banner51

'Büyükşehir'in Beklediği İzinleri Vermiyorsunuz'

AKP’li Şengül “İzmir’de kentsel dönüşüme belediye engel oluyor” dedi, CHP’li Susam, “Büyükşehir’in beklediği izinleri vermiyorsunuz” diye yanıt verdi.

'Büyükşehir'in Beklediği İzinleri Vermiyorsunuz'
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı 2015 yılı bütçe görüşmeleri, iki İzmirli Milletvekilinin, İzmir’de kentsel dönüşüm polemiğine sahne oldu. AKP adına söz alan İzmir Milletvekili Aydın Şengül İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığının kentsel dönüşüme engel olduğunu söylemesi üzerine söz alan CHP’li Mehmet Ali Susam ise Bakanlığın, Belediye’nin izinlerini geciktirdiğini, hükümetin İzmir’in yerel yönetiminin inisiyatif almasına karşı olduğunu söyledi.
 
TBMM’de devam eden bütçe görüşmelerinde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın bütçesi görüşüldü. AKP İzmir Milletvekili Aydın Şengül, “İzmir'deki kentsel dönüşümde Bakanlığımız başta Büyükşehir Belediyesi ve ilçe belediyeleriyle beraber yürütmek istiyor, onlara yetki devrini yapmak istiyor. Ancak gördüğümüz, başta İzmir Büyükşehir Belediye Başkanının kendine göre böyle bir duruşu var, ‘Ben 5393 sayılı Kanun'un 73'üncü maddesine göre olursa dönüşümü yaparım, yeni yasaya göre yapmam’ diyor. Bakanlıkla beraber çalışmak isteyen, yetkileri devrettiğimiz, iş birliği içerisinde olduğumuzu Buca Belediyemiz var, Menemen Belediyemiz var, Narlıdere Belediyesi var. Fakat Büyükşehir Belediyesi ‘Neden böyle bir iş birliği içerisinde oluyorsunuz’ diye ciddi bir baskısı var. Artık bu çatışmayı bir kenara bırakıp hep beraber kentlerimizde iş birliği içerisinde nasıl çalışmalar yapabiliriz onun çalışmalarını yapmamız gerekir diye düşünüyorum” dedi.
 
Şengül’ün konuşmasının Meclis’i yanlış bilgilendirdiğini söyleyerek itiraz eden Susam, Meclis Başkanvekili Güldal Mumcu’dan söz aldı. 
 
Yerel yönetim inisiyatifine saygı
 
İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin kentsel dönüşümle ilgili çok somut taleplerinin olduğunu hatırlatan Susam, ”Kentsel yenilemede Belediyecilik Kanunu'ndan gelen yetkilerin ve izinlerin kendisine verilmesini, inisiyatif tanınarak, belediyenin projeleri hızla bitirmesini istiyor. Bir de Çevre ve Şehircilik Bakanlığının kent yenileme projelerini daha doğru bir çizgiye oturtma konusunda iş birliği yapmasını istiyor. İzmir'in temel sorunlarından bir tanesi, iktidarın İzmir'in yerel yönetimlerinin anlayışına saygı gösterip yerinden yönetim anlayışına saygı duymaması, şaşı bakmasıdır” dedi.  
 
İş birliğine İzmir’in mallarından başlayalım
 
Kenti geliştirmede el birliği yapmak güzel bir söylem olduğunu ifade eden Susam, “Sayın Şengül'ün ‘Birlikte yönetelim’ anlayışına elimizi uzatırız ama iktidarın da bu bakışını değiştirmesi elzemdir, zorunludur. Buna da İzmir'in mallarının dağıtılması konusunda yapmış olduğu haksızlıktan başlamalıdır. Bu noktada, İzmir, iktidarın, iş birliğinde samimi el uzattığı, kentin birlikte yönetilmesinde yerel yönetimin inisiyatifine saygı duyup merkezi idarenin yerel yönetime destek vermesi şeklindeki demokratik kurallar içerisindeki yönetim anlayışını hayata geçirmesiyle olur” diye konuştu.
Güncelleme Tarihi: 18 Aralık 2014, 10:15
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER