'Bütün Ortadoğu Halkı Etkilenir'

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Ankara Palas'ta, Suriye Ulusal Koalisyonu (SUK) ve geçici hükümet üyelerini kabulünde konuştu.

Başbakan Davutoğlu, "Başbakan Davutoğlu, "Eğer Suriye'de tekrar demokrasi inşa edilirse, Suriye devrimi 4 yıl önceki hedeflerine ulaşırsa emin olunuz ki sadece Suriye halkı değil, bundan etkilenecek bütün Ortadoğu halkları, kendilerine yeni bir rota çizeceklerdir. O bakımdan sizin başarınız, Suriye'nin başarısı olmayacak. Sizin başarınız, onuru için mücadele eden bütün bölge halklarının başarısı olacak. Bu yolda her zaman Suriye Ulusal Koalisyonu'nda olacağız" diye konuştu.

Başbakan Davutoğlu, "Teravihten çıkan halkın nasıl büyük katliamlarla karşı karşıya kalarak hayatını sürdürmek zorunda kaldığını gördüğümde büyük bir ıstırap hissetmiştim. Çok büyük bir ıstırap içinde, 4 yıldır dost ve kardeş Suriye halkının çektiği acılara şahitlik ediyoruz. Her türlü acıya, tanklara, scud füzelerine, bombardımana ve nihayet bir insanlık suçu olan kimyasal silahlara rağmen başını eğmedi, onurlu şekilde taleplerini gündeme getirmeye devam etti. Kendi içinde de örgütlenerek SUK'u oluşturdu" dedi.

 
"SURİYE HALKI BİZİM EZELİ VE BEDELİ KARDEŞİMİZDİR"
 
SUK'un Suriye halkının en meşru temsilcisi olduğunu belirten Başbakan Davutoğlu, "Şu ana kadar 300 bini aşkın kardeşimizi kaybettik, 4,5-5 milyon kardeşimiz Suriye dışında, mülteci durumuna düştü. Bunun yaklaşık 1,7 milyonu Suriye'den, 300 bini de Irak'tan olmak üzere mülteci ağırlıyoruz. Bu konuda Türkiye'nin tutumu açıktır. Bir kez daha sizlere SUK temsilcisi olarak, sizlere burada devrimin 4. yılında Türk halkının ve hükümetinin ilkesel tutumunu vurgulamak istiyorum. Suriye halkı bizim ezeli ve bedeli kardeşimizdir" diye konuştu.
 
"SURİYE'DEN GELEN YETİMLER, EŞİNİ KAYBETMİŞ HANIMLAR, BİZE ALLAH'IN VE TARİHİN EMANETİDİR"
 
Başbakan Davutoğlu, "Suriyeli kardeşlerimizin sofrasını, helal rızkını ayırmak da mümkün değildir. Kim ne derse desin, kim hangi suçlamalarda bulunursa bulunsun, sizler bizim özkardeşlerimizsiniz. Suriye'den gelen yetimler, eşini kaybetmiş hanımlar, bize Allah'ın ve tarihin emanetidir. Onların namusu, onuru bizim onurumuzdur, yetimlerin geleceği bizim geleceğimizdir. Kendi çocuklarımız ile Suriyeli yetimler arasında bir an, bir dakika bile herhangi bir ayrımcılık yaparsak biz kendimize ihanet etmiş olduğumuz inancındayız. O bakımdan Türkiye'de bulunduğunuz sürede, SUK olarak Türkiye'de kendi özvatanınızda olduğunuz bilinciyle davranınız. Suriyeli mültecilere sahip çıkarken onlara da aynı şekilde iletmenizi rica ediyorum" dedi.
 
"SİZİN BAŞARINIZ, ONURU İÇİN MÜCADELE EDEN BÜTÜN BÖLGE HALKLARININ BAŞARISI OLACAK"
 
Başbakan Davutoğlu, "Eğer Suriye'de tekrar demokrasi inşa edilirse, Suriye devrimi 4 yıl önceki hedeflerine ulaşırsa emin olunuz ki sadece Suriye halkı değil, bundan etkilenecek bütün Ortadoğu halkları, kendilerine yeni bir rota çizeceklerdir. O bakımdan sizin başarınız, Suriye'nin başarısı olmayacak. Sizin başarınız, onuru için mücadele eden bütün bölge halklarının başarısı olacak. Bu yolda her zaman Suriye Ulusal Koalisyonu'nda olacağız" diye konuştu.
 
"SÜLEYMAN ŞAH VE ONUN MEKANI, SİZLERE EMANETTİR"
 
Başbakan Davutoğlu, Türkiye'nin ecdadı olan ve Suriye halkının da tarihi büyüğü ve ecdadı Süleyman Şah'ın türbesinin bulunduğu mekanın, Türkiye Cumhuriyeti toprağı olarak kabul edildiğini belirterek "Onlarca yıl bu mekan, sizlere emanetti. Bin yıllık tarihimizin en önemli mekanlarından biriydi. Suriye ve Türkiye halkının ortak sembolü olan bu mekan, son dönemde bazı çatışmaların tehdidi altına geldiğinde, bu mekanı daha önce 1939 ve 1975'te olduğu gibi tekrar taşıma ihtiyacı hasıl oldu. Ve Şah Fırat operasyonunu yaparak 21 Şubat'ı 22 Şubat'a bağlayan gece, bu kutsal mekanı Türkiye sınırına yakın yine kardeş Suriye topraklarında Eşme'ye taşıdık. Bu operasyon esnasında Suriye Ulusal Koalisyonu'nun verdiği desteğe teşekkür ediyoruz. Bizim için Suriye Ulusal Koalisyonu, Suriye halkının meşru temsilcisi olduğu için, bu taşıma işleminden Suriye Ulusal Koalisyonu Başkanı Sayın Halid Hoca'ya sizler adına o zaman da bildirimde bulunduk. Bundan sonra da Süleyman Şah ve onun mekanı, sizlere emanettir. Sizler ve sizlerin yetimleri de bizlere emanetsiniz. Ta ki Suriye halkıyla barışık bir sistem kurulduğunda, yeni bir Suriye inşa edildiğinde, bütün dünya herhangi iki halkın arasında daha önce görmediği şekilde Türkiye ve Suriye halkının bütünleştiğini, tek bir hedefe kilitlendiğini, kardeşçe el ele, birlikte geleceğe yürüdüğünü görecektir. Ümidinizi kaybetmeyiniz" dedi.  
Güncelleme Tarihi: 13 Mart 2015, 14:05
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER