banner10

CHP'de Olay Yaratacak Gelişme

Kılıçdaroğlu, Kocaoğlu, İl Başkanı Güven, aylar önce Büyükşehir’in makam aracında 2019 için neler konuştu?

CHP'de Olay Yaratacak Gelişme

HAMDİ TÜRKMEN YAZDI...

Makam aracında üç kişi, bir de önde sürücü 4 kişiler; CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ve CHP İzmir İl Başkanı Asuman Ali Güven.

Güven biliyorsunuz CHP’nin başına dişi-tırnağıyla kongrede seçim kazanarak gelen bir başkan değil.

Alaattin Yüksel’in istifasından sonra il yönetimi tarafından bu göreve atandı.

Araçtaki üç kişiden Başkan Kocaoğlu konuşuyor:

“Sayın Genel Başkanım, bana söylediklerinizi, verdiğiniz sözü bu arkadaşımıza da; Asuman Ali Güven’i işaret ederek söyleyebilir misiniz? Çünkü ben söylüyorum, inanmıyor ya da işine gelmediği için “olmaz öyle şey” diyor.

Kılıçdaroğlu ister istemez soruyor; hangi sözü başkan, hangi konuda ne söylemiştim?

Kocaoğlu hemen atılıyor; İzmir’de 2019 yerel seçimlerini konuşurken, siz bana “bu seçimlerde aday belirleme aşamasında kimseyi karıştırmayacağım. Bana öyle bir liste yapacaksın ki, tek bir fire bile istemiyorum. Yetkilisin” dememiş miydiniz?

Genel Başkan Kılıçdaroğlu’nun cevabı:

“Evet, hala aynı görüşteyim. İlçe belediye başkan adaylarını belirleme ve meclis üye listeleri için kesinlikle ön seçim yapılmayacak. Başkan adaylarımızı atama ile belirleyeceğiz. Size gelince; Listenizi yapacaksınız, birlikte tartışacak, gerekirse birlikte değişikliklere giderek listeyi Parti Meclisi ve Merkez Yönetim Kurulu’na götüreceğiz… ”

***

Konuşmanın tanığı değilim. Kulaklarımla işitmiş de değilim. Bu görüşme üç kişinin arasında bir makam aracının içinde geçiyor.

Ağızdan çıkan sözler de yazıldığı gibi aynı olmayabilir.

Ama sonuç olarak gerçek olan şu; 

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 2019 yerel seçimlerin sorumluluğunu, ne ön seçim yaparak delegelerin inisiyatifine ne il ve ilçe başkan ve yöneticilerin mezhep tercihlerine, ne milletvekillerinin isteklerine ne de olası yaşanabilecek çıkar ilişkilerine bırakmaya niyetli değil.

İzmir adresi belli; İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu.

***

Böyle bir karar doğru mu; tartışılır.

Ama genel hatlarıyla görev-güven-başarı ilkeleriyle baktığınızda, kendi eteğini toplayamayan bir CHP il yönetimi, “balık baştan korkar dendiği gibi” il yönetimi gibi yerlerde sürünen ilçe yönetimleri, büyükşehir ile kavgalı ve çoğunlukla yaz tatilini henüz tamamlayıp, halkın arasına dönememiş milletvekilleri, örgütte giderek keskinleşen alevi-sünni tartışmalarının yaşandığı bu CHP İzmir örgütüyle nereye kadar gidilebilir ki?

***

Epey oldu; beni hiç heyecanlandırmadı.

Kocaoğlu; tekrar aday olup olmayacağımı 2019’a 6 ay kala açıklayacağım; dedi.

Klasik Kocaoğlu davranış biçimi.

Genel Başkan tutuyor sana İzmir’in sorumluluğunu, adayları belirleme yetkisi veriyor; sen kalkıyorsun, “aday olur muyum, olmaz mıyım karar veremedim” diyorsun.

Bal gibi adaysın Kocaoğlu; kaçmak, bırakmak istesen de, gidecek, saklanacak yerin, daha da önemlisi, kaçacak deliğin de kalmadı…

 

Güncelleme Tarihi: 20 Eylül 2017, 10:30
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER