'BM' Ortak Karar Almalı'

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Suriye’de kimyasal silah kullanılmasının insanlık suçu olduğunu belirterek, “Bu karşılıksız kalamaz” dedi. Davutoğlu, Suriye için tezkere gerekmesi durumunda Meclis'e başvuracaklarını belirtti.

Çeşitli temaslarda bulunmak için kente gelen Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Suriye’deki kimyasal silah saldırısını değerlendirdi.
 
Kimyasal silah kullanımının "insanlık suçu" olduğunu ifade eden Ahmet Davutoğlu, “Bu, karşılıksız kalamaz” diye konuştu.
 
Bakan Davutoğlu, "Suriye'de yapılan saldırı, uluslararası toplumun keskin müeyyidelerle mukabelede bulunması gereken bir saldırı niteliğindedir" dedi.
 
Davutoğlu, Suriye’ye müdahale olasılığı konusunda “Türkiye'nin birinci önceliği, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin bu insanlık suçu karşısında ortak bir tavır ve müeyyide geliştirmesidir" dedi.
 
Davutoğlu, tezkere tartışmalarının hatırlatılması üzerine ise şu ifadeleri kullandı: "Elimizde Suriye'den gelen güvenlik risklerine karşı silahlı kuvvetlerimizin ve Türkiye Cumhuriyeti hükümetinin her türlü tedbiri alması yönünde sürekli devam eden çok güçlü bir tezkeresi var ama ihtiyaçlar daha başka bir durum gerektirirse TBMM'ye başvururuz."
Güncelleme Tarihi: 27 Ağustos 2013, 13:13
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER