banner51

CHP Taksim'de Kutladı

CHP’nin kuruluşunun 91. yılı, Taksim Cumhuriyet Anıtı’nda düzenlenen törenle kutlandı. Tören sonrası Beşiktaş Belediyesi’nde işten atıldıkları gerekçesiyle grevde olan BELTAŞ’tan iki  işçi, sorunlarını anlatmak isteyince kısa süreli gerginlik yaşandı. CHP Milletvekili Süleyman Çelebi işçilerin sorunlarını dinledi.

 
CHP İstanbul İl Başkanlığınca düzenlenen törene İstanbul İl Başkanı Oğuz Kaan Salıcı, milletvekilleri Mahmut Tanal, Süleyman Çelebi, Şişli Belediye Başkanı Hayri İnönü ile çok sayıda partili katıldı. Anıta çelenk konulmasının ardından bir konuşma yapan Oğuz Kaan Salıcı, CHP’nin hem kuruluşun, hem kurtuluşun hem çok partili yaşamın ve emeğin haklarını savunan sosyal demokrasinin partisi olduğunu belirterek, “CHP, hem de AKP diktatörlüğüne son verecek olan yürekli cumhuriyetçilerin partisidir” dedi.
 
HİÇBİR HAK MÜCADELESİZ ALINMAZ
 
Salıcı, hiçbir hakkın mücadelesiz alınmayacağını belirterek, ”Bugün burada çelenk koyuyoruz. Atatürk Anıtı’na 19 Mayıs’ta çelenk koymak için verdiğimiz mücadeleyi hatırlıyorsunuz. Eğer o mücadele verilmemiş olsaydı Taksim Meydanı’nda Atatürk Anıtı’na çelenk koymak mümkün olmayacaktı. Eğer Gezi olayları sırasında CHP, kendi mitingini iptal ederek, Beşiktaş’tan Taksim Meydanı’na yürümeseydi Gezicilere kapatılan meydan bugün açılmış olmayacaktı. Her şeyin mücadelesini vererek haklarımızı aynen kazanacağız” diye konuştu.
 
BAŞBAKAN’A IŞİD ELEŞTİRİSİ
 
Konuşmasında Başbakan Ahmet Davutoğlu’nu eleştiren Salıcı şunları söyledi:
 
“Yeni bir başbakanımız var. Kendisi daha önce Dışişleri Bakanıydı. IŞİD terör örgütü onun bakanlığı zamanında kuruldu. Onun Dışişleri Bakanlığı zamanında büyüdü, serpildi ve şu anda Ortadoğu’da gayrimüslimlere soykırımı uygulayan bir örgüte dönüştü. Sayın Davutoğlu’nun başbakanlığında eğer bu politika devam ettirilirse, daha da serpilip Türkiye’yi tehdit eden bir yapıya dönüşecekleri açıktır. Sayın Davutoğlu, ’sonradan çıkan boynuz kulağı geçermiş’ misali bir siyaset üretiyor. Sayın Recep Tayyip Erdoğan, ’twitter’, ’youtube’u yasakladı. Dün gece torba yasanın içine sokulan bir madde ile sayın Davutoğlu kendince daha büyük bir başarıya imza atarak interneti toptan kesmeye çalışıyor.”
 
BARBAROS MAHALLESİ ELEŞTİRİSİ
 
Salıcı, 30 Mart yerel seçimleri öncesinde Şişli’nin 3 mahallesinin Sarıyer’e bağlandığını hatırlatarak, “Amaç Sarıyer’de seçimi CHP’nin kaybetmesinin sağlanmasıydı. Dün akşam torba yasa ile Ataşehir’in Barbaros Mahallesi Ümraniye’ye bağlanmaya çalışıldı. Bunun niyeti de kasasını doldurmak. Çünkü Barbaros Mahallesi’nde ’Finans Merkezi’ kuruluyor, ve burada yapılacak inşaat harçlarına Ümraniye Belediyesi göz koymuş durumda” dedi.
 
ÇARŞI İDDİANAMESİ ONLARIN BAŞINA ÇÖKECEK
 
Gezi olayları sırasında yaptıkları eylemler nedeniyle haklarında hazırlanan iddianame ile tekrar gündeme gelen taraftar grubu Çarşı’yla ilgili olarak da Salıcı, “Savcılık ömür boyu hapis isteminde bulunuyor. Bu Çarşı iddianamesi onların başına çökecektir. Buradan İstanbul İl örgütü olarak söz veriyorum; eğer o iddianame kabul edilirse ve dava başlarsa Çarşı’nın direnişini mahkemelerde biz de takip edeceğiz, bu yoldan da geri dönmeyeceğiz” diye konuştu
 
“BU PARTİ BİR KİŞİYE SÖZ GEÇİREMİYOR MU?”
 
Tören bitiminde, milletvekilleri ve partililer toplu fotoğraf çekilirken Beşiktaş Belediyesi’nde işten çıkartıldıkları gerekçesiyle grevde olan BELTAŞ işçilerinden ikisi sorunlarını anlatmak için parti yetkilileri ile görüşmek istedi. İki işçi, bazı partililer tarafından engellenince bağırarak seslerini duyurmak istedi. İşçilerden birinin “Sayın vekilim siz sendika kökenlisiniz” diye bağırması üzerine Süleyman Çelebi işçilerin yanına geldi. İşçi, Süleyman Çelebi’ye, “250 kişiyiz. Bu parti bir kişiye söz geçiremiyor mu?” dedi. Çelebi de, işçilere bağırmadan konuşurlarsa kendilerini dinleyeceğini belirtti. Bu sırada işçilerin yanında bulunan bir kadın sorununu anlatmaya çalışan işçinin ağzını  kapattı, sonra da onu kucaklayarak öptü. Kadın,  Çelebi’den işçileri dinlemesini istedi. Çelebi de kadının isteği üzerine işçilerle birlikte bir kafeye oturarak sorunlarını dinledi.
 
 
Güncelleme Tarihi: 09 Eylül 2014, 12:46
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER