banner51

Çevik Bir tutuklandı.

Özel yetkili Ankara Cumhuriyet Başsavcıvekilliği'nin yürüttüğü 28 Şubat Soruşturması kapsamında mahkemeye sevk edilen 12 kişiden aralarında eski Genelkurmay 2. Başkanı emekli Orgeneral Çevik Bir'in de bulunduğu 9'u tutuklandı, 3'ü serbest bırakıldı.

Çevik Bir tutuklandı.

Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi Nöbetçi Hakimliği, zanlılardan emekli Orgeneral Çevik Bir'in de aralarında bulunduğu 9'unun tutuklanmasına karar verirken, 3'ünü serbest bıraktı. Zanlıların nöbetçi hakimlik sorgusu yaklaşık 5,5 saat sürdü.

28 ŞUBAT SORUŞTURMASI: EMEKLİ ORGENERAL ÇEVİK BİR CEZAEVİNE GÖTÜRÜLDÜ

Özel yetkili Ankara Cumhuriyet Başsavcıvekilliği tarafından yürütülen 28 Şubat Soruşturması kapsamında, Nöbetçi Ankara 11. Ceza Mahkemesi hakimliğince tutuklanmasına karar verilen emekli Orgeneral Çevik Bir Sincan Cezaevine götürüldü. Nöbetçi Ankara 11. Ceza Mahkemesi hakimliğince serbest bırakılan 3 zanlıya, adli kontrol hükümleri uyarınca yurtdışına çıkış yasağı getirildi.

Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi Nöbetçi Hakimliği, savcıların tutuklanmalarını talep ettiği 12 zanlıdan Ümit Şahintürk ile Necdet Batıran ve Hamza Özaltun'u, delil durumunu dikkate alınarak, serbest bıraktı. Mahkeme, 3 şüphelinin yurtdışına çıkışlarına, CMK'nın adli kontrol hükümlerine ilişkin 109/3 maddesi uyarınca, yasak getirdi.

Emekli Orgeneral Çevik Bir, emekli Tuğgeneral Ünal Akbulut, emekli Kıdemli Albay Serdar Çelebi, emekli Albaylar Yüksel Sönmez, Yahya Cem Özarslan, Ruşen Bozkurt, Oğuz Kalelioğlu, Cengiz Çetinkaya ve Alican Türk'ün ise haklarında kuvvetli suç şüphesinin varlığını gösteren olguların bulunması, sevk maddelerindeki eylemler için öngörülen cezanın alt ve üst sınırları ve bu maddelerin kaçma kuşkusu doğurması ile adli kontrol kararı verilmesinin yetersiz kalacak olduğu gerekçesiyle tutuklanmalarına karar verildi.

TUTUKLANANLAR SİNCAN CEZAEVİ'NE GÖTÜRÜLDÜ

Emekli Orgeneral Çevik Bir'inde aralarında bulunduğu, tutuklanmasına karar verilen 9 kişi, tutuklama müzekkerelerinin yazılmasının ardından, Ankara Emniyet Müdürlüğü'ne ait 2 minibüsle Sincan Cezaevi'ne götürüldü.

Güncelleme Tarihi: 16 Nisan 2012, 08:44
YORUM EKLE

banner47