbarat Başkanı’nın akıl almaz iddiasını TBMM’ne taşıdı.

Çıray O İddiayı TBMM'ye Taşıdı
“Milli güvenlik Cumhurbaşkanları hakkında İsviçre Bankalarında hesap iddiası ve şaibesini kaldırmaz” diyen Çıray, Başbakan Davutoğlu’nun bu şaibeleri aydınlatmak üzere derhal harekete geçmesi gerektiğini vurgulayarak bir dizi soruyu cevaplandırmasını istedi.  
Bir dönem çok önemli bir devlet görevinde bulunan Eski Genelkurmay İstihbarat Başkanı emekli Korgeneral İsmail Hakkı Pekin’İn  yeni çıkan kitabında "BOB adındaki istihbaratçı geldi. Erdoğan ve Gül'ün İsviçre hesaplanndan bahsetti. Ben Genelkurmay Başkanı'na aktardım, o da MİT Müsteşan'na söylemiş. Bu görüşmeden sonra Dışişleri, Bob'u 'istenmeyen adam' ilan etti ve Türkiye'den gönderdi. Bu hesaplar daha sonra WikiLeaks belgelerinde ortaya çıktı" diye yazması üzerine, “12. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül hakkında Türk milletinin güvenliğini, dolayısı ile geleceğini etkileyecek iddialarda bulunulmuştur,” dedi ve bu olayın artık aydınlatılmasının kaçınılmaz hale geldiğini söyledi. 
 
Çıray, olayın aydınlatılması ve Cumhurbaşkanlarının ülkemize milli güvenlik sorunu yaratabilecek bir töhmet altında kalmamaları için Başbakan Davutoğlu’na şu soruları yöneltti:
 
“’BOB’ İFTİRA SUÇU İLE YARGILANMAK YERİNE NEDEN YURTDIŞINA ÇIKARILDI”
 
Zamanının Genelkurmay İstihbarat Başkanı’na gelen Defence  Inteligence Agency  çalışanı olduğu yazılan ‘BOB’ isimli istihbaratçının yeni ve eski cumhurbaşkanları hakkındaki İsviçre bankalarında hesapları olduğuna  dair verdiği bilgiler hangi Genelkurmay Başkanı tarafından MİT müsteşarı Hakan Fidan’a bildirilmiştir?
 
Konudan haberdar olan MİT Müsteşarı bu konu hakkında nasıl bir çalışma yapmıştır? AKP Hükümeti tarafından yönetilmekte olan devlet kurumları bu ihbar hakkında İsviçre devletinin yetkili makamları ile herhangi bir yazışma yapmış mıdır?
 
Milli güvenliğimizi tehdit edecek iddialarda bulunan ‘BOB’ isimli şahıs neden Cumhurbaşkanlarımıza  iftira suçlaması ile işleme tabi tutulmadı da Dışişleri Bakanlığı tarafından istenmeyen adam ilân ederek Türkiye’den uzaklaştırdı? 
 
MERKEL’DEN İSVİÇRE’DE HESABI OLANLARIN CD’Sİ İSTENDİ Mİ?”
 
Adı geçen şahsın verdiği bilgiler ile WikiLeaks belgelerinde kriptoların çakışması hangi anlama gelmektedir? 
BOB diye adlandırılan şahsın yeni görev yeri olan Almanya’da bir devlet yetkilisinin açıkladığı ve bugüne kadar yalanlanmayan bir iddiaya göre Başbakan Merkel,  Almanların kaçak paralarını tespit edebilmek için İsviçre’deki bir banka müdüründen CD’ler satın aldı ve bu CD’leri içinde İsviçre bankalarında parası olan Türklerin de isimlerinin olduğu görüldü. Bugüne kadar AKP hükümeti yetkilileri bunların hangi Türkler olduğu konusunda Almanya resmi makamları nezdinde girişimlerde bulundu mu? Bulunmadıysa niye? Bu aşamadan sonra bulunulacak mı?
 
Bu şahıs hakkında adı geçenler iftira davası açtılar mı? 
Güncelleme Tarihi: 10 Mayıs 2015, 11:23
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER