CHP'li Güven, Hekim Yolluklarını Sordu

CHP İzmir Milletvekili Prof. Dr. Hülya Güven, uzak ilçelere görevlendirilen hekimlere neden yolluk ödenmediğini Sağlık Bakanı’na sordu.

CHP'li Güven, Hekim Yolluklarını Sordu
Güven, 30 Mart yerel seçimlerinin ardından yürürlüğe giren bütünşehir yasası ile İzmir Büyükşehir Belediyesi sınırlarına dahil olan Dikili, Bergama, Kiraz, Beydağı gibi uzak ilçelere görevlendirilen hekimlerin hak kayıplarının Sağlık Bakanlığı tarafından düşünülmediğini belirtti. Güven " daha önce Büyükşehir kapsamı dışında iken bu ilçelere görevlendirilen hekimler yolluk alabiliyorlardı.  Şimdi ise mesafeler kısalmadığı halde hekimlerin bu ilçelere görevli olarak gittiklerinde yolluk alamamaları yine bir mağduriyet nedeni olmuştur.” Dedi.
 
YENİ MAĞDURİYETLER EKLENİYOR
 
İl merkezine uzak ilçelere görevlendirilen hekimler ve diğer sağlık çalışanlarının mağduriyetlerini Meclis’e taşıyan Prof. Dr. Güven, “İzmir’in ‘Bütünşehir’ olmasıyla il içindeki mesafeler ve ilin uzak ilçelerine seyahat masraflarında değişme olmadığı halde, bu düzenlemeler yapılırken hekimlerin ve diğer sağlık çalışanlarının mağduriyetleri düşünülmemiştir. "Sağlıkta dönüşüm" projesi ile ilaç ve muayenede katkı paylarını ve böylece tedavi maliyetlerini artırarak yurttaşlarımızı mağdur eden uygulamalar, hekimlerimizi de ,çok fazla sayıda hasta muayene ve tedavi etme zorunda bırakarak mağdur etmiştir. Her türlü olumsuzluğa ve düşük ücretlendirilmeye rağmen görevlerini büyük bir özveri ile yerine getiren hekimlerimizin, mesafelerde kısalma olmadığı halde görev yaptıkları illerin yalnızca "Bütünşehir" olması nedeniyle mağduriyetleri çok net olarak görülmektedir. "Bütünşehir" olan illerin 200 km’ye kadar uzak mesafede olan ilçelerinde görevlendirilen ve kısa süreli de olsa gitmek zorunda kalan sağlık çalışanları yolluk alamamaktadırlar. Sağlık Bakanlığının bu adaletsizliği önemseyerek mağduriyetlerin bir an önce düzeltilmesini ve önergemin de dikkate alınmasını bekliyorum” dedi. 
Güncelleme Tarihi: 06 Ekim 2014, 10:01
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER