banner24

'Bu Yüzyıl, Kadınların Yüzyılı Olacak'

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, kas gücünden kafa gücüne geçilen bir dönemde yaşandığını belirterek, “Kas gücüyle erkeklerle yarışamadık ama bugün kafa gücüyle yarışıyoruz. Kafa gücüyle yarıştığımız zaman çok artımız var. Bu yüzyıl, kadınların yüzyılı olacak” dedi.

'Bu Yüzyıl, Kadınların Yüzyılı Olacak'

3. Avrupalı Kadın Rektörler Konferansı, "Cam Tavanın Ötesindeki Kadın Akademisyenler: Kazanımlar, Engeller, Fırsatlar" başlığıyla İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Süleyman Demirel Kültür Merkezi'nde düzenlendi. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin ve YÖK Başkanı Prof. Dr. Gökhan Çetinsaya'nın açılış konuşmasını gerçekleştirdiği toplantıya, 20'si Türkiye'den olmak üzere, Avrupa'nın yanı sıra Pakistan, Çin, Güney Kore, Bangladeş, İsrail ve Zimbabwe gibi ülkelerin de arasında bulunduğu 80'in üzerinde kadın rektör, rektör yardımcısı ve akademisyen katıldı.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, konuşmasında kabinenin tek bakanı olduğunu hatırlatarak, bunu İstanbul Teknik Üniversitesi’ndeki akademik kariyerine borçlu olduğunu söyledi. Kadınların erkeklerle yarışabilmek için akademik kariyerin çok önemli olduğunu belirten Şahin, “Artık bilgi toplumunda yaşıyoruz. Bilgi toplumunu yönetmek durumundayız. Onun için geçmişi iyi analiz edip, vizyonumuzu iyi çizmemiz gerekiyor. Tarihe baktığımız zaman bilgiyi elinde tutan toplumlar yükselmiş, tutamayanlar yok olmuştur. Şu an kas gücünden kafa gücüne geçilmiş bir dönemi yaşıyoruz. Kas gücüyle erkeklerle yarışamadık, ama bugün kafa gücüyle yarışıyoruz. Kafa gücüyle yarıştığımız zaman çok artımız var. Bu yüzyıl kadınların yüzyılı olacak. Artık çok daha fazla kadın lider olacaktır” dedi.

Türkiye’de 160 üniversitenin 9’unun rektörünün kadın olduğunu hatırlatan Bakan Şahin, şöyle konuştu: “Bu hangi koşullardan geçtiğimizi ve nerede olduğumuzu gösteriyor. Biz önümüzdeki yüzyılı yöneteceksek, geçmişi iyi analiz etmemiz gerekiyor. Üniversitelerde, Rektörümüzün verdiği rakamlarla bunu başardığımız görülüyor. Diğer alanlarda da bu başarıyı sağlamamız gerekiyor. Bunun için büyük bir özgüvenle, ‘ben rektör, bakan, başbakan olabilirim’ azmini gösterip mücadele etmemiz şart. Hiçbir şey tesadüf değildir. Bugün bakan olarak karşınızdaysam bunun arkasında mücadele var.”

Şahin, kadının bütün bunları yaparken evdeki sorumluluğunu da hatırlatarak, “Yani iş hayatı ile aile hayatını organize etmesi gerekiyor” dedi. Bakan Şahin, toplantıya katılan kadın rektörlerin tecrübesini çok önemsediklerini de belirterek, bu tür organizasyonların yeni ufuklar açacağını, yeni vizyonlar çizeceğini söyledi.

YÖK Başkanı Prof. Dr. Gökhan Çetinsaya da, Türkiye’de üniversitelerde kadın ve erkek öğrenci sayılarının hemen hemen eşit olduğunu belirterek,  “2010-2011 döneminde  kayıt yaptıran 800 binden fazla öğrencinin yüzde 46’sı kadın. Son yıllarda eşitsizlik ortadan kalktı. Öncelikle yüksek öğrenime erişim önemli. Kadın öğrencilerin sayısının artırması gerekiyor. Toplumsal cinsiyet açısından baktığımızda 100 binden fazla akademik personelin neredeyse yarısı kadın. Araştırma görevlisi ve asistanların yüzde 47’si, 21 binden fazla yardımcı doçentin yüzde 37’si, profesörlerin de yüzde 30’u kadın” dedi.

Prof. Dr. Çetinsaya, üniversitelerde kadın erkek oranı açısından Avrupa’nın çoğu ülkesinden iyi durumda olduklarını, 160 üniversiteden 9’unun rektörünün kadın olduğunu da belirterek, “Kadınların kariyer gelişimi için yeni fırsatlar oluşturmalıyız. Bunun için bakanlıkla ortaklaşa toplumsal cinsiyet ve kadın merkezli çalışmalarımızı sürdürüyoruz” diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 21 Mayıs 2012, 12:25
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER