banner51

Bursa'da Gergin Belediye Meclis Toplantısı

Bursa Büyükşehir Olağan Meclis Toplantısı’nda, MHP’nin Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi’nde (AKMM) 20 Aralık Cumartesi akşamı yapmak istediği konferansla ilgili önce onay çıkıp, sonra iptal edilmesi gündeme getirildi. Burada birçok etkinliğin yapıldığını söyleyen MHP İl Başkanı Hasan Toktaş, parasını ödemelerine rağmen iptal kararını anlayamadıklarını söyledi.

Bursa'da Gergin Belediye Meclis Toplantısı
Bursa Büyükşehir Belediye Olağan Meclis Toplantısı, eski İl Özel İdaresi Binası Toplantı Salonu’nda bugün yapıldı. Büyükşehir Belediye Başkanı AK Partili Recep Altepe’nin konuşmasının ardından Altepe’nin verdiği izinle söz alan MHP İl Başkanı Hasan Toktaş, Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin 17 - 25 Aralık tarihlerini, ’Yolsuzluk ve Rüşvet ile Mücadele Haftası’ olarak ilan ettiğini belirterek, bu konuda etkinlik yapmak istediklerini söyledi. Katılımcıların bu haftasını da kutlayan Toktaş, "MHP olarak Genel Başkanımız’ın talimatları doğrultusunda Türkiye genelinde 9 vilayette 17 Aralık’tan başlamak kaydıyda çeşitli konferanslar düzenleniyor. Bursa’da 20 Aralık’ta AKMM’de toplantı düzenleyecektik. Salonun tahsis edilmesi için Bursa Kent Konseyi Başkanı Semih Pala ile görüştük. Kendisi toplantıya onay verince, arkadaşlarımız salonun kira bedelini yatırdı. Böylece bizler de  Genel Başkan Yardımcımız Prof. Dr. Semih Yalçın’ın konuşmacı olarak katılacağı toplantının duyurularını yaptık, hazırladığımız pankartları şehrin çeşitli yerlerine astık. Bu sabah 10.58 itibariyle Büyükşehir Belediyesi’nin kuruluşu olan, ’Binted’ tarafından bize faks ile ’813 kişi kapasiteli salonun, kitlesel olarak tüm halkın katılımına açık olmadığını belirtilip, yaptığımız sözleşmenin iptal edildiği’ tebliğ edildi. Konferans tabi ki halka açık olmalı. Bunu kiminle yapacağız? Bu konuda gereğinin yapılmasını istirham ediyorum" dedi.
 
MHP İl Başkanı, kendisine konuşma fırsatı verdiği için teşekkür ettiği Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe ile toplantı öncesi konuştuklarını belirtti. Sorunun çözülmesi için Altepe’nin kendisine, şehirde asılan pankartların kaldırılmasını önerdiğini açıklayan İl Başkanı, AKKM’de bundan önce halka açık bir çok toplantının yapıldığını, kendilerine ise engel çıkartılmasına anlam veremediklerini dile getirip, "Partimizin il kongresini burada yaptık. Bu toplantıya neden izin vermiyorsunuz?" dedi.
 
Konuşmasının daha sonraki bölümlerinde, AK Partili Belediye Meclis üyelerine seslenen Toktaş, "Neden korkuyorsunuz ? Bunun nedenini ben biliyorum. Kimsenin çocukları ile siz ortak değilsiniz. Saatin kaç olduğunu siz Zafer Çağlayan’a sormuyorsunuz?" dedi.
 
AK Partili Belediye Başkanları ve Meclis üyeleri, MHP İl Başkanı’nın bu açıklamalarını, sıra kapaklarına vurarak tepki göstererek, konuşmasını bitirmesini istedi.
 
Bu sırada İnegöl Belediye Başkanı AK Partili Alinur Aktaş tepkisini, "Gidin parti binanızda açıklama yapın. Burası siyaset yeri değil" diyerek dile getirirken, Gemlik Belediye Başkanı AK Partili Refik Yılmaz ise "Belediye meclisinde benim liderime, benim partime hakaret işitmek zorunda mıyım?" diye bağırdı.
 
AK Partili meclis üyelerinin bağırışmaları ve kürsüye yürümelerine karşılık ise MHP İl Başkanı Toktaş, "Ne yaparsanız yapın hiçbir irade benim bu konuşmama mani olamaz. Lütfen yerinize oturun. ’Bakara makara’ diyen ahlaken küf noktadaki Egemen Bağış’ın çikolata kutularında yaptıklarının ortağı değilsiniz. Ben bu konuşmayı yapmak üzere başkandan izin alarak yapıyorum. Rahatsız olmayın. Siyaset yeridir burası. Beni buradan indirme imkanınız yok. Lideriniz hırsız mı? Ben hırsızlardan bahsediyorum. Biz konferansı orada yapabilecek miyiz? Pazarlık değil, ben parasını yatırdım" dedi.
 
Ortamın daha da gerilmesi ve tansiyonun yükselmesi üzerine Altepe, oturuma ara verdi. Toktaş, konferansı yapacaklarını yineleyerek, salondan ayrıldı.
Güncelleme Tarihi: 18 Aralık 2014, 18:18
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER