'Bu Çağrılara Pabuç Bırakmayız'

“Şah Fırat” operasyonu nedeniyle Genelkurmay’ı eleştiren MHP’nin, darbe çağrısı yaptığını belirten Başbakan Ahmet Davutoğlu, “Yeni Türkiye'de bu çağrılara pabuç bırakmayız” dedi.

AK Parti’nin Salı günü gerçekleşmesi gereken TBMM Grup Toplantısı’nı bugün yapıldı.
 
Grup Toplantısı'nda konuşan Başbakan Ahmet Davutoğlu,  İç Güvenlik Paketi'ne tepki gösteren muhalefeti hedef aldı.
 
Başbakan Davutoğlu, Şah Fırat operasyonu nedeniyle Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel'e tepki gösteren MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'ye sert yanıt verdi.
 
Davutoğlu’nun konuşmasından öne çıkanlar şöyle;
 
"Son bir hafta içinde TBMM Genel Kurulu'nda, Genel Kurul'un adabına, edebine, vakarına yakışmayan her türlü saldırıya muhatap oldunuz, hakarete muhatap oldunuz ama hiçbir zaman haya, edep kurallarını terk etmediniz. TBMM'nin vakarını korudunuz, demokrasinin temel ilkelerini korudunuz ve bir kez daha AK Parti gurubu olarak bir destan yazdınız.
 
Birileri düğmeye bastı, düzenleme Meclis’e gelince birlikte harekete geçtiler. 6-7 Ekim’de ‘Devlet nerede?’ diye soran MHP’nin, HDP’yle şimdi ittifak yaptığını anlatacağız.
 
"KAOS YARATMAK İSTİYORLAR"
 
Otoriterliğin sembolleşmiş partileri HDP ve CHP özgürlükleri savunuyor öyle mi? Özgürlğün teminatı biziz. Bize kimse özgürlük dersi veremez. Hepsinin bir amacı var, 7 Haziran seçimlerine giderken ülkeyi kaosa sokmak.
 
"BİZ SANDIĞA ÇAĞIRIYORUZ"
 
Bu yasanın herbir cümlesi, evrensel standartlara uygundur. Molotofkokteyline özgürlük veren bir ülke yok. Sandığa değil, sokağa çağırıyoruz. Biz sandığa çağırıyoruz, sandığa gelin.
 
Sadece AK Parti’ye değil, Meclis’in manevi şahsiyatına hakaret ediyorlar. Hakaret onlara, edep bize yakışır. Halkı sokağ çağırmak onlara yakışır, halkı sandığa çağırmak bize yakışır.
 
"MOLOTOFLU SALDIRI OLURSA SORUMLUSU ONLARDIR"
 
Buradan bütün muhalefet partilerine şimdiden sesleniyorum; eğer bu kanunu engellemeye devam ederlerse, bundan sonra bu kanunun gecikmesi sebebiyle herhangi bir molotofkokteyli saldırısı olursa, maskeli birtakım saldırılar olursa, vandalizm olursa sorumlusu onlardır. Miting meydanlarında kirli ittifakları anlatacağız.
 
Kadına yönelik her şiddeti önlemeye kararlıyız.
 
ŞAH FIRAT OPERASYONU
 
Mirasımızı korumak, askerleri getirmek üzere bir ay önce Genelkurmay’a talimat verdim. Son derece başarılı bir operasyon oldu. Eşzamanlı iki harekatı birden başlattık.
Sayın Bahçeli’ye soruyorum; kaç tane tarihi esere sahip çıktınız, hangi şehitliğe sahip çıktınız.
 
"SEN EDEP NEDİR BİLİR MİSİN?"
 
Süleyman Şah Türbesi 1939 ve 1975’te taşınmıştı. Hangi hükümetler vardı? Vatan toprağı elden mi gitmişti? Vatan toprağı satılmış mı olmuştu? Süleyman Şah’ın bulunduğu yer vatan toprağıdır. Eşme’deki karakolun bulunduğu yer Türkiye Cumhuriyeti toprağıdır. Ne eksilme, ne bir azalma olmuştur. Türkeş de Ecevit de doğru yapmıştır. Sayın Bahçeli’nin yaptığı açıklama devlet ahlakına uymamamıştır. Genelkurmay Başkanımızın vatan aşkına ben şahidim.
 
Şimdi eğer o soruyorsa; 'vatan nedir bilir misin?' diye, ben de ona cevaben söylüyorum, acaba Sayın Bahçeli, sen edep nedir bilir misin? Günlerce uykusuz kalarak vatan toprağını savunmak, vatan toprağını bir yerden bir yere nakletmek için çalışan o devlet görevlilerinin karşısında devlet ahlakı nedir bilir misin, devlet adabı nedir bilir misin?Bahçeli özür dilemelidir.
 
"BU DARBE ÇAĞRISIDIR"
 
MHP'nin bir açıklaması oldu bugün, şöyle diyor; 'Genelkurmay başkanları eskiden mahzurlu gördükleri kararlar hakkında siyasi liderlere karşı koyacak yürekliliği gösterirlerdi.' Bu darbe çağrısıdır arkadaşlar. TBMM'de parti grubu olan bir parti böyle bir açıklama yapamaz. Bu darbe çağrısıdır. Bu eski Türkiye alışkanlığıdır.
 
Genelkurmay Başkanımız ve şerefli Türk subayları, demokratik yollarla iktidara gelmiş, halkın onayını almış hükümetimizin emrindedirler ve hükümetimizin aldığı kararları uyguluyorlar. Geçti o dönem. Biz ne 27 Mayıs'tayız ne 12 Mart'tayız, ne 12 Eylül'deyiz ne de apoletlerle konuşulan 28 Şubat'tayız. Yeni Türkiye'de bu çağrılara pabuç bırakmayız.
 
Türkiye, operasyon için kimseden izin de istemez, destek de almaz. Tayin edilen vakitte girdiler, tayin edilen vakitte çıktılar."
 
Güncelleme Tarihi: 25 Şubat 2015, 14:39
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER