'Birbirimizi Sevmeliyiz'

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Ankara’da ’Başbakanımız Gençlerle Buluşuyor’ etkinliğinde konuştu. Davutoğlu, "Şiddetten nefretten uzak durmak gerekiyor. Görüş ayrılıklarının çatışmaya dönüşmemesi için birbirimizi sevmeliyiz" dedi.

'Birbirimizi Sevmeliyiz'
Başbakan Davutoğlu, "Allah adildir bir kuluna bir zorluğu görme kabiliyeti vermişsse onu yenme ve aşma gücü de vermiştir. Bunu yenerken gücünüzü de kendi ruhunuzda bulacaksınız. Kendi dünyanızı inşa edecek gücü kendinizde bulamazsanız büyük hayallerinizi inşa edemezsiniz. Şiddetten nefretten uzak durmak gerekiyor. Öğrencilik yıllarımızda şiddetten uzak durduk ama azade olamadık. Şimdi yaşadığımız terör o yıllarda gencecik toprağa düşen gençlerin yaşaması durumunda ülkeye neler katabileceğini düşünürüm. Görüş ayrılıklarının çatışmaya dönüşmemesi için birbirimizi sevmeliyiz" dedi.
 
"SANAT VE ESTETİK BİLİNCİNİZİ İNŞA ETMENİZ LAZIM"
 
Başbakan Davutoğlu, "Sizi gerçek anlamda geliştirecek şey örgün eğitimin dışında da kendinizi geliştirmenizdir. Kendinizle barışık olun. Kendi içinde çatışan dışarıyı göremez. Her medeniyeti her ideolojiyi okuyun. Günlük hayatta sosyal aktivitelerin içerisinde olun ama bir yandan da 2030’lu yılların ihtiyaçlarına uygun olarak kendinizi geliştirin. Kızım, oğlumla birlikte bana hesap soruyor. Baba, biz bu her şeyi öğrenmek zorunda mıyız diye soruyor. Haklılar. Mesela bilgiye boğmak değil, mesele gençleri düşünmeye sevk etmek. Çift ana dalı ilk yapan öğrencilerdendim. İmkan olsa beş ana dal yapmak isterdi. Kendi medeniyetinizi anlamak için medeniyetler tarihini hıfzetmeniz lazım. Sanat ve estetik bilincinizi inşa etmeniz lazım. Bütün felsefi ve düşünsel arka planı geliştiren bir mühendis makineye bile ruh verir. İbni Sina’yı okumayan biri insanı bir kadavra olarak görür.Mesele çok bilgi ile yüklenmek değil de mesele düşünce yöntemini öğrenmektir. Onu da yapacak olan sizsiniz. Sizin çabanızdan daha önemli olan yoktur. Bunu yapacak olan sizsiniz. Mevlana ile irfanın huzurunu hissedersiniz. Bizimle birlikte siyaset yoluna çıkacak herkesin Ahlak-ı Ala’yı okumasını şart koşarım" diye konuştu.
 
"GELECEK YIL AVRUPA’YA VİZESİZ GİREBİLECEKSİNİZ"
 
Başbakan Davutoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü, " İnşallah daha nice dersler yapacağız. İşte burada doğu batı ayrımı yapmadan bütün insanlığı kuşatacağız. Bizler yıkmaya değil inşa etmeye geliyoruz. Sevgili gençler size büyük sorumluluklar düşüyor. Kendinizi büyük ideallerden kopararak siyasetin dar dehlizlerine girmeyin. İlk kez oy kullanacak gençlerimize hayatlarına anlam katacak şekilde oy kullanmalarını temenni ediyoruz. Ülkemizin üzerine giydirilen deli gömleğini yırtıp atmamız ve prangalarımızı kırıp atmamız önem arz ediyor. Seçilme yaşını 18’e indiriyoruz. GSS borçlarının tümünü de sileceğiz. Kimsenin kaygısı olmasın. Bedava internet sağlayacağız. Gençlerimizin barınma sorununu ortadan kaldıracağız. Pasaport harcını gençlerden kaldırıyoruz. İnşallah gelecek yıl Avrupa’ya vizesiz girebileceksiniz. Aman ha sınav vizelerinizi kaçırmayın o başka. Kendi işinizi kuracaksının proje karşılığı 50 bin liraya kadar karşılıksız sermaye vereceğiz. Bu sermaye yetmezse 100 bin TL faizsiz kredi vereceğiz."
Güncelleme Tarihi: 28 Ekim 2015, 13:18
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER