banner51

'Bunun Pensilvanya Ayağı Var'

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cezayir'e gitmeden önce bir açıklamada bulundu.

 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cezayir'e hareketinden önce Esenboğa Havalimanı'nda düzenlenen basın toplantısında konuştu.
 
Erdoğan'ın konuşmasından öne çıkan başlıklar şöyle:
 
"Bu tür şeylerin sözünü yapmak güzel ama asıl olan uygulamadır. Bu 6-7 Ekim olayalarından sonra mevcut gelişmeler sözde değil özde olmalı. Silahsızlanma konusunda atılacak adımlar ülkemizin huzuru için önemli bir adım olacaktır.
 
Bunu beklemek halkımızın hakkı olduğu kadar bizim de idealimizdir. BU konuda atılacak adımları takip ediyoruz. Hükümetimizin girişimlerini de izliyoruz.Eğit donatla ilgili olarak taraflar kararlı bir adım atmadı. Bazı lokal çalışmalar oluyor onları biz de yapıyoruz. Yapılması gereken henüz yapılmış değil. Sadece eğit donat konuşursak kendimizi aldatmış oluruz. Irak ve Suriye farklı bir şekilde değerlendirilmeli.Suriye'de uçuş yasağı ve güvenli bölgeye varıncaya kadar güçlü adımlar atılmalı. Koalisoyon güçleri bizim tavsiye etttiğimiz adımları atmış değil. Bu süreç gerçekleşmeden Türkiye'nin bu tutumu devam edecektir.
 
Irak'ın yüzde 40'ı işgal altında. Irak'ta da bu başlıklar uygulamaya girmedikçe sağlıklı netice almak mümkün olmayacak. Uçuşa yasak bölge, güvenlik bölge ve eğit donat uygulamaları yapılmalı. Merkezi hükümet yeni yeni adımlar atıyor.Ben başbakanlığım döneminde düşüncelerimizi söylemiştirk. Artıları ve eksileri var. Zaman zaman bazıları bu işi kaşıyorlar. TSK'nın kanaatini gözardı etmek mümkün değil. Bu bakımdan böyle bir kararı ne hükümet verdi ne de TSK'nın kanaati açıklandı. Biz de artı ve eksileri değerlendirerek karar vermek durumundayız.Ulusal güvenliğimizi tehdit eden bu yapının nerelerde faaliyetler gösterdiğini, bunun Pensilvanya ayağı vardır. En son MGK sonuç bildirgesinde bunu açıkladık. Hükümetimiz de bu konuda nihai kararını açıklayacaktır."
Güncelleme Tarihi: 19 Kasım 2014, 10:43
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER