'Bu Dünya Düzeni Değişecektir'

AK Parti Muğla Milletvekili Yüksel Özden "Bu dünya düzeni değişecektir. Bunun değişim sinyalini de ilk defa dünya, Davos’taki ’one minute’ ile duymuştur" dedi.

'Bu Dünya Düzeni Değişecektir'
AK Parti Bodrum İlçe binasında düzenlenen bayramlaşma törenine Milletvekili Yüksel Özden, AK Parti Muğla İl Başkanı Nihat Öztürk, AK Parti Bodrum İlçe Başkanı Çiğdem Demiralp ve yönetim kurulu üyeleri ile partilikler katıldı. Bayramlaşmanın ardından partililere seslenen Milletvekili Özden, yurt dışı temaslarıyla ilgili, "Birçok yerde fark ettiğim Gezi olaylarından itibaren herkes Türkiye’yi daha bir yakın takip etmeye başlamış" dedi. Özden "Genellikle Başbakanımıza, hükümetimize selamlar, saygılar, teşekkürler hep gelirdi. Bu sefer onun yanında ’Türkiye halkına da selam edin’ diyen çok kişi var. Sorduğumuzda da, bunun, Gezi sürecinden bu yana yapılan, yapılmak istenen tüm darbe girişimlerine tüm ülkeyi kargaşaya sürükleme ve oradan da fırsat devşirmek isteyen insanlara Türkiye halkı fırsat vermediği için olduğunu öğrendik. Çünkü bu egemen güçler hakikaten istedikleri ülkede istedikleri kargaşayı çıkarabileceklerine hep inanmışlar ve yapmışlar. Yani üç, beş sivil toplum kuruluşu gönderiyor, basıyor parayı. Taksim’de 251 İngiliz ajanı vardı. Böylesine elemanları da gönderiyorlar. Ondan sonra kargaşayı çıkarıyor, o kargaşa içerisinde de artık istediği her neyse onu gerçekleştirmenin planlarını yapıyor. Bunu özellikle sizlerle paylaşıyorum" dedi.
 
AK Parti iktidarıyla ilgili "Bir olur bir daha gelmez", "Bir sefer oldu şans eseri ama bir daha olmaz" gibisinden beklentiler olduğununu söyleyen Özden, 2023’e kadar AK Parti iktidarını artık Türkiye’de herkesin benimsemiş, kanıksamış, olduğunu savundu.
 
"BU DÜNYA DÜZENİ DEĞİŞECEKTİR"
 
Cumhuriyet tarihinde en güçlü iktidarın kendilerine nasip olduğunu ve bunun da millet için şans olduğunu söyleyen Özden, merkezi Ankara olmak üzere 1000 kilometre yarıçaplı bir çemberin içine 70 ülke girdiğini belirterek, dış politikayla ilgili şunları söyledi:
 
"Biz dışişleri politikamızı ekonomik, siyasi, kültürel yönden bu çemberin içerisinde olup bitenleri hesaba katarak yapmak zorundayız. Başını 80 yıldır kuma gömenler ’Suriye’den size ne?’, ’Myanmar’dan size ne?’, ’Bosna’dan size ne?’ laflarını söylediler. Bosna’ya götürdüğümüz yardıma bin türlü kılıf uydurmaya, TİKA’nın dünyanın bir çok yerinde yaptığı çalışmaları lekelemeye çalıştılar. O zaman ABD’nin Basra Körfezinde ne işi var. Çin’in Afrika’da satın almadığı, girmediği yer kalmadı."
 
Afrika Kıtası açılımının, orada büyükelçilik açılmasının takdir topladığını, ancak bundan rahatsız olanlar olduğunu öne süren Özden, "Bu nedenle Mogadişu’daki büyükelçilik büyük bir hedef. Çünkü Afrika kıtasını insanların canları pahasına sömürmeye alışanlar, orada başka bir güç istemedi. Filmlerde izlersiniz Afrika’ya yardımı nasıl yapılır? Uçaktan çuval atılır. Bizim Başbakanımız şimdiki Cumhurbaşkanımız, Emine Hanım’ı, heyetini yanına aldı o çocuklarla aynı çadırda oturdu. İnsanların kabul edemediği durum bu. Değişen, değişmeye başlayan budur. Bu dünya düzeni değişecektir, bu şekilde gidemez. 194 tane BM üyesi ülke var. 189 tane ülke bir araya gelsin desin ki ’Biz böyle istiyoruz’, BM Güvenlik Konseyi’ndeki daimi üyelerden bir tanesi eğer karşı çıkarsa hiçbir kıymet-i harbiyesi yok. Bir üye ülke bir tarafta 189 üye başka tarafta. Bu dünya düzeni değişecektir. Bunun değişim sinyalini de ilk defa dünya, Davos’taki ’one munite’ ile duymuştur. Tayyip Erdoğan’ı dünya lideri yapan en büyük nedenlerden birisi de oradaki one minute’dir. One minute neydi? Dünya bilmiyor muydu? İsrail’in misket bombasına kadar kullandığını, 1948’de küçücük bir yerde başladıkları ülkeyi işgal ede ede Filistin’de toprak bırakmadığını, oradaki insanların açık ve net bir şekilde kadınları çocukları öldürün dediğini herkes bilmiyor muydu? Ama kimse söyleyemiyordu. Ne zamana kadar? Başbakanımız ’one minute’ deyinceye kadar. Daha sonrada başka bir söylem ’Dünya beşten büyüktür.’ Bu kadar haksızlığın, zulmün egemen olduğu bir dünya devam edemez" diye konuştu.
Güncelleme Tarihi: 07 Ekim 2014, 18:03
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER