banner51

'Biz Yaparız Onlar Yakar'

Malatya’da konuşan Başbakan Ahmet Davutoğlu, "Kim ne yaparsa yapsın bu kardeşlik sürecini devam ettireceğiz" dedi. Olaylarda zarar görenlerin yaralarının sarılacağını ifade eden avutoğlu, "Karamsarlığa kapılmayın, şehirleri gerekirse yeniden inşa ederiz. Biz yaparız onlar yakar, aramızdaki fark bu. Biz insan için devlet deriz, onlar kendi ideolojileri için insanlar katlederler" diye konuştu.

'Biz Yaparız Onlar Yakar'
Başbakan Ahmet Davutoğlu toplu açılış ve toplantılara katılmak üzere Malatya’ya geldi. Beraberinde Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehmet Mehdi Eker, Sağlık Bakanı Dr. Mehmet Müezzinoğlu, Gümrük ve Ticaret Bakanı Nurettin Canikli, AK Parti Genel Başkan Yardımcıları Süleyman Soylu, Yasin Aktay ve Öznur Çalık, Grup Başkan Vekili Mihrimah Belma Satır ile birilikte öğlen saatlerinde Malatya’ya gelen Başbakan Davutoğlu ilk olarak Cuma namazı için Battalgazi İlçesi’ndeki tarihi Ulu Cami’ye gitti. Namazın ardından Davutoğlu, geçtiğimiz günlerde annesini kaybeden Genel Başkan Yardımcısı Öznur Çalık’ın evine taziye ziyaretinde bulundu.
 
Başbakan Davutoğlu ve beraberindekiler daha sonra TOKİ tarafından yapımları tamamlanan 44 projenin toplu açılış törenine geçti. Yeni yapılan Devlet Hastanesi bahçesinde düzenlenen toplu açılış töreninde konuşan Başbakan Ahmet Davutoğlu, coşkulu kalabalığı selamladı. Malatya’nın her zaman kendilerine sahip çıktığını belirten Davutoğlu, "Allah Malatya’dan ve Malatyalılardan razı olsun" dedi. Malatya’nın destan yazılan bir şehir olduğunu ifade eden Davutoğlu, "Ben pasif Malatyalı görmedim zulüm varken, zulüm karşısında sessiz kalmış bir tek Malatyalı görmedim" dedi.
 
BİR KAHRAMANI ZİYARET ETTİM
 
Malatya’ya 44 eserlik toplu açılış için geldiklerini belirten Davutoğlu, kente son 12 yılda 9 milyar TL’lik yatırım yaptıklarını söyledi. Malatya’nın hak ettiği her türlü hizmeti alacağını söyleyen Davutoğlu, kente gelmeden önce Bingöl Emniyet Müdürü’nü Ankara’da ziyaret ettiğini belirterek, “Bir kahramanı ziyaret ederek geldim. Atalay Ürkek Emniyet Müdürümüzü önce ziyaret ettim, geçmiş olsun dedim. Kurban bayramını tam bir kardeşlik içinde eda ederken birden provokatörler Türkiye’yi karıştırmak isteyen ajan provokatörler sahneye çıktılar. 31 vatandaşın katline sebep oldular 2 polisimiz şehit oldu. Allah şehitlerimize rahmet eylesin” dedi.
 
EŞKIYA 2 SAAT İÇİNDE BULUNUP CEZALANDIRILDI
 
Çatışma ortamının sürdüğü sırada çarşı merkezine çıkan Bingöl Emniyet Müdürü ve ekibinin saldırıya uğradığını hatırlatan Davutoğlu, "Bu çatışmalar sürerken bu kahraman kardeşleriniz dün gece Bingöl’de esnafı ziyarete çıktı, herkesin evine çekildiği bir anda halkla kucaklaştığında, alçakca pusu kurdular. Onu yaralayıp 2 kardeşimizi şehit ettiler. Bu olaylar olurken talimat vermiştik böylesine provokasyona gelenlerin peşini bırakmayacağız. Buradan birkaç kez daha Bingöl valiliğini tebrik ediyorum. Bu eşkiyaları 2 saat içinde bulup cezalandırdılar, onlara yaptıklarını ödettiler. Bundan sonra bu topraklarda hiç kimse yaptıklarının yanına kar kalmayacak" diye konuştu.
 
KARDEŞ ÇATIŞMASINI İZİN VERMEYECEĞİZ
 
Başbakan Davutoğlu konuşmasını şöyle sürdürdü:
 
“Kobani’deki olayları bahane ederek milletin arasına fitne tohumu ekmek istediler. Buradan tüm Türkiye’ye sesleniyorum. Milletin kardeşlik ve birliğini hiçbir şeye değişmeyiz. Türkiye’nin her bir canı azizdir, mübarektir. Siyasi düşüncesi ne olursa olsun bu ülkenin vatandaşı bizim için azizdir. Biz Türkiye Hükümeti olarak kim ne provokasyon yaparsa yapsın hiçbir şekilde kardeş çatışmasının çıkmasına izin vermeyeceğiz. Bizim çözüm sürecinden anladığımız budur. Herkesin kendi anadilini konuşabilmesi, ama kesinlikle terörden şiddetten uzak durması, bu milli ve beraberliğin teminatı demokrasimizdir. Biz özgürlükleri koruyacağız, başkaları saygı göstermese bile biz göstereceğiz.
 
Bu topraklarda vatanın milletin bayrağının dirliğine ve birliğine el uzatılmasına kesinlikle izin vermeyeceğiz. Bütün vatandaşların hukukun teminatı biziz. Bundan kimsenin şüphesi olmasın. Çözüm süreci hiçbir şekilde kamu düzenine alternatif değildir, bir mazerette olamaz. Son 48 içinde yaşanan vandalizme her türlü eşkiyalığa buradan sesleniyorum. Sakın ola ki bu milletin birliğini ve beraberliğini bozmanın rüyasını kurmayın.
 
BÜTÜN YARALARI SARACAĞIZ
 
Bütün vatandaşlara da buradan vakur bir şekilde devlete ve hükümete güvenmelerini istiyorum. Bu saldırılarda mağdur olmuş illerdeki kardeşlerimize de da sesleniyorum. Bunların eşkiyalıklarının hesapları sorulacak, ama ayrıca bilinsin ki Türkiye Cumhuriyeti Devleti kudretli bir devlettir bütün yaraları saracağız. Yıkılan yakılan binaların daha iyisini yapacağız. Yakılan araçların daha iyisini getireceğiz, daha güçlü bir şekilde bu bölgeye yatırım yapacağız. Karamsarlığa kapılmayın şehirleri gerekirse yeniden inşa ederiz. Biz yaparız onlar yakar aramızdaki fark bu. Biz insan için devlet deriz, onlar kendi ideolojileri için insanlar katlederler.
 
Ne bu devlet acizdir ne de bu millet acizdir. Geçen sene Gezi diye sokağa çıkanları hangi amaçlarla yollara çıktıklarını bu millet fark etti. 17 Aralığın arkasında nelerin olduğunu bu millet gördü, şimdi de Kobani’nin arkasına saklanarak milli birliliği ve beraberliği bozmak istiyorlar.
 
TUZAKLARI BAŞLARINDA PARÇALAYACAĞIZ
 
2015 seçimlerine giderken bir istikrarsızlağa yol açmak istiyorlar ama biz buna kesinlikle izin vermeyiz. Kahraman Türk milleti izin verme. Tuzak kuranların tuzaklarını başlarında parçalayacağız. Bu kutlu yürüyüşü durdurmaya kimsenin gücü yetmeyecek. Türkiye her zaman zalimlerin teröristlerin karşısında olacak mazlumların ise yanında oldu. Suriye’de katil Esed’in bombaları patlarken binlerce Suriyeli Türkiye’ye sığındı. Bugün Kobani diyerek yakıp yıkanlar o zaman neredeydi. Çünkü onların meselesi insanlık meselesi değil, onlar sadece istismar ederler. Buradan bir kez daha Suriye’deki herkese mesaj gönderiyorum. Biz hiç bir zaman etnik köken nedir diye sormadık herkese kucak açtık açmayada devam edeceğiz.
 
YÜREĞİMİZ GENİŞ
 
Kobani’deki kardeşlerime de seslenerek söylüyorum. Bu provokatörler ne yaparsa yapsın Anadolu insanı merhametlidir. Sizi bağrına basacaktır nasıl 3 gün için 200 bin aşkın kardeşimizi bağrımıza bastığımız gibi. Bütün Suriyelileri bağrımıza basacak kadar yüreğimizde geniş yerimiz de.
 
ELLERİNDE BELGE VARSA ORTAYA KOYSUNLAR
 
Son günlerde HDP ve CHP tarafından bir iddia gümdeme getiriliyor. Deniyor ki Türkiye IŞID’e yardım ediyor. Buradan bu vatan hainlerine sesleniyorum ellerlerinde bir belge varsa çıkarsınlar ortaya koysunlar. Yoksa bu ülkeyi dünyaya yanlış tanıtmasınlar. Türkiye hiçbir zaman zalimin ve terör yapılanmasının yanında olmadı olmayacak.
 
Ama şimdi bir tweetle halkı sokağa döken o HDP’lilere ve ona destek tweeti atan CHP genel başkan yardımcısına ve Türkiye’yi IŞID ile yan yana alan Kılıçdaroğlu’na soruyorum zalim Esed’e de karşıyız desinler çıkıp söylesinler.
 
ÖLENLERE NASIL HESAP VERECEKSİNİZ
 
Kılıçdaroğlu dün bir teklifte bulunuyor diyor ki yeni bir tezkere çıksın asker sadece Kobaniye girsin diyor. Hem CHP hem HDP bir hafta önce bütün Suriye’ye yardım edebilmek için çıkardığımız tezkereye hayır dedi.
 
Şimdi maskeleri indi sadece Kobani diyorlar. Ey Kılıçıdaroğlu 30 bin Suriyeli katledilirken senin milletvekillerinin ziyaret ettiği nerdeyse ellini öpecekleri Esed’in füzeleri ile. Neden biz tezkere sunduğumuz da biz buna karşıyız, Esed’i hedef alıyor diye karşı çıkmadın izah et. Orada ölenlere nasıl hesap vereceksiniz. Bizim kapımıza gelen herkese kapımız açıktır. 3,5 yıldır bizi eleştirenlere şimdi sadece Kobani diyorlar.
 
Peki IŞID Suriye’de Türkmen köyüne saldırdığında nerdeydin CHP, neredeydin HDP. Ama biz oradaydık. Kobani’de katledilen Kürtlerin yanında biz varız, olacağız. Onlar CHP ve HDP’ye sığınmaya gelmediler, onlar müşvik ve kudretli Türkiye Cumhuriyeti’ne sığındılar. Bu aziz millete sığındılar. Bu politikayı devam ettireceğiz.
 
Daha düne kadar IŞID’le işbirliği yapan PYD mağduriyetler içinde Türkiye’yi suçluyor gidin Esed’ten yardım isteyin alabildiniz mi?
 
KILIÇDAROĞLU HANGİ TÜRKİYE’DE OLDUĞUNU BİLMİYOR
 
Yağmadan etkilenenlere yardım edelim diyor Sayın Kılıçdaoğlu hangi Türkiye’de olduğunu bilmiyor. Biz o yardımları Başbakanlık olarak başlattık bile. O şehirler yeniden inşa edilecek yapılan her itibari ile yakılan binaların yerine daha iyisini yapmak için talimat verdik. Geçmişte olduğunu gibi Türkiye’nin zayıf olduğunu düşünüyor herhalde. Kılıçdaroğlu’nun rüyasının ulaştığı yerlere bizim hizmetimiz an itibari ile ulaşmıştır. Çözüm sürecini güçlü bir şekilde devam ettireceğiz. Milletin her ferdine onları barıştıracak, her bir adımı atmaya her an hazırız. Bugün tezkerenin çıktığı gün çözüm süreci ile ilgili mekanizmayı ilan ettik hemen Türkiye’yi karıştırdılar. Onların korkusu bu ülkede kalıcı barışın kalması. Kim ne yaparsa yapsın bu kardeşlik sürecini devam ettireceğiz. Kararlılıkla kamu düzenini koruyacağız aynı şekilde kararlılıkla Suriye’deki kardeşlerimize sahip çıkmaya devam edeceğiz.”
 
HASTANE İNŞAATLARI SÜRÜYOR
 
Törende konuşan Sağlık Bakanı Dr. Mehmet Müezzinoğlu da, şu anda 56 bin yatak kapasiteli hastane inşasının devam ettiğini belirterek böyle bir durumda başka bir ülkenin olmadığını söyledi.
 
Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç ise konuşmasında, Malatya’ya gelişi sırasında Cuma namazı için Özal Köyündeki camiye gittiğini belirterek buradaki hutbeden bahsetti. Bugünlerde duygusal anlar yaşadıklarını belirten Arınç, “Ülkemizi karıştırmak isteyen eşkıya grubu kötülükler yapıyor. Bugün ki Cuma ayetinde ülkemizi sevmemiz, bir birimizi sevmemizin kardeşliğin Kur’an-ı Kerimde olduğunu açıkladı.” dedi. "3-5 çapulcuya meydanı bırakacak değiliz diyen Arınç, yapılanların hesabının da sorulacağını söyledi ve ‘Bu vatan hepimizin ve biz birlikte Türkiye’yiz” dedi.
 
Konuşmaların ardından Davutoğlu 44 tesisin açılışını yaptı. Açılış töreninin ardından yeni Devlet Hastanesi’ndeki hastaları da ziyaret eden Başbakan Davutoğlu ve beraberindekiler daha sonra Malatya Valiliği’ni ziyaret ettiler.
 
HÜSEYİN ÇELİK KAZA GEÇİRDİ
 
Bu arada AK Parti Genel Başkan Başdanışmanı Hüseyin Çelik küçük bir kaza geçirdi. Konvoyda yaşanan kaza sonrası Hüseyin Çelik kontrol amaçlı Turgut Özal Tıp Merkezi’nde tedavi edilirken Çelik’in durumunun iyi olduğu bildirildi.
Güncelleme Tarihi: 10 Ekim 2014, 17:43
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER