'Bu Bedeli Ödemek Mecburiyetindeyiz'

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda muhtarlara hitap etti. Doğu ve Güneydoğu’da güvenlik sorunu olduğunu söyleyen Erdoğan, "Doğu ve Güneydoğu’daki bazı yerlerdeki güvenlik sorununu yakından takip ediyoruz. Yaşananlar sadece bir güvenlik sorunundan ibaret değil. Camilerimizi, okullarımızı, hastaneleri nasıl yaktıklarını görüyorsunuz. Bölge halkı terör örgütüne alet olmayı reddetmiştir. Vatandaşlarımızın zararlarını elbette karşılayacağız.

'Bu Bedeli Ödemek Mecburiyetindeyiz'
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, CHP’li Eren Erdem’in açıklamalarını sert sözlerle eleştirerek, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na tepki gösterdi. Terörle mücadelenin devam edeceğini belirten Erdoğan, "Teröristlerin yanında yer alanlara hadlerini bildireceğiz" dedi. Yeni anayasa ve başkanlık sitemine değinen Cumhurbaşkanı Erdoğan, "7 Haziran-1 Kasım arasında bürokratik oligarşi seçilmişlere tavır koydu. Bürokratik oligarşi ülkelerin felaketidir. İktidar güçlü olmasa bürokratik oligarşi iktidarı ele geçirme gayretine girer. Ülkede her şey adeta durur. Futbolda olduğu gibi ortasağada top çevirirler gol atmaya gelince gol yok. İşte muhtarlar bunu devirmelidir. Millete daha iyi hizmet verecek sistemi kurmak için sürekli yeni anayasa ve başkanlık sistemi diyoruz. Milletimiz başkanlık sistemini daha çok tartışsın, buna inansın istiyoruz. Dünyanın en gelişmiş ülkeleri madem ki bugün başkanlık sistemiyle yönetiliyor, demek ki burada bir özellik var. Öyleyse biz bundan niye korkuyoruz, niye çekiniyoruz, niye kaçıyoruz Dert başka. Bu konuda karar merci önce TBMM, ardından milletimiz olacaktır. Ama artık milletimizin de açık ve güçlü bir talebi haline gelmiş olan bu konuya meclisimizin, mecliste temsil edilen siyasi partilerimizin daha fazla duyarsız kalamayacağı kanaatindeyim. Siz muhtarlarımızdan da bu meseleyi hem milletimiz hem de tüm partilerden siyasetçiler nezdinde gündeme getirmenizi, düşüncelerinizi kendileriyle paylaşmanızı bekliyorum. Meclis’teki partilerin daha fazla kayıtsız kalamayacağını düşünüyorum. Bu dönemde yeni anayasa konusunda somut ilerleme olacağına inanıyorum" diye konuştu.
 
"TOP ÇEVİRDİLER DÜRÜST DAVRANMADILAR 47 MADDE ÖYLE KALDI"
 
Erdoğan, "Başbakanlığım döneminde arkadaşlarına dedim ki bu işi artık bitirmemiz lazım. Diğerleri diyor ki bütün partiler eşit temsilci ile Anayasa izlem komisyonunda yer alacak. Olsun dedim. Bizi derdimiz üzüm yemekti. Çalışmalar başladı. 47 maddeye gelindi. Ana muhalefetin başkanı dedi ki; bu 47 maddeyi halledelim. İş tıkandı. Hemen tamam dedim görüşün. 47’yi önce bir halledelim. Görüştüler bu sefer dediler ki; hani bunlar çok namuslu, şerefli ya. Dört partinin dördünün de buraya imza koyması lazım. Top çevirdiler dürüst davranmadılar 47 madde öyle kaldı" dedi.
 
"KARAKUTU AÇILDI RUS YETKİLİLER BUNU ŞOVA DÖNÜŞTÜRDÜ"
 
Erdoğan, "Rus yetkililer bunu şova dönüştürdü. Karakutu açıldı, tahribattan dolayı içindeki bilgilerin okunamadığı ifade edildi. Bizim kendi elimizdeki bilgiler açık ve sağlam olduğu için konuyla ilgili en küçük bir tereddüdümüz yoktu. Türkiye’nin haklılığı tüm dünya tarafından kabul edilmişken, bu tür zorlama propaganda şovları, bunlardan medet umanları daha da mahçup etmenin ötesinde anlam taşımıyor. Rusya belki karakutusunun içindekileri deşifre edemedi ama bu olay ülkemizde pek çok şeyi deşifre etti. Yüzyıl önce Balkan Harbi sırasında ’Edirne’ye Enver gireceğine Bulgar girsin’ diyen zihniyetin bugünkü temsilcileri ne diyor biliyor musunuz" açıklamasında bulundu.
 
’ERDOĞAN HAKLI ÇIKACAĞINA PUTİN HAKLI ÇIKSIN’ MANTIĞIYLA ORTAYA DÖKÜLDÜLER"
 
Erdoğan, "Erdoğan haklı çıkacağına Putin haklı çıksın’ mantığıyla ortaya döküldüler. Biz eskiden Sovyetler Birliği yanlısı olanların sırf ideolojik tutumları sebebiyle böyle davrandıklarını sanıyorduk, bugün eski tüfek sosyalistlerin, güya birtakım liberallerin, birtakım ulusalcı ve hatta güya milliyetçi birtakım isimlerin Rusya safında yer aldığını görünce asıl gerçeğin farkına vardık. Meğer bunlar şucu veya bucu değil sadece ve sadece bu ülkenin bu milletin düşmanıymışlar. Diğer tüm sıfatları bu düşmanlığı sürdürebilmek için birer kılıf, birer araç olarak kullanıyorlarmış" ifadelerini kullandı.
 
"TÜRKİYE İLE İRAN KARŞI KARŞIYA GELİRSE, İRAN’IN SAFINDA YER ALIRIM DİYEN HAİN"
 
Erdoğan, "Türkiye’nin karşısında ülkenin yanında yer alan isme genel başkanı da sahip çıkıyor. Milletvekilini yedirmem diyor. O milletvekili kim, Türkiye ile İran karşı karşıya gelirse, İran’ın safında yer alırım diyen hain" dedi.
 
"BU MİLLET ONLARA KUSTUKLARI TÜM KİNLERİ YAPTIKLARI TÜM İFTİRALARI BİRER BİRER YEDİRECEK"
 
Erdoğan, "Bana göre ona sahip çıkan genel başkan aynı yolun yolcusudur. Elbette yoldaşını yedirmeyecek. Ama bu millet onlara kustukları tüm kinleri yaptıkları tüm iftiraları birer birer yedirecek. Kimsenin şüphesi olmasın" dedi.
 
"ŞAHSIMA YÖNELİK TERBİYESİZLİKLERİNİ DE KENDİ KARAKTERİNE VERDİĞİM İÇİN ÇOK ÖNEMLİ GÖRMÜYORUM"
 
Erdoğan, "(Kemal Kılıçdaroğlu’na) bir namus, şeref edebiyatı tutturmuş gidiyor. Esnaflardan sorunlarını kendisine mektupla iletmesini istemiş. Çağrı son derece olumlu. Ben de tüm milletimden bu zata mektup yazmasını istiyorum. Başında bulunduğu partinin her iktidar olduğunda ülkemizi nasıl felaketlere sürüklediğini anlatmaya çağırmasını istiyorum. Türkiye böyle bir siyaset tarzını, profilini asla hak etmiyor. Ben bu görüntüden, bu üsluptan onlar adına utanıyorum. Şahsıma yönelik terbiyesizliklerini de kendi karakterine verdiğim için çok önemli görmüyorum. Grup toplantısında yaptığı konuşma yenilir yutulur bir konuşma değildir. Siz bir ülkenin seçilmiş cumhurbaşkanına bu şekilde hakaret edemezsiniz" açıklamasında bulundu.
 
"DEVLETİN DEĞİL, TERÖRİSTLERİN YANINDA YER ALANLARA HADLERİNİ BİLDİRECEĞİZ"
 
Erdoğan, "İçinde bulundukları geminin dibini delmeye çalışanlara elbette tavır koyacağız. Devletin değil, teröristlerin yanında yer alanlara hadlerini bildireceğiz. Abdestimizden şüphemiz olmadığı için namazımızdan da şüphemiz yoktur. Doğu ve Güneydoğu’da Kandil’den gelen talimatların gereğidir. Tüm hayatları ellerinde ipleri tutanlara hizmet etmekle geçti. Doğu ve Güneydoğu’daki bazı yerlerdeki güvenlik sorununu yakından takip ediyoruz. Yaşananlar sadece bir güvenlik sorunundan ibaret değil. Camilerimizi, okullarımızı, hastaneleri nasıl yaktıklarını görüyorsunuz. Bölge halkı terör örgütüne alet olmayı reddetmiştir. Vatandaşlarımızın zararlarını elbette karşılayacağız. Ama şehitlerimizi geri getiremeyiz. Ama bu vatan bize kolay kalmadı. Bölücü terör örgütüyle mücadele sonuna kadar taviz vermeden devam edecek. Bu vatan topraklarında kimse operasyon yapamaz" diye konuştu.
 
"ÜLKEMİZİN VE MİLLETİMİZİN BEKASI İÇİN BU BEDELİ ÖDEMEK MECBURİYETİNDEYİZ"
 
Erdoğan, "Aldığımız her şehit haberi, hayatını kaybeden her masum insan ailesiyle birlikte bizim de yüreğimizi yakıyor. Ülkemizin ve milletimizin bekası için bu bedeli ödemek mecburiyetindeyiz. Bu topraklar Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarıdır. Sadece Türkiye Cumhuriyeti devleti var. Yok paralelmiş yok bu devletmiş. Böyle bir şey yok. Sadece Türkiye Cumhuriyeti devleti var" dedi.
Güncelleme Tarihi: 23 Aralık 2015, 17:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER