banner51

Bass'tan İncirlik Açıklaması!

ABD’nin Ankara Büyükelçisi John R. Bass, Adana’daki İncirlik Üssü’nün Afganistan’a gönderilen kargolar için kullanıldığını söyledi.

Bass'tan İncirlik Açıklaması!
Büyükelçisi John R. Bass, beraberindeki Adana Konsolosu John L. Espinoza ile birlikte İncirlik Hava Üssü içindeki ABD Hava Kuvvetleri 39’ncu Kanat Komutanlığı’nda incelemelerde bulundu. Büyükelçi incelemelerin ardından Adana Büyükşehir Belediye Başkanı MHP’li Hüseyin Sözlü’yü ziyaret etti. Adana’ya 20 yıl önce geldiğini belirten John R. Bass, İncirlik’in IŞİD’e karşı hava saldırısında kullanılıp kullanılamayacağının sorulması üzerine şu yanıtı verdi:
 
"Burada bulunmamın nedenlerinden biri konsolosluğumuzu ziyaret etmek. Aynı zamanda İncirlik’te bulunan hava kuvvetlerimizi ziyaret etmek. Orası bizim için gerçekten çok önemli bir yer. Afganistan’a gönderilmekte olan kargomuz için büyük bir hizmet vermekte. Biz bu tesisi kullanırken Adana Valiliği’ne, Adana halkına bize verdiği destekten dolayı teşekkür ediyoruz."
 
SURİYELİ SIĞINMACILARA YARDIM
 
Türkiye’nin Suriyeli göçmenlere verdiği destekten memnuniyet duyduklarını belirten Büyükelçisi John R. Bass şöyle devam etti:
 
"Çok uzun zamandır dostuz. Her ne zaman birlikte faaliyet gösterirsek güçlü kalacağımıza inanıyorum. Bu nedenle Suriye’deki durumu kendi aramızda tartışıyor ve bunu nasıl düzeltebileceğimizi bulmak için çaba sarf ediyoruz. Türkiye’nin Suriyelilere yaptığı yardımdan dolayı çok teşekkür ediyorum. Bunun sayesinde biz de Suriye içinde ve başka ülkelerdeki Suriyelilere yardımlarımızı yoğunlaştırıyoruz."
 
BAŞKAN SÖZLÜ: TÜRKİYE MALİ KÜLFETİ TEK BAŞINA ÇEKİYOR
 
Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü de, Türkiye’nin Suriyeliler konusunda mali külfeti yalnız çektiğini belirterek şöyle konuştu:
 
"Özellikle son gelişmelerde ABD Suriyeli mültecilere sıcak bakıyor ama, Türkiye bu insanların mali külfetini neredeyse tek başına çekiyor. Bu meseleye insani bir cepheden bakıyoruz. Mali bölümünü ön plana çıkarmak niyetinde değilim. Türkiye’nin kısıtlı imkanlarıyla ABD gibi devasa bütçesi olan bir ülkeden daha fazla fedakarlığı var. Bunların daha iyi bir zemine ulaşması için ABD siyasetinin buna katkı koymasını isteriz."
 
Hüseyin Sözlü, John R. Bass’a aralarında kurt heykelinin de bulunduğu 4 ayrı hediye verdi. Bass da Sözlü’ye metal bir vazo hediye etti.
Güncelleme Tarihi: 04 Aralık 2014, 17:43
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER