banner51

'Bu Eşkiyalara Teslim Olmayın'

CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin, Menteşe İlçesi’nde düzenlenen 1’inci Kültür ve Sanat Şenliği’ni izlemek üzere geldiği Muğla’da hükümetin iç ve dış politikalarını eleştirdi. Tekin, "Hakimler ve savcılar, onurunuzu koruyacaksanız, bu eşkıyalara teslim olmayacaksınız" dedi.

'Bu Eşkiyalara Teslim Olmayın'
 
CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin, Muğla’nın Menteşe İlçesi’nde 26 - 28 Eylül tarihleri arasında yapılacak olan 1’inci Kültür ve Sanat Şenliği’ne katılmak üzere bugün Muğla’ya geldi. CHP Muğla İl Başkanı Mustafa Öztürk, CHP’li Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün, Parti Meclisi Üyesi Rana Öztürk, Menteşe Belediye Başkanı Bahatin Gümüş’ün de bulunduğu CHP İl Teşkilatı’nda konuşan Gürsel Tekin, AK Parti hükümetine ve yandaş medyaya sert şekilde yüklendi.
 
TÜRKİYE’Yİ DİNLEDİLER
 
Konuşmasında Başbakan Ahmet Davutoğlu’na bazı sorular yönelten Tekin, "Düşen uçağımızda iki pilotumuz şehit düştü. Bununla ilgili AKP yetkilileri kameralar karşısında canhıraş bedelinin ağır olacağını, hesabının sorulacağını söylemişlerdi, niye bunun hesabını soramadılar? Bu uçağı kim düşürdü, pilotları kim şehit etti, hala belli değil. Dinlemeler ile ilgili olarak önce Almanya’nın Türkiye’yi dinlediği ortaya çıktı ve biz Türkiye olarak Alman hükümetinden bir yalanlama beklerken, Alman Dışişleri bakanı dinlediğini itiraf etti. Türkiye bu baskıyı acaba neden uygulamadı? İngiltere ve ABD’nin de Türkiye’yi dinlediği ortaya çıktı. CHP olarak bu dinlemeleri kabul etmemiz mümkün değil. Almanya’nın özür dilemesinin takipçisi olacağız" dedi.
 
KIZLARIMIZIN BAŞÖRTÜSÜNE İHTİYACI YOK
 
AK Parti hükümetinin başörtüsü ile ilgili yaptığı düzenlemeyi de eleştiren Tekin, "AKP ne zaman sıkışsa elini atacağı yer türban ve kadın olmuştur. Bir tarafta IŞID ve Ortadoğu’da yaşanan kargaşa devam ederken bir gece yarısı bir genelge ile kevgire dönmüş eğitim sistemi ile ilgili yeni bir genelge çıkarıyorlar. Bizim kızlarımızın baş örtüsüne ihtiyacı yok. Kirlenmiş bir iktidar olarak yüzünüz öylesine kirlenmiş ki sadece iç politikada değil dışarıda da aynı şekilde" dedi.
 
ÖNCE YARGIÇLAR DİK DURMALI
 
Tekin "Vesayet sistemini bitiriyoruz dediler. Referanduma gittik. Milletimiz yüzde 58 ile 26 maddeye ’evet’ dedi. İlk kez bu kadar yüksek bir oran. Milletin vermiş olduğu karara saygılı olacaksınız. AKP yetkilileri ’biz bu hükmü yok hükmünde sayarız’, dedi. Bunun adı çok açık söylüyorum eşkiyalık sistemidir. Hakimler ve savcılar, onurunuzu koruyacaksanız, bu eşkıyalara teslim olmayacaksınız. Eğer bu eşkıyalara teslim olacaksanız, sizi hakim ve savcı saymayacağımızı açıkça söylemek istiyorum. Biz kimin seçilip seçilmeyeceğini düşünmüyoruz. Herkesi tehdit eden, boyun eğdiren ’yargı sistemini istediğim şekilde dizayn edeceğim’ diyenlerin karşısında önce yargıçların dik durması lazım" diye konuştu.
 
ALİ BABACAN O SÖZLERİ SÖYLEDİ Mİ?
 
Dış politikanın iç politika malzemesi haline getirildiğini iddia eden Gürsel Tekin, Türkiye Cumhuriyet’inin bunun bedelini çok ağır ödeyeceğini öne sürerek "Sayın Ali Babacan’a iki tane sorum olacak. Uluslararası bir toplantıda, 17 Aralık ve 25 Aralık’tan sonra ’geniş çaplı yolsuzlukları araştırma ve yolsuzlukları soruşturması çıkmazsa ben bu koltukta oturmayacağım’ dediniz mi? Bir gece yarısı kalem oynatarak, milyar dolarlara sahip olan işadamları kimler? Bu konuda belgeye bilgiye ihtiyacınız varsa, Türkiye’deki bütün yolsuzlukların haritasını size gönderebilirim. Haram medya da dahil olmak üzere, bu pis yasadışı işlere bulaşmış işadamlarının halk adına mal varlığına el konulacak CHP iktidarında. Sayın Babacan’ın bu işadamları ile ilgili cesur olup, kamuoyuna bilgi vermesi gerekiyor. Sizi tehdit eden beton lobisine de esir olmayın" dedi.
 
"TRT’YE ÖDEDİĞİM PAYLAR ZEHİR ZIKKIM OLSUN"
 
Her an savaşa gidebilecek bir durumda iken ana muhalefetin düşüncesinin sorulmadığını öne süren Gürsel Tekin, TRT’yi de sert bir dille eleştirdi. Tekin, şöyle devam etti:
 
"Gürsel Tekin olarak TRT’ye her ay ödediğim payları, haram ediyorum onlara, zehir zıkkım olsun. CHP bugüne kadar parlamantoda neyi gündeme getirmedi? Medyanın temel görevi ayna görevidir. Dünyanın her yerinde televizyonculuk budur. Son günlerde hiçbir haber kanalında CHP yok. Unutmamalıyız ki Türkiye’de 4.5 milyon gazete okunuyor. Haber kanallarının tamamının beslendiği kaynak CHP seçmenidir. Soru önergeleri verdik, bir tanesini gazetelerde görmedik. Korkmayın hepinizi bu esaretten kurtarmak bizim namus borcumuzdur, bizi darağacına da götürseler bu ülkeyi bu eşkiyalara teslim etmeyeceğiz."
 
"IRAKLI YETKİLİ ’TÜRKİYE ORTADOĞU’NUN SİGORTASIDIR’ DEDİ"
 
Türkiye’nin komşuları ile iyi ilişkiler içerisinde olmasını istediklerini kaydeden Tekin, "CHP Esad’a kadar gitti, ’bu coğrafyayı kanamalı hale getirmeyin’ dedik. Hazırladığımız raporu Türkiye Dışişleri Bakanlığı’na gönderdik. Irak’a gittik, ilk defa paylaşıyorum. Bir yetkili aynen şu cümleleri kullandı: ’Türkiye bu Ortadoğu coğrafyasının sigortasıdır sadece Irak’ın değil, tarih boyu biz Türkiye’yi hep arkamızda görmüşüzdür. Bundan dolayı Türkiye’ye bütün kapılarımızı açmamıza rağmen ne yazık ki Türkiye kapılarımızdan değil, bacalarımızdan deliklerimizden girmeye çalışıyor, bu çok tehlikeli’ dedi. Mısır ve Libya ile kardeş ülkeydik, ne oldu düşman haline geldik?" dedi.
 
Tekin basın açıklamasının ardından Ula ve Menteşe Belediyeleri’ni ziyaret etmek üzere il binasından ayrıldı.
Güncelleme Tarihi: 26 Eylül 2014, 16:37
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER