banner51

Çin Füzesi Meclis'te

CHP İzmir milletvekili ve PM üyesi Dr. Aytun Çıray Türkiye topraklarının dış ülkelerden gelecek füze tehditlerine karşı korunması maksadıyla başlatılan “Uzun Menzilli Hava Savunma Füze Sistemi” ihalesini meclis gündemine taşındı.

Çin Füzesi Meclis'te
CHP İzmir Milletvekili Dr. Aytun Çıray, Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz tarafından yanıtlanması istemiyle verdiği soru önergesinde Çin’den alınacak füze sistemleri konusundaki uzatmaların nedenini sordu. 
 
5 DEFA UZATILAN İHALE
 
Milyar dolarlık ihale için Çin’de faaliyet gösteren CPMIEC firması ile 26 Eylül 2013’de 3.4 milyar dolar bedelle sözleşme görüşmelerine başlama kararı alınmıştı. Dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’ın başkanı olduğu Savunma Sanayii İcra Komitesi’nde alınan karardan bu yana Çinli firma ile yapılan görüşmelerde sözleşmenin imzalanma süreci 5 defa uzatıldı. Son olarak kararın verilmesi 31 Aralık 2014 tarihine bırakıldı.
 
KAMUOYUNDAN GİZLENİYOR
 
Çıray, önergesinde,  “İhalenin büyüklüğünü göstermek anlamında; İstanbul’daki 3. Boğaz köprüsü 2.5 milyar dolarlık bedeliyle tartışma konusu olurken, 3.4 milyar dolar gibi bir rakamla yürütülen bu savunma ihalesinde gelinen süreç, devamlı yapılan ertelemelerle birlikte kamuoyundan gizlenmektedir” ifadesini kullanarak şu soruları yöneltti:
 
GERÇEK SEBEP NE?
 
“Füze savunma sistemi ihalesinde Çin ile yapılan sözleşme görüşmelerinin devamlı olarak ertelenmesinin nedenleri nedir? Türkiye’nin de üyesi olduğu NATO’nun savunma ağına Çin üretimi söz konusu füze savunma sisteminin entegrasyonu nasıl yapılacaktır? 
 
YENİ TEKLİF VAR MI?
 
NATO müttefiklerinin en büyük çekincesi, Türk topraklarına Çin sisteminin yerleştirilmesinin ardından NATO’ya ait askeri bilgilerin Çin’in eline geçmesidir. Bu konuda nasıl bir önlem alınacaktır? Çin ile yürütülen görüşmeler esnasında ABD ve Avrupa’daki rakip firmalardan yeni bir teklif gelmiş midir?” 
 
Güncelleme Tarihi: 20 Aralık 2014, 11:08
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER