CHP Kocaoğlu için adliye nöbetine hazırlanıyor

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı CHP’li Aziz Kocaoğlu’nun, toplam 397 yıla kadar hapis cezası istemiyle tutuksuz yargılandığı davanın görülmesine 3 Nisan’da başlanacak ve 10 gün art arda duruşma yapılacak. İlk duruşmaya CHP örgütü, sendikalar, demokratik kitle örgütleri katılacak.

CHP Kocaoğlu için adliye nöbetine hazırlanıyor

 

Adliye önünde toplanacak kalabalık, ’İzmir adaletini istiyor’ pankartı açacak. Bayındır’dan çiçek, Tire’den süt, Seferihisar’dan mandalina üreticileri gelecek. ’Adalet’ için uçurtmalar uçurulacak.
 
İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ile belediye bürokratları ve sendika temsilcilerinin, ’suç işlemek amacıyla örgüt kurmak ve yönetmek’ suçlamasıyla yargılandığı davanın ilk duruşması, 3 Nisan’da, Bayraklı Adliyesi’nde yapılacak. CHP’nin genel başkan yardımcıları, İzmir milletvekilleri ve komşu illerdeki vekiller, belediye başkanları, belediye ve il genel meclis üyeleri, ilçe başkanları, parti yöneticilerinin yanısıra, sendikalar, Türk Mimar ve Mühendis Odaları Birliği (TMMOB) meslek kuruluşları, İzmir Barosu, dernekler, Adliye önünde toplanarak Kocaoğlu ve bürokratlarına moral desteği verecek.
 
TEK PANKART AÇILACAK
 
CHP İzmir Milletvekili Alaattin Yüksel, 3- 13 Nisan’da gerçekleştirecekleri ’Adalet Günleri’ etkinliği için, "Partili olsun olmasın içinde vicdanının sesini dinleyen, adalet duygusu olan herkes adliye önünde toplanacak. Sessizce insanlar mahkemeyi takip etmeye gidecek. Parti yöneticileri mahkeme salonuna girecek. Partiler, parti bayrağı ve pankartı açmayacak. Tek pankart, ’İzmir adaletini istiyor’ olacak" dedi.
 
HAKSIZ YERE CEZAEVİNDELER
 
Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) Ege Bölge Temsilcisi Başkanı Ali Çeltek, "Arkadaşlarımız haksız yere cezaevindeler. Siyasi operasyon olduğunu düşünüyoruz. Herkes için adalet anlamında duyarlı çevrelerin orada olması için gereken çalışmaları yapıyoruz. Ciddi bir katılımla bu süreci izleyeceğiz. TÜMBELSEN katılacak. Duyarlı sendikaların da orada olacağını tahmin ediyoruz" dedi.
 
ÜLKE AÇIK CEZAEVİNE DÖNDÜ
 
TMMMOB İzmir Dönem Sözcüsü Ferdan Çiftçi, "Kitlesel olarak katılacağız. Bu ülke açık cezaevine dönüştürülmüş durumda. Ülkenin her tarafında aydınlar, köylüler, öğrenciler, gazeteciler seçilmiş siyasetçiler, belediye başkanları gözaltı tutuklama ve davalarla susturulmaya çalışılmakta ve bir hukuksuzluk hüküm sürüyor. İzmir’de de yapılan operasyonlar sonucu içinde sendikacıların da olduğu bir tutuklama sözkonusu. 3 Nisan’da başlayacak duruşmalarda adaletin yerini bulacağına inanıyoruz. İzmir üzerinden yürütülen uygulamanın son bulması gerekir" dedi.
 
İZMİR HALKI HAKSIZLIĞA TEPKİ GÖSTERİR
 
İzmir Barosu avukatlarından Ercan Demir, "Kocaoğlu, İzmir halkının yüzde 60’ına yakın oyunu alarak başkan seçildi. İzmir halkı böylesi yüksek bir oranda destek verdiği başkanına yapılan haksızlığa doğal olarak tepki gösterecektir" dedi.
 
Başkan Kocaoğlu’na 397 yıl hapis isteniyor
 
İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne yönelik geçen Mayıs ve Aralık aylarında polis tarafından gerçekleştirilen iki ayrı operasyon kapsamında Özel Yetkili Cumhuriyet Savcısı tarafından 390 sayfalık iddianame hazırlanmış, İzmir 8’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nce kabul edilmişti. İddianamede, Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, birinci sanık olarak yeralırken, hakkında toplam 397 yıla kadar hapis cezası istendi. Başkan Kocaoğlu’yla birlikte, aralarında belediyenin eski, yeni bürokratları, şirket yetkilileri, sendika başkanının da bulunduğu 130 sanıklı davanın iddianamesinde, ’suç işlemek amacıyla örgüt kurmak ve yönetmek, suç işlemek amacıyla kurulan örgüte üye olmak, örgüte bilerek isteyerek yardım etme, örgütün faaliyeti kapsamında çok sayıda ihaleye fesat karıştırma, ihalelerde baskı, cebir, tehdit uygulama, edimin ifasına fesat karıştırma, haksız menfaat temin etme, hizmet nedeniyle güveni kötüye kullanma, görevi kötüye kullanma, belgelerde sahtecilik, suçu vae suçluları gizleme’ suçlarını işledikleri ileri sürülmüştü.
Güncelleme Tarihi: 28 Mart 2012, 14:24
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER