Chp'den Edirne'ye Suriyeli Mülteci Heyeti

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba ve beraberindeki CHP'li milletvekillerinden oluşan Göçmen ve Mülteci Sorunlarını Araştırma Komisyonu üyeleri, Sarayiçi alanındaki Suriyeli mültecileri ziyaret etti ve sorunlarını dinledi. Heyet, mültecilerle ilgili hazırlayacağı raporu, Parti Meclisi'ne sunacak.

Chp'den Edirne'ye Suriyeli Mülteci Heyeti
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun talimatıyla Genel Başkan Yardımcısı Ağbaba başkanlığında Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, Adana Milletvekili Elif Doğan Türkmen, İstanbul Milletvekili Selina Doğan, İzmir Milletvekilleri Mustafa Balbay ve Özcan Purçu ile Muğla Milletvekili Nurettin Demir’den oluşan heyet Edirne’ye geldi. Heyet önce Edirne Valisi Dursun Ali Şahin’i makamında ziyaret ederek Suriyeli mülteciledrle ilgili bilgi aldı.
 
Valilikte açıklama yapan CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu İstanbul’dan gelirken Edirne’ye yaya olarak gelen mültecilerle bir süre birlikte yürüdüklerini belirterek şöyle dedi:
 
"Bizzat gözlemledik şimdi buradayız. Belediye başkanımız ve valimizden bilgi aldık. Edirne’de 2 bin 500 yakın sığınmacılar olduğu bilgisi var. Saray içinde bekletiliyorlar. Mültecilik dünyanın en zor insanlık halidir. Sadece Türkiye’de değil tüm Avrupa’da dünyaya yayılan bir insanlık dramı yaşanıyor. Bu dram Türkiye’den de biraz kaynaklanan nedenlerden dolayı bu noktaya geldi. Ama hiç olmazsa mültecilerin insan haklarına saygılı bur durum olsun bir ortam olsun ve onların iradesine dayalı herhangi bir şey yapılması, bu sorun artık Türkiye’nin iç sorunu haline gelmiştir. Yurttaşlarımızda mültecilere insanlık onurunun gerektiği şekilde yaklaşması gerekmektedir. Biz buradaki gözlemlerimizi yol boyunca edindiğimiz gözlemlerimizi daha sonra kamuoyuna paylaşacağız. Edirne’den bizim vicdanımızı rahatsız edecek bir görüntü çıkmaz."
 
6 BİN İNSAN DENİZLERDE BOĞULDU 
 
CHP Genel Başkan Yardımcısı Tanrıkulu, bu drama ortak olması gereken Avrupa Birliliği Ülkelerine de seslenerek, "Bu sadece Türkiye’nin sorunu değil küresel dünyanın sorunudur. Onların bu durumu gözden geçirip Türkiye’nin içinde bulunduğu durumu gözden geçirip paylaşması gerekir. Göç etmek isterken 6 binden fazla insan denizlerde boğuldu. Kara sınırlarını kullanmak istiyorlar doğal olarak çünkü, eğitim olanaklarından, barınma olanaklarından, iş imkanlarından yoksunlar. Büyük bir sömürü içersindeler. İş gücü olarak sömürülüyorlar cinsel istismara uğruyorlar. Türkiye’de bulundukları ortamda ve her yerde. Bu nedenle kalıcı bir yaşama adım atmak istiyorlar. Doğal olarak bir umut içersinde buraya geliyorlar. Avrupa ülkeleri bunları gözeterek kendi sorumluluklarını yerine getirmesi gerekiyor" diye konuştu. 
 
"YARIN AKŞAM TERK EDECEKLER"
 
Edirne Valisi Dursun Ali Şahin ise, mültecilerin yarın akşama kadar Edirne’yi terk edeceklerini bilgisini vererek, "İnşallah Edirne’ye yeni bir grup gelmez. Ama bu insanların istendiği takdirde en güzel şekilde iadesi sağlanacaktır" dedi. 
 
Suriyeli mülteclerin karşılaştığı sıkıntıları parti olarak çok ciddiye aldıklarını belirten CHP Genel Başakan yardımcısı Veli Ağbaba ise, "Diğer partilerinde bu meseleyi çok ciddiye alması gerekir. Bu yaşanan dram uzmanlarında söylediği gibi, 2’nci Dünya savaşın ardından dünyada yaşanan en büyük dramlardan birisi. Yaklaşık 10 milyona yakın insan yer değiştirdi. Türkiye üzerine düşeni yapmalı ama Avrupa’da gereken sorumluluğu almalıdır. Büyük ülke coğrafi yapısıyla değil bu tür sorunlara yaklaşımla büyük ülke olur. Fransa, İngiltere gibi ülkeler maalesef istenilen sayıda mülteci kabul etmiş değil. Türkiye’nin yapması gereken en önemli şey bu konuda Avrupa’yı duyarlılığını artırıp sadece ülkeye para vererek bu sorunun çözülemeyeceğini anlatmak. Biz parti olarak bu konunun ciddiyetinin farkındayız bundan sonrada ziyaretlerimiz devam edecek" dedi. Heyet daha sonra valilikten ayrılarak Suriyeli mültecilerin yaşadığı Sarayiçi alanını gezdi ve mültecilerle sohbet etti.
Güncelleme Tarihi: 21 Eylül 2015, 17:04
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER