'Bir Kişi 75 Milyon Kişidir'

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, yurt dışında kaçırıldıktan sonra kurtarılan vatandaşlar ile yurtdışında kaçırılan, yaralanan ve hayatını kaybedenlerin aileleriyle buluştu. Davutoğlu, "Türkiye için, bu görevi yürütenler için bir kişi 75 milyon kişidir, 75 milyon kişi bir kişidir" dedi.

'Bir Kişi 75 Milyon Kişidir'

Bakan Davutoğlu ve eşi Sare Davutoğlu, yurt dışında şehit edilenlerin yakınları ile birlikte yine yurt dışında kaçırıldıktan sonra kurtarılan vatandaşlarla bir araya geldi. Davutoğlu, kahvaltıda yaptığı konuşmada, nerede bir vatandaşlarının saldırıya karşı karşıya kaldığında, yüreklerine ateş düştüğünü belirterek, "Siz kurtuluncaya kadar, vatandaşlarımız ülkelerine sağ salim dönenceye kadar hepimiz bu acıyı, ızdırabı yaşarız, en mutlu anımızda bu acıların bittiği andır, kaçırılan vatandaşlarımızın ailelerine döndükleri andır. En fazla mutluluk duyduğumuz an yurtlarından koparılan vatandaşlarımızın bizim de çabalarımıza, gayretimizle, kendilerinin direnç gücüyle ülkelerine döndüğü andır. En büyük hüzün hissettiğimiz anda Mogadişu’da olduğu gibi, Belgrad’da olduğu gibi bir saldırıda vatandaşlarımızı kaybetmemizdir" ifadelerini kullandı.

BÜNYAMİN AYGÜN’ÜN SÖZLERİNE ATIF YAPTI
 
Davutoğlu, gazeteci Bünyamin Aygün’ün sözlerine atıf yaparak, Aygün’ün kendisinin açıklamalarını dinlediğini ve Aygün’ün arkasında büyük bir güç hissettiğini söylediğini belirtti. Davutoğlu, "Bu açıklamalar ve gayretler, eminim Murat Bey ve Afganistan’da kaçırılan kardeşlerimiz aynı duyguları yaşamıştır Türkiye’den meselenin takip edildiğini görmek onlara güven hissi vermiştir. Türkiye için, bu görevi yürütenler için bir kişi 75 milyon kişidir, 75 milyon kişi bir kişidir" dedi.
 
Suriye’de kısa süre önce kaçırılan ve Türkiye’ye dönen Bünyamin Aygün, CHP ve MHP’nin haksız yere Dışişleri Bakanlığı’nı eleştirdiğini söyleyerek, "Hükümet çok doğru adım atıyor. Gidin, bakın, ondan sonra eleştirin" şeklinde konuştu. Aygün, şunları kaydetti:
 
"Başbakan vatandaşını bırakmıyor. Dışişleri Bakanı bırakmaz. 2000’li yıllardan sonra çok farklı bir devlet anlayışı var."
 
Türkiye vatandaşlığından gurur duyduğunu söyleyen Aygün, El Mundo gazetesini göstererek iki İspanyol vatandaşın kurtarılmasını istedi.
 
Lübnan’da kaçırılan Murat Akpınar’ıneşi Dilek Akpınar ise yaşadıklarını anlatarak, "Herkes dua etti. Türk halkı kenetlendi. Devletimize güveniyoruz. Türk Cumhuriyeti hiçbir vatandaşını esaret altında bırakmaz" şeklinde konuştu.
 
Almanya’da NSU olayında Enver Şimşek’e yardım eden Alman Vatandaşı Andreas Hayler ise Türkiye’de bulunmaktan mutlu olduğunu dile getirerek, Şimşek’in Almanya’da misafir olduğunu ve gereken yardımı yaptığını söyledi.
 
Davutoğlu, Mogadişu’da ölen Sinan Yılmaz’ın ailesi ve görev yapan polis memurlarına takdirname verdi.
Güncelleme Tarihi: 14 Ocak 2014, 11:51
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER