'BM Belirli Milletler İçin mi Çalışıyor?'

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, "Bizim anlayışımız hiçbir yerde insanların ölmemesi üzerinedir. Bu manzara insan olanı insanlığından utandıran bir manzaradır. Acaba Birleşmiş Milletler belirli Milletler için mi? Birleşmiş Milletler için mi? çalışıyor" dedi.

'BM Belirli Milletler İçin mi Çalışıyor?'

 

AK Parti İl Başkanlığı Ağustos ayı İl Danışma Meclis toplantısında konuşan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, CHP’nin gensoru önergesinin onlara çok şey katacağına inandığını söyledi.
 
Melikgazi Belediyesi konferans salonunda düzenlenen Ağustos Ayı İl Danışma Toplantısına Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, TBMM Başkanvekili Sadık Yakut, AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş, AK Parti Milletvekilleri Ahmet Öksüzkaya, İsmail Tamer, Yaşar Karayel, AK Parti İl Başkanı Ömer Dengiz, Melikgazi Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç ve çok sayıda parti üyesi katıldı. Toplantıda açılış konuşması yapan AK Parti İl Başkanı Ömer Dengiz, “Mısır ve Suriye’de yaşamlarını yitiren insanlarımıza Allah’tan rahmet diliyorum. Bugün Mısır, ve Suriye’de yaşanan olaylar gözler önünde. Belki dünyadaki insan haklarını ve mazlumları koruyan yeni bir örgüt kurulmalı. Tüm insanlara sahip çıkılmalı. Çünkü sadece kendi haklarını koruyan bir Birleşmiş Milletler söz konusu. Bu konuda bizler sayın Başbakanımızın teşkilatları olarak hükümetimize gerekli desteği onun arkasında durarak destek verebiliriz” diye konuştu.
 
Enerji Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız ise “Tabii insan sevdikleriyle bir araya geldiğinde daha mutlu oluyor. Bugün burada ana gündemimiz olan Mısır ve Suriye’ye vurgu yapmak önemli. Bazıları ‘Oraya üzüleceğinizi başka mahalledeki cenazeye üzülün’ diyor. Tabi oradaki cenazelerde bizim insanlarımız. İnsan bununla ne demek ister? Biz burada insanlık dramından bahsediyoruz. Kimyasal silahların atıldığı ve görüntülerinin tüm dünyaya sevk edildiği ortamda neyi konuşuyoruz. Balinalardan, yunuslardan bahsederken yüzümüz kızarmayacak mı? Kimyasal silah kullanılmadan 100 bin kişi katledilmiş. Kimyasal silah kullanıldığında suç varda, bombalar atıldığında insanlık suçu yok mu? Bizim bunlara dikkat çekiyor olmamız Türkiye’deki olaylara kayıtsız kalmamız anlamına gelmez” şeklinde konuştu.
 
Mısır ve Suriye’de insanlık suçunun işlendiğinin altını çizen Yıldız, “Maddi menfaatlerinden dolayı kendi banka hesaplarının bloke edileceği korkusundan dolayı bunları söyleyemeyen insanlar var. Bugün artık insanlığın kendi içerisinde hesaplaşması ile alakalı ciddi noktaya gelindiğini söyleyebiliriz. Siz duvarların arasında yaşasaydınız, sizin vicdanınız bunları hissetmek durumda kalırdı. Geleneklerimiz, dinimiz bununla alakalı kayıtsız kalmamayı emrediyor. Bizler bugün mazlumların eli, dili, kulağı olacağız” dedi.
 
‘İran ile Irak savaşında 1 milyon insan öldü. Hiç dikkatimizi çekiyor mu?’ diyen Bakan Yıldız, “Bizim anlayışımız hiçbir yerde insanların ölmemesi üzerinedir. Bu manzara insan olanı insanlığından utandıran bir manzaradır. Acaba Birleşmiş Milletler belirli Milletler için mi? Birleşmiş Milletler için mi? çalışıyor. 200’ye yakın ülke arasında sadece doğruyu bilen ülke Türkiye mi? Önemli olan sadece bunu bilmek değil ona irade koyabilmektir. Bu tarihi bir sorumluluktur. Yalnızca Mısır ve Suriye’deki insanların unutamayacağı bir zulüm değil, tüm insanlığın unutamayacağı bir zulümdür” ifadelerini kullandı.
 
Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’ın kimyasal silah kullanarak tüm dünyaya mesaj verdiğine değinen Yıldız, “Biz bu acıya duyarlı olurken diğerine duyarsız kalmamalıyız. Bizim batıda buna müdahale etmeyen ülkeyi makul görecek bir yapımız olabilir mi? O yüzden bu ayrışma insanlık için çok ciddi bir ayrışmadır. Doğruyu tercih eden inşallah güçlenecektir. Dünya bu kara leke karşısında kötü bir sınav veriyor. Babalarımız, dedelerimiz bizden çok rahat yaşamadı. Çocuklarımız bizden daha rahat yaşaması için tüm fedakarlığı yapmamız lazım” dedi.
 
Yerel seçimlerin yaklaştığını hatırlatan Bakan Yıldız, “Şuan ki en büyük planlar geziden sonraki yerel seçimlerdir. Kayseri’deki oy yüzdemiz 65’ler civarındaysa bunu 5 - 10 arttırmalıyız. Kayseri’nin ülkenin siyasi istikrarına olumlu katkı sağlamıştır. Bütün illerimize önem vereceğiz. Bu makamların geçici olduğunu hep söyledik. Bizden sonraki neslin bu görevi daha iyi yapacağına inancımız tamdır. Bizler bu gayretimizi her daim devam ettireceğiz” diye konuştu.
 
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun Irak’ı ziyaret ettiğini hatırlatan Bakan Yıldız, “Özellikle gensoru önergesinin mecliste görüşülmesi CHP için önemlidir. Bu CHP’ye neler katmıştır, ülkemize neler katmıştır bu ayrı bir mesele ama mutlaka CHP’ye bir şeyler katacağına inanıyorum. ‘Türkiye’nin menfaatleri mi yoksa bir başka ülkenin menfaatleri mi’ sorularının konuşulduğu bir CHP gensorusu oldu. ‘Bu işleri siz niçin yapmıyorsunuz’ diye sordular. ‘Siz hukuka aykırımı davranıyorsunuz yoksa hukuk içerisinde mi kaldınız’ diye sordular. Türkiye’nin bir hukuk devleti olduğunu unuttular. Türkiye’nin menfaatlerinin AK Parti iktidarıyla daha da arttığını görmezden geldiler. Bizler iktidar olarak muhalefet partisinin ‘şu şöyledir ama…’ dediklerini her zaman dikkate almışızdır. Çok belirgin bir şekilde ifade edildiğini herkes görmüştür. Bunun CHP’ye olan katkısının mutlaka fazla olacağına inanıyorum” şeklinde konuştu.
Güncelleme Tarihi: 25 Ağustos 2013, 14:39
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER