Bozkır'ın Açıklaması

AVRUPA Birliği (AB) Bakanı Volkan Bozkır, Avrupa Konseyi’nin 2014 yılı AB İlerleme Raporu’nun açıklamasının ardından basın toplantısı düzenledi. Ankara’da basın mensuplarına rapor ile ilgili açıklamalarda bulunan Bozkır, gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı. Hükümetin yürüttüğü kapsamlı reform çalışmaların AB İlerleme Raporuna olumlu olarak yansıdığını belirten Bakan Bozkır, "Demokratikleşme paketi başta olmak üzere pek çok reformdan raporda övgü ile bahsedilmektedir. Yılla...

Bozkır'ın Açıklaması
Volkan Bozkır, ayrıca Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nin müzakere masasından kalkması ile ilgili soruya "Kıbrıs’ın bu baskısı nedeniyle fasıllar açılmayacaksa da açılmaz ama biz bu konuda taviz vermeyeceğiz. Bunu ben talihsizlik olarak nitelendiriyorum ve bunun sürdürülebilir olmadığını düşünüyorum. Bu yanlış kararını da Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nin kısa zaman içinde değiştirmesini bekliyorum" diye yanıt verdi.
 
"BÖLGESEL VE KÜRESEL SINAMALAR, KATILIM SÜRECİMİZİN DEĞERİNİ DAHA İYİ ORTAYA KOYUYOR"
 
Açıklanan raporun Türkiye için hazırlanan ilerleme raporlarının 17’ncisi olduğunu söyleyen Bozkır, raporun Türkiye’nin AB süreci için hayırlı olmasını diledi. 2014 yılının Türkiye-AB ilişkilerinde yeni başlangıçlara vesile olduğunu ve olmaya devam edeceğini söyleyen Bakan Bozkır, "2015 yılında ivme kazanarak devam edecek olan bu yeni dönem sayesinde ülkemizin katılım süreci de kuşkusuz hız kazanacaktır. Hepimizin şahit olduğu bölgesel ve küresel sınamalar, hem Türkiye için hem AB için katılım sürecimizin değerini daha da iyi ortaya koymaktadır. Uluslararası toplum kritik bir zaman dilimindedir. AB projesinin geleceği bugün her zamankinden çok güçlü liderlik, vizyon, pozitif enerji, insan onurunu temel alan politikalara ihtiyaç duymaktadır. Bugün yayınlanan Genişleme Strateji Belgesinde de genişlemenin AB’ye stratejik faydaları olacağı açıkça vurgulanıyor. Türkiye’nin katkılarının da önemli olacağı herkesin kabul ettiği bir husustur" ifadelerini kullandı.
 
"RAPORU YAŞANABİLİR BİR RAPOR OLARAK DEĞERLENDİRİYORUZ"
 
Yoğun çabalarının olumlu sonuç verdiğini belirten Bozkır, raporun hazırlık sürecinde getirdikleri birçok önerinin dikkate alındığını söyleyerek "Yaklaşık 26 civarında değişiklik önerisini komisyonla paylaştık. Bunların yarısından fazlası komisyon tarafından kabule dildi ve metne önemli değişiklikler olarak dercedildi. Raporda işin doğası gereği eleştirilere de yer veriliyor. Söz konusu eleştirilerin yapıcı bir dille ifade edildiğini ve bu çerçevede raporun objektif ve dengeli bir rapor olduğunu vurgulamak istiyorum" ifadelerini kullandı. Bozkır, ayrıca her yıl olduğu gibi bu yılda raporun içerisinde yer alan haklı ve makul eleştirileri dikkatle not edeceklerini vurgulayarak "İlerleme Raporu’na Türkiye’nin AB sürecinin ve reform çalışmalarının ilerlemesinde yapıcı bir unsur olarak kullanacağız. Bu raporu yaşanabilir bir rapor olarak değerlendirebiliyoruz. Katılmadığımız, haklı bulmadığımız eleştiriler var. Bazı maddi hatalar da var. Bunları da komisyonun dikkatine getireceğiz" diye konuştu.
 
"KAPSAMLI REFORM ÇALIŞMALARI AB İLERLEME RAPORU’NA OLUMLU YANSIMIŞTIR"
 
AB süreci olmasaydı 2000 yılından bu yana Türkiye’nin çok önemli siyasi reformları bugünkü seviyesine getirmesinin mümkün olmayacağını savunan Bozkır, "Bizim için temel husus bu sürecin yarattığı ivme ile her alanda AB standartlarına ulaşmak ve temel hak ve özgürlükleri geliştirmektir. Hükümetimizin farklı alanlarda yürüttüğü kapsamlı reform çalışmaları, AB İlerleme Raporuna olumlu olarak yansımıştır. Demokratikleşme paketi başta olmak üzere pek çok reformdan raporda övgü ile bahsedilmektedir. Yıllarca ilerleme raporlarında en önemli eleştiri konusu olan askeri vesayet, işkence ve kötü muamele, Kürt sorunu, gayrı müslim azınlıkların mülkiyet hakkı gibi konular bugün Türkiye’nin övgü ile bahsedildiği alanlar olarak raporda yer almaktadır. Raporda bir önemli husus da TBMM tarafından 11 Haziran’da kabule dilen terörün sona erdirilmesi ve toplumsal bütünleşmenin güçlendirilmesine dair kanun başta olmak üzere Türkiye’nin çözüm sürecinde izlediği kararlı politikaların takdirle karşılandığı yer almaktadır" dedi.
 
"TÜRKİYE AB STANDARTLARINA DAHA DA YAKLAŞMIŞTIR"
 
Son 12 yılda AB’ye uyum amacıyla çıkarılan 2 bin üzerinde mevzuat olduğunu söyleyen Bozkır, şunları kaydetti:
 
"Bunların sayesinde gündelik hayatı doğrudan etkileyen pek çok kritik adım atılmıştır. Türkiye, AB standartlarına daha da yaklaşmıştır. Son 1 yılda baktığımız zaman AB’ye uyum amaçlı yaklaşık 170 adet mevzuat çıkartılmıştır. Bunlar birçok alanda halkımızın yaşam kalitesini yükselten düzenlemeler olduğunu vurgulamak istiyorum"
 
"TÜRKİYE BÜTÜN FASILLAR İTİBARİYLE İLERLEME SAĞLAMIŞTIR"
 
İlerleme sağlanmamış fasıl varmış gibi bir intiba çıkmasını arzu etmediğini belirten Bozkır, "33 faslın 30’unda çeşitli seviyelerde ilerleme sağlandığı teyit edilmektedir. Genel uyum düzeyine bakıldığında da 26 fasılda uyum düzeyinin iyi olduğu vurgulanmaktadır. Bütün fasıllar itibariyle Türkiye ilerleme sağlamıştır ve gereken bütün çalışmaları Türkiye fasıllar açılmadığı halde yürütmüştür" ifadelerini kullandı.
 
"GEREKLİ AÇIKLAMALAR HÜKÜMETİMİZ TARAFINDAN YAPILACAKTIR"
 
Açıklamalarının ardından basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Bakan Bozkır, dün başlayan ve ölümlerin de yaşandığı yurt genelindeki protestolar ve sokağa çıkma yasakları hakkında görüşünün sorulması üzerine "Ülkemizde önemli gelişmeler oluyor. Ancak bu gelişmeler gerçekten bugünkü toplantımızın çerçevesinde değil. Bu konuda gerekli açıklamalar hükümetimiz tarafından ve Güvenlik Zirvesi sonrasında ilgili bakanlarımız tarafından yapılacaktır" diye karşılık verdi.
 
"BUNU BEN TALİHSİZLİK OLARAK NİTELENDİRİYORUM"
 
Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nin müzakere masasından kalkmasını nasıl değerlendiriyorsunuz sorusu için Bakan Bozkır, şu yanıtı verdi: "Kıbrıs müzakere süreci ile biz AB sürecini hep ayrı tutmaya çaba sarf ettik. Kıbrıs müzakere sürecinin kendi unsurları vardır ve o çözme imkan sağlayacak unsurlarının AB müzakere sürecinde kullanılmaması için bugüne kadar hep kararlı bir tutum izledik. Kıbrıs’ın bu baskısı nedeniyle fasıllar açılmayacaksa da açılmaz ama biz bu konuda taviz vermeyeceğiz. Olumlu gittiğini düşündüğüm ve kısa zamanda çözüme ulaşacağını düşündüğüm Kıbrıs müzakereleri maalesef dün Kıbrıs Rum Yönetimi’nin aslında beklediğim ben şaşırtmayan daha önceki benzer tavırlarına aykırı düşmeyen bir açıklamasıyla akamete uğruyor. Bunu ben talihsizlik olarak nitelendiriyorum ve bunun sürdürülebilir olmadığını düşünüyorum. Bu yanlış kararını da Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nin kısa zaman içinde değiştirmesini bekliyorum."
Güncelleme Tarihi: 08 Ekim 2014, 17:50
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER