banner24

'Belgesiz Alınmışsa Çalınmıştır'

Kültür Bakanı Günay, 'Ülkemizden hukuki bir belgeye dayanmadan bir eser alınmış ise hukuki karşılığı çalınmış demektir' dedi.

'Belgesiz Alınmışsa Çalınmıştır'

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın uçağıyla Amerika'dan Türkiye'ye getirilen Herakles heykelinin büyük ilgi gördüğünü ancak Amerika'da ve Avrupa'da daha çok sayıda üzerinde durdukları, Türkiye'ye getirmek istedikleri eserlerin bulunduğunu söyledi. 
Günay, "Bizim kimsenin müzesinden envanterinden bir eseri haksız olarak ülkemize getirmek gibi bir gayretimiz yok. Ama bizim ülkemizden hukuki bir belgeye dayanmadan bir eser alınmış ise ki bunu tırnak içinde hukuki karşılığı çalınmış demektir, çalınmışsa bunun geri getirilmesini istemek tarihimize toprağımıza ve kendimize saygının gereğidir" diye konuştu. 
Bazı müzelerle de farklı eserler için ciddi müzakereler içinde olduklarını anlatan Günay, "Ben dünyadaki müze yöneticilerinin tarihe saygılı olduğunu ummak istiyorum. Bu yüzden zaman zaman yabancı basında Türkiye ile ilgili haksız eleştiriler var. Bu haksız eleştirileri çok dikkatli bir üslupla kendilerine iade ediyorum'' dedi

Güncelleme Tarihi: 22 Mayıs 2012, 12:02
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER