Çiçek: Bu Mücadeleyi Elbet Kazanacağız

TBMM Başkanı Cemil Çiçek: 'Terör konusunda da maalesef uluslararası işbirliği yoktur. İşbirliği yapıyoruz diyenler de yapması gerekenlerin onda birini zor yapıyordur. Terörü kınamak yetmiyor samimi bir işbirliğine ihtiyaç var. Bu da uluslararası camida yoktur' dedi.

Çiçek: Bu Mücadeleyi Elbet Kazanacağız

TBMM Başkanı Cemil Çiçek Milli Saraylar Daire Başkanlığı'na bağlı Dolmabahçe'deki Saray Koleksiyonları Müzesi'ndeki ' İhtişam ve Tevazu: Padişahın Ressam Kulları ' adlı serginin açılışına katıldı. Çiçek sergi açılışı öncesi Kayseri'de sabah saatleride meydana gelen terör saldırısı ile ilgili mesajlar verdi.

Cemil Çiçek şunları söyledi; " Bugün Kayseri Pınarbaşı'nda meydana gelen terör eylemiyle ilgili hayatlarını kaybeden şehitlerimize Allah'tan rahmet diliyorum. Yaralılara ve ailelerine başsağlığı diliyorum. Milletimizin başı sağolsun " dedi.

TBMM Başkanı Çiçek, şunları söyledi: "Türkiye'nin bugün en fazla derinliği olan sorunu terör sorunudur. Bu sorunla uzun bir zamandır mücadele ediyoruz. Bu Türkiye Cumhuriyeti devletinin sorunudur. Hükümeti aşan bir sorundur. Bu mesele devlet sorunudur ; partiler üstü bir sorundur. Bu özelliği gözardı etmeden değerlendirmek gerekir. Ayrıca terör maalesef birkaç kişinin biraraya gelerek ortaya koyduğu bir eylem değildir. Uluslararası bir boyutu olan destekleri olan dış politikanın bir enstrümanı olarak kullanılan bir yöntemdir. Bu acıyı dünyada en uzun zamandan beri yaşayan ülkelerin başında Türkiye geliyor. Kaybettiğimiz her insanımız sıfatı ne olursa olsun hatta vatandaşımız olmayan başka ülkelerden ülkemizi ziyarete gelerek bu belayla muhatap olan bu ülkede canını kaybeden herkes, canımızı yakıyor. Bu işler de Türkiye istikrarsızlaşsın Türkiye'nin geleceğiyle ilgili endişeler oluşsun gibi birçok sebeple yapılıyor."

Türkiye'nin uzun bir süredir terörle mücadele ettiğini söyleyen Çiçek, " Canımız yansa da Türkiye tüm imkanlarıyla terörün üstesinden gelmek terör eylemlerini asgariye indirmek için devletin tüm kurumlarıyla elden gelen çabayı göstermeye devam edecektir " diye konuştu. Çiçek konuşmasında uluslararası işbirliğine yanaşmayan ülkeleri de eleştirdi. Çiçek, " Terör konusunda da maalesef uluslararası işbirliği yoktur. İşbirliği yapıyoruz diyenler de yapması gerekenlerin onda birini zor yapıyordur. Terörü kınamak yetmiyor samimi bir işbirliğine ihtiyaç var. Bu da uluslararası camida yoktur. Taziyede acele eden ülkeler işbirliği konusunda olabilidiğince aymaz ve umursamazdır. Türkiye kendi imkanlarıyla bu sorunun üstesinden gelmeye devam ediyor. Biz bu mücadeleyi eninde sonunda bir noktaya getireceğiz. Hayat devam ediyor bir taraftan bu mücadeleye devam ederken bir taraftan Türkiye'yi daha iyi noktaya getirmek için elden gelen çabayı göstermeye devam edeceğiz" diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 25 Mayıs 2012, 13:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER