CHP'de Örgüt, Kontenjana Tepkili

Cumhuriyet Halk Partisi’nde ön seçim hazırlıkları hızla sürerken, kontenjan aday adaylarının şehirden uzaklığı dikkat çekiyor. Kulislerde kontenjan aday adaylarının bir kısmının İzmir'i "Ankara öncesi istasyon" olarak gördüğü dillendiriliyor.

CHP'de Örgüt, Kontenjana Tepkili

Burak Cilasun / Ben TV

7 Haziran’da gerçekleştirilecek olan milletvekilliği seçimi öncesinde İzmir’de ilk olarak partililerin süzgecinden geçecek olan Cumhuriyet Halk Partisi milletvekili aday adayları, sandıktan çıkabilmek adına var güçleriyle çalışmalarına devam ediyor. Kimi aday adayları çeşitli ilçelerin yöneticileriyle akşam yemeklerinde bir araya gelip kulis faaliyetleri yürütürken, kimi aday adaylarıysa kapı kapı dolaşıp partililere “Sokaktayım, sokak adamıyım” görüntüsü çizmeye gayret ediyor.

Broşür bastıran, çeşitli organizasyonların yürütücülüğünü üstlenen ve kendilerini tanıtırken dolaylı olarak CHP’nin de reklamını yapan aday adaylarının aksine kontenjanda ise 7 bin 500 liralık “rahatlık” yaşanıyor.

İTHAL GELİYOR, İTHAL

Yüzünü örgüte değil de Ankara’ya dönen kimi kontenjan aday adayları deyim yerindeyse İzmir’i Ankara yolundaki bir istasyon gibi görmeyi sürdürüyor. 140 kadar ön seçim aday adayının “cansiperane” çalışmaları arasında kontenjandaki derin sessizlik parti kulislerinde sıkıntı yaratıyor.

Okların hedefinde Mumcu var

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun son İzmir ziyaretinde de örgütün bu isimlere olan tepkisi bir kez daha görüldü. Özellikle TBMM 24. dönem boyunca görev yaptığı süreçte İzmir ve Ege’ye dair son araştırma önergesini 2011 yılında veren CHP İzmir Milletvekili Güldal Mumcu’ya yönelik tepkilerin artmış olmasının Genel Merkez’de nasıl yankılanacağı merak konusu… Partililer, Mumcu’nun İzmir’e Genel Başkan ile birlikte gelip gidişinin olası bir yeniden vekillikte de devam edeceği konusunda hemfikir.

Yine mevcut İzmir milletvekillerinden Rıza Türmen’in kontenjana aday olurken şehir belirtmemesi ve Rahmi Aşkın Türeli’nin İzmir’den uzak oluşu da partililerdeki istemsizliği üst düzeyde tutuyor.

Tataroğlu ve Özkan için soru işaretleri var

Öte yandan bu dönemin yeni kontenjan aday adayları da İzmir’i bölmüş durumda. Elfin Tataroğlu ve Tuncay Özkan’ın aday adaylıkları İzmir’de farklı yorumlara neden oldu. Tataroğlu’nun ekonomik modellemedeki fikirleri başta partili akademisyenlerden Oktay Gökdemir tarafından sert bir dille eleştirilirken, Özkan’ın durumuysa biraz daha farklı. Özkan’ın İzmir’e zaman zaman kısa ziyaretler gerçekleştirmesi ve İzmir örgüt yönetimiyle uzak oluşu, kulislerde tartışılmaya devam ediyor. Merak edilen soru ise şu; Tuncay Özkan neden İstanbul yerine İzmir’i tercih etti?

Güncelleme Tarihi: 10 Mart 2015, 14:40
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER