CHP'nin Tutuklu Vekiller Raporu

CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi, Anayasa Uzlaşma Komisyonu’nda 61’inci madde olarak tutuklu milletvekillerinin olmasına ilişkin, “AK Parti Grup Başkanvekili bayram sonrası randevu talep etti. ‘Yasama Dokunulmazlığı’ dahil olmak üzere bu konuları görüşebileceğimizi ifade ettik” dedi.

CHP Cezaevi İnceleme komisyonu Üyesi Milletvekilleri Veli Ağbaba, Özgür Özel, Nurettin Demir tarafından hazırlanan ‘Tutuklu Milletvekilleri Raporu’, TBMM Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi ve Mustafa Balbay’ın eşi Gülşah Balbay’ın katılımıyla açıklandı. CHP Genel Merkez’de düzenlenen toplantıda Başkanvekili Hamzaçebi, gazetecilerin soruların da cevapladı. Hamzaçebi, bir gazetecinin "60 maddede uzlaşıldı. 60 maddenin Meclise gelmesi gündemde. 61’inci madde olarak tutuklu vekiller gündeme gelebilecek mi" sorusu üzerine şu cevabı verdi:

 
"Bayram öncesi Adalet ve Kalkınma Partisi’nin Grup Başkanvekili bizleri aradı. Anayasa Uzlaşma Komisyonu’nda uzlaşılan 59, 60 maddeyle ilgili olarak bayram sonrası CHP grubundan randevu isteyeceklerini ifade ettiler. Biz de kendilerine ‘yasama dokunulmazlığı’ dahil olmak üzere bu konuları görüşebileceğimizi ifade ettik. Bayram sonrası ilk günü yaşıyoruz. Henüz bize bir randevu talebi gelmedi, Geldiği zaman bu konuyu değerlendireceğiz tabii ki."
 
"İKTİDAR GRUBUYLA GÖRÜŞMEDEN OLMAZ"
 
Toplantıda Ağbaba’nın kanun teklifi vereceği açıklamasına değinen diğer gazetecinin ayrıntı istemesi üzerine Hamzaçebi, "Genel olarak tutuklu milletvekilleriyle ilgili olarak. Bu çerçevede bir kanun teklifi hazırlıyorlar” diye konuştu.
 
Diğer muhalefet partileriyle konu üzerinde görüşülüp görüşülmeyeceğini ve Çarşamba günü Meclis Başkanıyla iç tüzükle ilgili görüşmede bu konunun gündeme gelip gelmeyeceğini soran bir gazeteciye ise Hamzaçebi, “Sayın Meclis Başkanı iç tüzükle ilgili olarak komisyon üyesi grup başkanvekillerini davet ettiler. Elbette bu konu Meclis Başkanıyla görüşülecek konular arasındadır. İktidar Partisi Grubu, CHP Grubuyla görüşmeden, onların bu konudaki niyetlerini öğrenmeden, bizim herhangi bir şekilde, diğer siyasi partiyle görüşme hareketimiz söz konusu değildir. Elbette ihtiyaç olursa sadece iktidar partisiyle değil, diğer muhalefet partileriyle bu konuyu görüşebiliriz” cevabını verdi.
Güncelleme Tarihi: 21 Ekim 2013, 13:57
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER