banner51

Canikli'den AVM Açıklaması

Gümrük Bakanı Nurettin Canikli, ''AVM'lerin pazar günü ve resmi tatil günlerinde kapatılması gibi bir düşüncemiz yok. Bu uygulama ekonomiye zarar verebilir'' dedi.

Canikli'den AVM Açıklaması
Gümrük ve Ticaret Bakanı Nurettin Canikli, "Pazar günü AVM’lerin kapanması söz konusu değil" dedi.
 
Böyle bir uygulamanın ekonomiye zarar verebileceğini belirten Canikli, ''AVM'ler artık yaşam biçimi haline geldi. Böyle bir uygulama milli gelirde ciddi azalmaya yol açar. Geldiğimiz noktada sıkıntı yaratır" şeklinde konuştu.
 
AK Parti Bursa Milletvekili Mustafa Öztürk ve AK Parti Kahramanmaraş Milletvekili Mehmet Ramazanoğlu imzasıyla, Meclis Başkanlığı’na perakende ticaret ve alışveriş merkezleri konusunda iki ayrı yasa teklifi sunulmuştu.
 
Hükümet tarafından daha önce Meclis’e sunulan yasa tasarısıyla birleştirilmesi beklenen teklifler arasında en dikkat çeken madde ise büyük mağazalara getirilmesi istenen ‘pazar günü ve resmi tatillerde kapalı olma şartı’ oldu.
 
Yasa teklifinin gerekçesinde söz konusu maddelerin ‘küçük esnafın korunması’ amacıyla sunulduğu belirtildi.
 
2013'te de Tüketicilerin Korunması için hazırlanan teklifte de konu gündeme gelmiş ancak 'küçük esnafın' talepleri karşılanmamıştı.
 
Esnafın istediği "AVM’lerin şehir dışına taşınması ve pazar günleri kapalı olması" gibi düzenlemeler yasalaşmamıştı.
 
Son 5 yıldır zaman zaman gündeme gelen teklife başta Alışveriş Merkezi Yatırımcıları Derneği olmak üzere ilgili kuruluş ve şirketler karşı çıkıyor.

 

Güncelleme Tarihi: 11 Aralık 2014, 14:55
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER