banner51

'Bu Bir Anayasal Suçtur!'

CHP Genel Başkan Yardımcısı Umut Oran, internete sınırlama getiren ve sansür iddialarına yol açan yasa ile ilgili, ''Bu, yasamaya darbe'' ifadesini kullandı. Oran, ''Böyle bir yasa geçebilir mi? Bu konudan sorumlu olan Ulaştırma Bakanı'na sesleniyorum. Halkımıza internet özgürlüğünü yasaklayan bu yasayı derhal geri çekmeli'' dedi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Umut Oran, partisinin İstanbul İl Seçim Koordinasyon Merkezi'nde basın toplantısı düzenledi.
 
İnternette erişim kısıtlamasının da içinde olduğu torba yasa tasarısı bu hafta Meclis'in gündeminde olacak. Oran'ın gündeminde bu konu vardı.
 
CHP Genel Başkan Yardımcısı Oran, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan hakkında verdiği soru önergesinin mahkeme kararıyla internet sitelerinden kaldırılmak istenmesine karşı çıktı. Oran, önergeyi siteden kaldırmayacağını tekrarladı.
 
Umut Oran şunları söyledi:
 
''Yürütmenin kararı ile erişimi 4 saat içerisinde kapatacaklar. Bütün basın oto sansüre zorlanacak. İnternette de basın özgürlüğü olmayacak. Bu yasa başka ne getiriyor? Blok yazısı engellenecek. İstediği gibi yazamayacak. 40 milyon kişinin paylaştığı sosyal medyada bir kadın yurttaşımızı düşünelim. Bir habere sinirlendi. Yemek tarifleri olan bloğunda bir serzenişte bulundu. Yeni yasa ile bloğu anında kapatılabilir. Bütün internet sitelerindeki internet trafikleri kayıt altına alınacak, izlenecek.
 
Kullananların profilleri çıkarılacak. Alışverişlerinizden e-postalarınıza kadar... Böyle bir demokrasi olabilir mi? Özel hayatın gizliliği kalmayacak. Devlet bütün bunlara istediği zaman erişebilecek. İstediği zaman da şantaj olarak kullanabilecek. Böyle bir yasa geçebilir mi? Bu konudan sorumlu olan Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfü Elvan'a sesleniyorum. Halkımıza internet özgürlüğünü yasaklayan bu yasayı derhal geri çekmeli. Bu yasama faaliyetine yapılmış darbedir? Cezası da hapistir. Bu bir Anayasal suçtur.''
 
SÖZ KONUSU DÜZENLEME NE GETİRİYOR?
 
Düzenlemeye göre, internette kişilik hakkının ihlal edildiğini düşünenler, mahkemeye başvurabilecek. Mahkeme 24 saat içinde karar verecek.
 
Karar, erişimin engellenmesi yönünde olursa, mahkeme bunu Erişim Sağlayıcıları Birliği'ne gönderecek.
 
Birlik de 4 saat içinde söz konusu erişimi engellemekle yükümlü olacak. Her iki durumda da sitenin değil içeriğin erişimi engellenecek.
Güncelleme Tarihi: 03 Şubat 2014, 12:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER