'Bugün Bayram Günü'

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Ankara Esenboğa Havalimanı'nda rehinelerle birlikte bir otobüsün üzerinden vatandaşlara hitap etti.

''Güvenlik birimlerimiz, TSK'mız, emniyet teşkilatımız hep beraber çalıştılar'' diyen Davutoğlu, ''Bugün bir bayram günüdür. Gelin bari bugün bu sevinci paylaşın. Bir kere de bu millet ne hissediyorsa onu hissedin. Bu milletle sevinin, bu milletle ağlayın'' ifadelerini kullandı. Cumhurbaşkanı Erdoğan da yarın saat 11:30'da Konsolosluk çalışanlarını Çankaya Köşkü'nde kabul edecek.
 
Davutoğlu, şunları söyledi:     
 
BUGÜN BAYRAM GÜNÜ
 
Allah'a hamd olsun. Hepinizi şükür ile selamlıyorum. Bugün bir bayram günüdür. Bugün bütün bir milletimiz için bayram günüdür. Üç ayı aşkın bir zamandır, gece ve4 gündüz onları hayal ettik. Rüyalarımıza girdiler. Hep onlarla düşündük, onlarla uyuduk, onlarla kalktık. Çocuklarımızı okşadığımızda, cumhurbaşkanımızla birlikte onları düşündük. Deniz'i, Ela'yı düşündük. Öztürk kardeşim ve ekibi vakur ve metin bir şekilde beklediler. Baş eğmediler. Dimdik durdular. Neyi temsil ettiklerinin bilinciyle hareket ettiler. Hepsini alınlarından öpüyorum, kucaklıyorum.
 
GÜVENİN DEDİK GÜVENDİLER
 
Bazılarını bizzat ben aradım, bazılarını arkadaşlarım aradı. Söylediğimiz tek şey şuydu, sabredin, provokasyona gelmeyin. Türkiye Cumhuriyeti Devleti'ne güvenin dedik, güvendiler. Onlar biliyorlardır ki yurt dışında bayrağı dalgalandıranların bir bedeli olur. Bundan hoşlanmayanlar, bazen bazı çalışmaların içine girerler. Ama onlar biliyorlardı ki, o devletin sahibi aziz milletimiz onları hiçbir zaman yalnız bırakmayacaklardı. Bu zaman zarfında, ailelerimizi provoke etmek için çok çalışanlar oldu.
 
ŞİMDİ KONUŞMA VAKTİ
 
Dediler ki bunlar seçim malzemesi olarak kullanılacak, dediler ki bunlar cumhurbaşkanlığı seçimi için değerlendirecekler. Gizli bir iş birliği var dediler. Ama şu manzara ve sizlerin oluşturduğu bu güzel manzara, dünyaya ve provokatörlere gösterdi ki, bu devlet kendi vatandaşının bir tek saç telini bile dünyaya ve aleme değişmez. Onların bir tek saç teline zarar gelmesinden ise bütün makamları terk ederiz, mevkilerden fedakarlık ederiz canımızdan dahi fedakarlık ederiz ki tek bir vatandaşın kılı bir incinmesin. Onlar bu ailelerin acısını paylaşmaya hazır değillerdi. Onlar bu ailelerin acıları üzerinden siyasi operasyon yapmaya kalktılar. Şimdi konuşma vakti.
 
BUGÜN MASKELER İNDİ
 
Bugün maskeler inmiştir. Aziz milletimize teşekkür ediyorum. Öylesine aziz bir millet ki bu millet, emin olun ki bütün bu süre içinde mesajlarımız durmadı, tweetlerle değişik mesajlarla. Türkiye'nin her bir kesiminden 'merak etmeyin sayın başbakanımz' diye, hep şunu dediler 'gece ve gündüz dua ediyoruz, sağ salim gelecek' dediler. Gece yarısı kalkıp bu kardeşlerimiz için secdeye kapananları biliyorum, onların alınlarından öpüyorum. Allah onlardan razı olsun.
 
GECE-GÜNDÜZ YÜREĞİMİZ AĞLADI
 
Gelin bari bugün bu sevinci paylaşın. Bir kere de bu millet ne hissediyorsa onu hissedin. Bu milletle sevinin, bu milletle ağlayın. Onlara bu çağrıyı yapıyoruz. Biz 100 gün, gece gündüz yüreğimiz ağladı. Bir an bile gözlerimizin önünden bu kardeşlerimiz gitmedi.
 
BAŞBAKAN OLARAK BİR KEZ DAHA ALNINDAN ÖPÜYORUM
 
Ben Öztürk beyi, Musul'a gönderen Dışişleri Bakanı olarak, şimdi de Başbakan olarak bir kez daha alnından öpüyorum. Sayın cumhurbaşkanımıza teşekkür ediyorum. Öztürk beyin hanımıyla görüştük. Onların çocuklarını kendi çocuklarımız gibi öptük. Onların kokusunda Musul'daki kardeşlerimizin kokusunu duyduk.
 
MİT'E TEŞEKKÜR EDİYORUM
 
Yine bütün güvenlik birimlerimize teşekkür ediyorum. Gece gündüz çalıştılar. Dışişleri camiasına teşekkür ediyorum. Onların vatan aşkına saygı duyuyorum. Yine özel hareket mensubu kardeşlerimizin üzerinden emniyet mensuplarımıza teşekkür ediyorum. Onlar da kardeşlerinin, meslektaşlarının ailelerine öyle yakın sahip çıktılar ki, bir aile olduğumuzu gösterdiler ve bugün gece saat, günlerdir süren çalışamlar sonrasında, 11 sularında bu kurtarma çalışması nihai aşamasına gelmişti. Aylardır bugünler için çalıştık. Son derece fedakar şekilde gayret sarf eden, MİT mensuplarına da teşekkür ediyorum ki onlar hakkında, başta Müsteşarımız olmak üzere, karanlık komplolar tertip edildiğini hepiniz biliyorsunuz.
 
GÜVENLİK BİRİMLERİ, TSK VE EMNİYET BİRLİKTE ÇALIŞTI
 
Güvenlik birimlerimiz, TSK'mız, emniyet teşkilatımız hep beraber çalıştılar. Bu mutluluğu paylaşıyoruz. Öyle isimsiz kahramanlar var ki, yüzünü hiçbir zaman görmeyeceğiniz, tanımayacağınız öyle isimsiz kahramanlar var ki, o isimsiz kahramanları selamlıyorum. Allah onlardan razı olsun. Ve onlara diyorum ki sizler bu millet adına hareket ettiniz, bu millet adına hareket ettiğiniz için, her bir kardeşimin hukukunu koruyacağız.
 
VATAN TOPRAKLARINA HOŞGELDİNİZ
 
Bünyamin Aygün Türkiye sınırlarına yaklaştığında şunu demişti "Sayın bakanım demişti. Hep devletime güvendim. Ama bazen acaba başka konular zihinleri meşgul ediyor mu" diye sordum dedim.
 
Ben şunu dedim, bizim için bir kişi 75 milyon kişidir, 75 milyon kişi de bir kişidir. Buraya gelen 46 kardeşimiz de, 75 milyonun her bir ferdinin gölgesindeydi. Vatan topraklarına hoşgeldiniz diyorum. Bu süreç içinde sorumlu yayıncılık yapan basın mensuplarına teşekkür ediyorum. Sorumsuz yayın yapanları da Allah'a ve size havale ediyorum.
 
SON MESAJIM ULUSLARARASI TOPLUMA
 
Son mesajım da uluslararası topluma. Biz ayrılığın ne olduğunu derinden hissettik. Biz acaba yarın yada bir saat sonra ne olacak diye kaygıyla beklemenin nasıl bir şey olduğunu derinden hissettik. Dört senedir Suriye'deki Filistin'deki zülme sessiz kalanlara sesleniyorum.
 
YA VATANLARINA KAVUŞAMAYANLAR
 
Biz bu kardeşlerimizi buraya getirdik. Ama ya vatanlarına evlerine kavuşamayanlar. Bir buçuk milyona yakın suriyeli mülteci kardeşimiz, Irak'tan Suriye'den gelen Arap, Türk, Ezidi, Hristiyan kardeşimiz, onlara kim sahip çıkacak? Bizi bu kardeşlerimize sınırlarımızı açtığımız için tenkit edenlere sesleniyorum. Suriye'de ve Irak'ta yaşayan her bir kardeşimiz, her birinin canı azizdir. Her birisi insandır. Bize doğru Anadolu topraklarına sığınmaya gelen kim olursa, sen kimsin diye, dinin nedir diye, mezhebin ne diye sormayız. Anadolu toprakları ana yüreğidir gelin deriz. Çünkü biz "insanı yaşat ki devlet yaşasın" diyen bir felsefeden geliyoruz.
 
Yetimlere, eşini kaybeden masum hanımlara, çocuklarını kaybeden anne babaya sahip çıkma vaktidir. Dünyanın her yerinde de bunlara sahip çıkılması için gece gündü zçalışmaya devam edeceğiz. Mazlumlara sahip çıkanların duaları kabul olur. Bundan sonra da hem her bir vatandaşımızı dünyanın neresinde olsun koruma kudretini göstermeye devam edeceğiz, hem de tek bir mazlumun göz yaşını silmek bize nasipse, o gözyaşını silmek için bir an bile beklemeyeyeceğiz.
 
 
Güncelleme Tarihi: 20 Eylül 2014, 13:26
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER