Boynuna Türk Bayrağı Asarak Yemin Etti

AK Partili Necip Kalkan boynuna Türk Bayrağı asarak yemin etti.

Boynuna Türk Bayrağı Asarak Yemin Etti

TBMM'de 26. Dönem Milletvekilleri yemin töreni yapıldı. Kürsüye çıkan CHP İstanbul Milletvekili Gamze Akkuş İlgezdi, milletvekili yeminini ettikten sonra sağ elini göğsüne koyup, sol elini yumruk yaparak havaya kaldırdı.

AK Parti İstanbul Milletvekili Metin Külünk ise yeminini 'Rabia' işareti ile bitirdi. AK Parti İzmir Milletvekili Necip Kalkan da yemin sırasında boynuna Türk Bayrağı astı. Yerine otururken Türk bayrağını öpen ve boynundan çıkartan Kalkan, CHP’li milletvekillerinin “Çıkartma” diye bağırması üzerine ellerine havaya kaldırarak Türk bayrağını yeniden boynuna astı.

"24 YILLIK HAYALİMDİ"
 
İzmir’de uzun yıllar Ticaret Odası’nda meclis başkanlığı yapan Necip Kalkan, geçmişte Demokrat Parti’den milletvekili adayı olsa da seçilemedi. Ak Parti’nin İzmir 1’inci bölge 4’üncü sıradan aday gösterdiği Kalkan, mecliste yemin ederken boynuna Türk bayrağı asan Kalkan, bunun nedenini şöyle anlattı:
 
"24 yılılk hayalimdi. 1991 yılında Diyarbakır Milletvekili Leyla Zana başında sarı, kırmızı, yeşil saç bandıyla yemin edince bu kararı vermiştim. Çünkü çok zoruma gitti. ’Allah bana milletvekili olma fırsatı verirse ben de birliğimizin, varlığımızın, bağımsızlığımızın sembolü Türk bayrağı ile yemin edeceğim’ dedim. Allah bana o fırsatı verdi. Dün yapılan yemin töreninde Leyla Zana yine yemini değiştirdi. Türkiye parlamentonun üyesi olacaksın ve yemininde Türk milleti yerine Türkiye milleti diyeceksin. Bir kere öyle bir kavram yok. Türk milleti var. Ben de o Türk milletinin sokaktaki neferi olarak o bayrağı taşımaktan Türk olmaktan gurur duyuyorum. Birlik beraberliğe en çok ihtiyaç duyduğumuz günlerde böyle ayrımcı cümlerere yer verilmemeli. Bunu da kınamak için yaptım ama İzmir’den hazırlıklı gelmiştim. 24 yıl önce bu kararı vermiştim. Kafama koyduğumu, parçalansam bile yine yaparım. Mecliste koltuğuma oturuncaya kadar boynumda kaldı. Çok da alkış aldım."
Güncelleme Tarihi: 18 Kasım 2015, 10:08
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER